حجاب از دیدگاه آیت الله طالقانی ۱۳۹۲/۸/۲۳ - ۲۷۲ بازدید

جهت قضاوت منصفانه در رابطه با سخنرانی آیت الله طالقانی باید به ایام و فضای ایراد این سخنرانی توجه کرد. ماجرا از این قرار بود که وقتی در شانزدهم اسفند ۱۳۵۷ امام خمینی (ره) در جمع طلاب قم اعلام کردند: «زنان اسلامی باید با حجاب اسلامی بیرون بیایند. نه این‌که خودشان را بزک کنند. زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پیشین کار می‌کنند. زن‌ها باید وضع خودشان را عوض کنند... به من گزارش داده‌اند که در وزارتخانه‌های ما زن‌ها لخت هستند و این خلاف شرع است. زن‌ها می‌توانند در کارهای اجتماعی شرکت کنند ولی با حجاب اسلامی.»
جهت قضاوت منصفانه در رابطه با سخنرانی آیت الله طالقانی باید به ایام و فضای ایراد این سخنرانی توجه کرد. ماجرا از این قرار بود که وقتی در شانزدهم اسفند ۱۳۵۷ امام خمینی (ره) در جمع طلاب قم اعلام کردند: «زنان اسلامی باید با حجاب اسلامی بیرون بیایند. نه این‌که خودشان را بزک کنند. زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پیشین کار می‌کنند. زن‌ها باید وضع خودشان را عوض کنند... به من گزارش داده‌اند که در وزارتخانه‌های ما زن‌ها لخت هستند و این خلاف شرع است. زن‌ها می‌توانند در کارهای اجتماعی شرکت کنند ولی با حجاب اسلامی.»

این سخنان به‎سرعت با تظاهرات اعتراض‎آمیز جمعی از زنان تهرانی در مناطق شمال، مرکز و غرب شهر مواجه شد، به‎طوری که عکس این تظاهرات در کنار تیتر یک روزنامه‌های ۱۷ اسفند قرار گرفت. «خواست امام این است که حجاب اسلامی در مملکت باید رعایت شود.» شعار زنان معترض این بود که حجاب، پاکی نمی‌آورد و حجاب هر کس در نهاد اوست. سخنران مراسم نیز معتقد بود از آن‌جا که زنان و مردان هر دو برای پیروزی این انقلاب تلاش کرده‎اند، پس هر دو باید آزاد باشند. این مخالفت‌ها در روزهای بعد نیز ادامه پیدا کرد. دختران در بعضی مدارس تهران تظاهرات کردند. کارکنان زن هواپیمایی ملی ایران به این فرمان معترض بودند. جمعی از زنان کارمند در تهران و برخی شهرهای بزرگ نیز به این اعتراضات پیوستند. البته این حرکت‌های معترضانه از سوی جمعی از موافقان فرمان امام نیز بی پاسخ نماند و درگیری‌های لفظی در برخی مواقع بین دو گروه شدت می‌گرفت و گاه تندرویی‎هایی نیز از سوی نیروهای انقلابی گزارش می‌شد. شعار «یا روسری، یا توسری» در همین مقطع زمانی مطرح شده بود و در روزنامه‌ها نیز بازتاب داشت.
حجت‎الاسلام اشراقی، داماد امام، همان روز (هفدهم اسفند) در مصاحبه‌ای با رادیوی انقلاب اسلامی، مواضع امام را تشریح کرد.
