نسخه آزمایشی

حجاب اجباری ۱۳۹۲/۸/۲۴

بحث اجباری و اختیاری بودن حجاب ورای بحث فردی آن، امری است که مربوط به جامعه اسلامی می­باشد. یعنی اقتضای یک جامعه اسلامی این است که در آن حجاب توسط همگان رعایت شود.
بحث اجباری و اختیاری بودن حجاب ورای بحث فردی آن، امری است که مربوط به جامعه اسلامی می­باشد. یعنی اقتضای یک جامعه اسلامی این است که در آن حجاب توسط همگان رعایت شود.

- بحث اجباری و اختیاری بودن حجاب ورای بحث فردی آن، امری است که مربوط به جامعه اسلامی می­باشد. یعنی اقتضای یک جامعه اسلامی این است که در آن حجاب توسط همگان رعایت شود. و منظور از حجاب هم پوشش مخصوص بانوان و هم حد پوشش معین برای آقایان است.
- قرآن می‌فرماید: به زنان مؤمنه بگو دیدگان خویش فروگیرند (از نگاه هوس‌آلوده) و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را به جز آن مقدار که نمایان است، آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینة خود افکنند تا گردن و سینه با آن پوشانده شود، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان و (محرم‌های دیگر) ... و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانی‌شان دانسته شود (و صدای خلخال و... که بر پا دارند به گوش رسد) و همگی به سوی خدا بازگردیید‌ ای مؤمنان تا رستگار شوید (نور/۳۱).
- در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب‌ها (روسری‌های بلند، یا چیزی شبیه چادر) خود را بر بدن خویش فرو افکنند، این کار برای این‌که شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (احزاب/۵۹).
- نکته دیگری که وجود دارد این است که، زنی که بدون رضایت خود با حجاب است تنها سلب آزادی او شده است و مصالح و آزادی دیگران که خواستار حجاب هستند، تأمین گردیده است؛ یعنی زنی که با حجاب است تنها خود را مقید نموده است و محدودیتی برای دیگران ایجاد نکرده است و در اسلام از آن رو که مصلحت جمع بر مصلحت فرد مقدم است (البتّه در صورتی که مصلحت جمع، مصلحتی عقلانی و منطقی باشد) از بی‌حجابی در جامعه ممنوعیت به عمل آمده است و از این رو قانون حجاب در جمهوری اسلامی، در راستای آزادی و مصالح جامعه می‌باشد.
- بنابراین حجاب در عین اینکه امری فردی و اعتقادی است، به جامعه نیز مربوط می­شود و مصالح عالیه جامعه را تحت تأثیر قرار می­دهد. و به همین جهت رعایت آن به شکل قانون درآمده است تا هم حرمت زن در جامعه حفظ شود و به مثابه یک کالای جنسی با او رفتار نشود و هم بیماردلان به فرموده قرآن به طمع نیفتند و مرد و زن بتوانند با آرامش فکری کامل و بدور از فشار غریزه، به سمت پیشرفت و تعالی به پیش روند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.

آخرین مطالب