جوک قومیتی در خوابگاه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱

تمسخر قومیت ها و بخشهای مختلف کشور به عنوان یک عادت بسیار زشت از آسیب های جدی فرهنگ جامعه ما می باشد که متاسفانه پیامدهای منفی بسیار زیادی نیز به دنبال دارد ؛ علاوه بر ایجاد تضاد ، اختلاف و تفرقه افکن
تمسخر قومیت ها و بخشهای مختلف کشور به عنوان یک عادت بسیار زشت از آسیب های جدی فرهنگ جامعه ما می باشد که متاسفانه پیامدهای منفی بسیار زیادی نیز به دنبال دارد ؛ علاوه بر ایجاد تضاد ، اختلاف و تفرقه افکنی و ضربه زدن به اتحاد و انسجام ملی ، با امنیت و منافع ملی ناسازگار بوده و همواره به عنوان زمینه ای مساعد موجبات سوء استفاده بیگانگان را در مقاطع و شرایط حساس فراهم می آورد
مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند :«متأسفانه یک کار زشتی در بین مردم رایج است که از لهجه‌های بعضی از ولایات تقلید می‌کنند... غالب این شهرهایی که لهجه‌های آنها تقلید می‌شود، شهرهایی هستند که دارای مردم غیرتمندی هستند که در حوادث مهم ۱۰۰ سال پیش، در مقابل دشمنان و مهاجمین ایستاده‌اند. این تصادفی نیست. این تقلید هم سابقه ندارد؛ یعنی توی هیچ یک از این کتاب‌های ادبی و طنز و غیره، ما ندیدیم که یک حرفی باشد که نشان دهنده‌ تقلید لهجه باشد. این مالِ همین اواخر است؛ یعنی مثلاً از ۱۰۰ سال پیش به این طرف؛ یعنی از وقتی که کشور ما در مواجهه‌ با این دشمنی‌ها قرار گرفته. یکی از مناطقی که ایستادگی سرسخت کرده، مناطق شمال است، منطقه‌ گیلان؛ یکی از مناطق، منطقه‌ خراسان است؛ یکی از مناطق، منطقه آذربایجان است. اینها آن جاهایی هستند که مردمش سرسختی و سلحشوری نشان دادند؛ اتفاقاً سعی شده است که همین‌ها از لحاظ لهجه در بین مردم سبک بشوند. یعنی تقلید می‌شود.»(پایگاه تحلیلی خبری اهل البیت علیهم السلام )
حکم شرعی توهین :از نظر شرعی حکم ترویج و قرار گرفتن در زنجیره چنین کار نادرستی روشن است و مصداق توهین به افراد و بدگویی نسبت به دیگران است که جایز نیست . باید پذیرفت که برخورد به معنای فیلتر نمودن این گونه مسائل در بیشتر موارد امکان پذیر نمی باشد و نمی توان انتظار داشت که تنها بایک دستور تمام این ناهنجاری ها اصلاح شودازطرفی هر چند در این زمینه بخشهای فرهنگی نیز دارای مسئولیت می باشند و باید با فرهنگ سازی و تبیین زیان ها و آفات چنین اقداماتی برای افراد و به کار گیری راهکارها و روش های جایگزین این کار, در راستای کاهش چنین رفتارهایی در سطح جامعه اقدام نمایند اما نباید تمام مسئولیت را متوجه دولت دانست و افراد جامعه نیز باید به نوبه خود تذکرات لازم را به افراد بدهند تا شاهد کاهش چنین رفتارهایی درسطح جامعه باشیم .
چگونگی مواجهه با چنین رفتارهایی:
۱.از انتشار چنین سخنانی درجامعه بپرهیزیم .
۲.اگر با افرادی که به این گونه رفتار ها دامن می زنند در ارتباط هستید سعی کنید ایشان را امر به معروف و نهی از منکر نمایید(البته رعایت آداب امر به معروف ونهی از منکر الزامی است).چرا که برخی افراد بدون اطلاع از آثار منفی و زیان بار این عمل مبادرت به انتشار چنین سخنانی در جامعه می نمایند.و فقط عده ی اندکی هستند که با هدف و انگیزه تفرقه و اختلاف بین اقوام به این کار دامن می زنند .مثلا می توانید از احادیثی که در مذمت تمسخر و توهین وجود دارد برای ایشان باز گو کنید.هم چنین سعی کنید سرگرمی مفیدی را جایگزین نمایید.
۳.باید توجه داشته باشیم که تمسخر و توهین هر فرد (مومن)و هر قومی حرام است،لذا برای لحظه ای سرگرمی و خنده مرتکب فعل حرام نشویم .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.