«من فکر می‌کنم این کار صحیح نباشد که عده‌ای بخواهند با تندروی و شدت عمل جلوی خانم‎ها را بگیرند. باید حجاب رعایت شود و قوانین اسلامی مو به مو اجرا گردند و در همه مؤسسات و ادارات و مدارس و دانشگاه‎ها به این موضوع توجه شود. اما حجاب، باید در نظر داشت که به معنی چادر نیست. همان‎قدر که موها و اندام خانم‎ها پوشانده شود و لباس آبرومند باشد، حالا به هر شکلی، مهم نیست. چادر چیز متعارفی است و بسیار خوب است، اما به‎خاطر طرز کار و نوع کار خانم‎ها شاید گاهی پوشاندن بدن و مو به طریق دیگر هم حجاب باشد، حرفی نیست. باید طبق نظر مبارک امام حجاب اسلامی در سطح کشور توسط خانم‎ها با اشتیاق اجرا شود... در مورد اقلیت‎های مذهبی همیشه نظر مبارک امام این بوده که آن‎ها از هر حیث مورد احترام و حمایت باشند. اما اگر خانم‎های اقلیت‎های مذهبی هم رعایت حجاب اسلامی را بکنند چه بهتر.» (کیهان ۱۷ اسفند ۱۳۵۷)
در این مواضع نیز ضمن رد تندروی‌ها بر لزوم رعایت حجاب تأکید شد، اما تلاش شد تا رنگ و بوی اجبار از این فرمان برداشته شود.
اعتراضات ادامه یافت. روز شنبه ۱۹ اسفند تجمعی از زنان معترض در مقابل دادگستری تهران تشکیل شد، اما این بار، موافقان فرمان امام که طی روزهای گذشته به‎طور پراکنده علیه معترضان شعار می‌دادند، حضور پررنگ‎تری داشتند؛ به‎طوری که نیروهای کمیته‌های انقلاب دستور داشتند از زنان معترض در مقابل مردم خشمگینی که خواستار رعایت حجاب در جامعه بودند، مراقبت کنند. دفتر امام خمینی(ره) اطلاعیه‌ای صادر کرد که با مزاحمین بانوان به شدت برخورد خواهد شد.
«در مورد حجاب، اجبار در کار نیست» در بیستم اسفند مصاحبه با آیت‎الله طالقانی درباره حجاب زنان، تیتر یک روزنامه‌ها شد:
«... ساخته من و فقیه و دیگران نیست؛ این نص صریح قرآن است. آن قدری که قرآن مجید بیان کرده، نه ما می توانیم از حدود آن خارج شویم و نه زنانی که معتقد به این کتاب بزرگ آسمانی هستند.ایشان درباره حجاب زنان در ادارات گفت: اسلام، قرآن و دین می خواهند شخصیت زن حفظ شود؛ این حرکت انقلابی است. کی در این راهپیمایی ها، خانم ها، خواهران و دختران ما را مجبور کرد که با حجاب یا بی حجاب بیایند؟ خودشان با احساس مسئولیت اسلامی که این لباس یکی از شعارهای اسلامی و ایرانی است، اصالت خودشان را نشان دادند ...
هو و جنجال راه نیندازند. همان‎طور که بارها گفتیم، همه حقوق حقه زنان در اسلام و در محیط جمهوری اسلامی محفوظ خواهد ماند و از آن‎ها خواهش می‌کنیم که با لباس ساده با وقار، روسری هم روی سرشان بیندازد به‎جایی بر‎نمی‌خورد. اگر آن‎هایی هم که می‎خواهند موی‎شان خراب نشود، اگر روی مویشان روسری بیندازند، بهتر است و بیشتر محفوظ می‌ماند... چه جنگ‎ها، چه قتل‎ها، چه فجایع که تا یک سال قبل دائما هر روز یک قسمت از اخبار روزنامه‌ها همین فجایع بود. منشاء این‎ها کی بود؟ منشأ این‎ها از کجا بود؟ غیر از همین تحریکات بی‎جا بود؟... خطری که حس می‌کنیم این است که زن‌ها دوباره به ابتذال برگردند. حجاب حکم ضروری دین است. منظور امام و علما این نیست که زن خانه‎نشین باشد. اجباری حتی برای زن‎های مسلمان هم نیست. چه اجباری؟ حضرت آیت‎الله خمینی نصیحتی کردند مانند پدری که به فرزندش نصیحت می‎کند، راهنمایی‎اش می‌کند که شما این‎جور باشید به این سبک باشید...»
در واقع، آیت الله طالقانی با بیانی نرم و پدرانه از زنان لائیک خواست برای مصلحت خودشان هم که شده روسری بر سر کنند و این همه جار و جنجال راه نیندازند. پس از سخنان آیت الله طالقانی و نیز گسترش تحرکات زنان سکولار، دادستان وقت تهران اعلامیه ای در حمایت از زنان مزبور صادر کرد.
