جواب پیامبر(ص) به خسروپرویز برای پاره‌کردن نامه ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۵۶۲ بازدید

چرا پیامبر(ص) فقط به خاطر پاره کردن نامه توسط خسرو پرویز برای فتح ایران دعا کردند؟

در برخی منابع روایی و تاریخی، اصل این جریان و دلیل آن با اندک تفاوت‌هایی ذکر شده است؛[۱] مانند این‌که ابن شهر آشوب (متوفای ۵۸۸ق) چنین نقل می‌کند:ابن مهدى مامطیرى در کتاب «المجالس» گفته است: پیامبر(ص) به خسرو [پرویز] نوشت: «از محمّد، فرستاده خدا، به خسرو، پورِ هرمز. امّا بعد، اسلام بیاور تا به سلامت بمانى، و هر گاه چنین نکنی، پس جنگ با خدا و رسول او را اعلام کرده‌ای. درود بر کسى که از راه راست، پیروى کرد!».چون نامه به خسرو رسید، آن‌را پاره کرد و بدان، بی‌احترامى نمود و گفت: این کیست که مرا به دین خود، فرا می‌خوانَد و نامش را پیش از نام من می‌آورد؟! و مُشتى خاک براى پیامبر(ص) فرستاد.
پیامبر(ص) فرمود: «خداوند، مُلک او را پاره پاره کند که نامه مرا پاره کرد! بدانید که به زودى، شما مُلک او را متلاشى خواهید کرد. و برایم مشتى خاک فرستاد؛ بدانید که به زودى، خاک او را تصرّف خواهید کرد».
و چنان شد که ایشان فرمود.[۲]
برگرفته از پایگاه اسلام کوئست
پی‌نوشت:
[۱]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۲۰، ص ۳۸۹، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق؛ طبری، أبو جعفر محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک(تاریخ طبری)، تحقیق: ابراهیم، محمد أبو الفضل، ج ۲، ص ۶۵۴، بیروت، دار التراث، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق؛ ابن کثیر دمشقی ، أبو الفداء اسماعیل بن عمر، البدایة و النهایة، ج ۴، ص ۲۶۹، بیروت، دار الفکر، ۱۴۰۷ق؛ ذهبی، محمد بن احمد، تاریخ الاسلام، ج ۲، ص ۵۰۹، بیروت، دار الکتاب العربی، چاپ دوم، ۱۴۰۹ق.
[۲]. ابن شهر آشوب مازندرانی، مناقب آل أبی طالب(ع)، ج ۱، ص ۷۹، قم، علامه، چاپ اول، ۱۳۷۹ق.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.