امام خمینی(ره) نیز روز ۲۱ اسفند، موضع‎گیری آیت‎الله طالقانی در مورد حجاب را تأیید کردند و تظاهرات زنان معترض بعد از آن متوقف شد و اعلام کردند که به خواسته خود یعنی غیر اجباری بودن حجاب رسیده‎اند.
از سخنان حضرت امام و آیت‎الله طالقانی و سایر موضع‎گیری‌های موافقان حجاب در آن مقطع زمانی چنین برمی‌آید که علماء و اکثریت مردم حاضر نیستند نحوه پوششی که پیش از پیروزی انقلاب رایج بود را بیش از این تحمل کنند، اما کاملا امیدوارند که توصیه به حجاب در آن شرایط ویژه انقلابی مؤثر باشد. در آن سال‌ها حجاب نه تنها با نگاه دینی که با نگاه انقلابی حتی برای مارکسیست‌ها نیز یک ارزش و نماد مبارزه با امپریالیسم محسوب می‌شد و همین موقعیت بود که زنان بی‎حجاب را در اقلیت عددی و فکری قرار می‌داد. بنابراین امید آن بود که بی‎بندوباری‌های گذشته تکرار نشود و این زنان نیز با رغبت، حجاب اسلامی را بپذیرند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
اولا آیت الله طالقانی اصلا همچنین حرفی نزده بود که حجاب باید اختیاری باشد:
دوما بی حجابی شاید نتیجه خیلی رفتارها باشد
یا در اعتراض به مسئولین سیاسی(که اصلا ربطی به مخالفت با دستور خدا ندارد)
یا چشم و هم چشمی(مثلا نوجوانان)
یا نا آگاهی از چرایی حجاب و آمدن حکم آن در قرآن(که این هم ناشی از مطالعه کم هست)
توصیه میکنم فقط یک هفته بانوان مطالعه کنند درباره حجاب بعد با دلیل عقلی از حجاب متنفر باشند!
میهمان
بله درسته
اما یه چیز یادتون رفت..
خدا اول به آقایون گفته چشماشونو حفظ کنن بعد به خانما حکم حجاب رو داده
میدونسته هرجنس از چه طریقی خودش رو ارضا میکنه
میهمان
با سلام. من در خارج از کشور زندگی میکنم. خانم خودش با اختیار و قبل از اشنایی با من حجاب را انتخاب کرده و در این شرایط سخت خارج از کشور همچنان بر سر عقیده اش است.و من هم به این روش و طرز تفکر و انتخاب هم احترام میگذارم و هم خوشحالم که خانمم با حجاب است. هم ایشان و هم بنده اعتقاد داریم که اجبار در این امر بشدت نتیجه عکس خواهد داد. چون هم باعث دفع مردم از دین به خاطر واداشتن انان به امری که اختیار و نشاطی در ان ندارندو هم سبب ترویج تزویر و ریا خواهد شد. اولین پیامی که از خانمی که بزور یک روسری بر سر خودش انداخته دریافت میشود این است که من انچنان که مینمایم نیستم !!! به زور و بخاطر شرایط اینچنین هستم!! از طرفی در قران کریم جایی خداوند به حضرت رسول میفرماید که از مردمی که راه راست را انتخاب نمی کنند غمگین و ناراحت نباش. اگر خداوند میخواست اینان دیندار باشند در طرفه العینی این کار صورت میگرفت !! یعنی اگر اراده بر جبر باشد که اینهمه پیامبر نمیامد خداوند خودش همه را محکوم به راستی مینمود. به جای اجبار ، باید فرهنگ و شرایط را فراهم میکردیم تا اینان خود به اختیار بسمت حجاب بیایند نه به ضرب زور که بیشتر قدرت تخریبی دارد. اما صادق میفرمایند شما وظیفه پدر و مادر تربیت درست فرزندان تا نوحوانی است اما بعد باید بگذارند خودشان مسیر زندگی را انتخاب کنند. و فهوای کلام این است اگر خوب تربیت شوند بدون شک مسیر درست را انتخاب خواهند کرد.
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای پاسخ به دغدغه هایتان میتوانید از این راههای ارتباطی کمک بگیرید:
- سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
- ایمیل: info@porseman.org
- ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
- پیامک: ۳۰۰۰۱۶۱۹
میهمان
حجاب و نوع پوشش در محیط شخصی یک مسئله شخصی و اختیاری هست و در محیط اجتماعی یک مسئله اجتماعی و تابع قوانین مربوط به اجتماع.این خیلی ساده است. اینکه یکی بگه چون باحجاب ها در باحجاب بودنشون آزادن پس بی حجاب ها هم باید در بی حجاب بودنشون آزاد باشن شبیه اینه که بگی اونایی که در رانندگی کمربند می بندن آزادن پس اونابب هم که ننی بندن هم باید آزاد باشت.
قرار نیست وقتی چیزی آزاد باشه چیز مقابل اون هم لزوما آزاد باشه.
میهمان
نظرم اینه که عیسی به دینش موسی به دینش هرکی میخواد هرچی بپوشه،چشما باید سالم باشه وگرنه آدم حتی اگه لباسم بپوشه چشم هیز همیشه هستش
میهمان
من موافق اصل حجابم وقبول دارم که حجاب داشتنش ازنداشتنش بهتره،ولی عزیزان من،اجباردرهرکاری اثرمخرب داره،مامیایم ،به همه اجبارمیکنیم،ازمسلمان وغیرمسلمان،این اجبارفقط درحکومت داعش وطالبان دیده شده،وچهره ی خوبی ازمملکت نشون داده نمیشه،اگه شمانگاه کنیدبه کشورهای خارجی زنان محجبه شون روببینید متوجه میشیدچه حجاب کاملی دارند،ولی اینجاچون اجباریه،به نوعی حجاب روسخره میکنند،وقداست حجاب روپایین میارن،بزاریدبه عقل وشعورزنان مملکت احترام بگذاریم،تاخودشون انتخاب کنند،چون درقرن ۲۱اینجورحکومت کردن واجبارکردن،به دیکتاتوری تعبیرمیشه وعاقبت حکومت های دیکتاتوری نابودیه.
میهمان
از زمان آدمهای نخستین حجاب انواع واقسامش وجود داشت زمانی با پوشش برگها زمانی طور دیگر نمی شود کشوررا به خاطر تارموی زنان کشورداری کرد اول از همه اگر حکومت اسلامی است باید به قران احترام گذاشت از اول قران تا سوره ی کافرون تمام درس عبرت است در سوره ی بقره لااکراه فی الدین دردین اجباری نیست در سوره ی کافرون قل یا ایهاالکافرون هرکسی به دین خویش کافر به خودش مربوط است بادین به خودش حضرت اقای طالقانی فرمودند اگر به اصرار وزور حجاب بیاورید فساد تمام ایران را می گیردباز در قران سوره ی واشمس والیل تمام سوگند است زندگی ما از طبیعت است اگر طبق طبیعت پیش نرویم دچار طغیان واختلال روانی می شویم درمقابل خورشید ماه است خشکی دریا کوه دشت بیابان جنگلزار ودرمقابل مسجد میکده است اگر شهرنو جمع شد تمام ایران تر وخشک باهم سوختند دران مکان زنهایی که دچار افیون بودند بودند وبیماران اختلال هویت جنسی واختلال شخصیت راز کشورداری با حجاب اجباری نیست اگر اینطور است یعنی مردانمان درمقابل زن ضعف دارند اگر اینطور باشد درمقابل یک تار مو ویا اصلن لخت بودن زن هوی وهوس وشهوت خودرا کنترل نکنند همانند حضرت یوسف که ان هم در قرآن آمده چگونه می توانند کشورداری کنند باعث تاسف است که اینقدر سردمداران حکومت اسلامی در مقابل یک تارموی زن اینقدر ضعف دارندمیهمان
زیادی تند نرو جانم. شما اول خودتو اصلاح کن . وقتی بخوای کار کنی باید اول بتونی نفس بکشی. درسته که بگی برو بابا نفس کشیدن چیه برو به نفس کشیدن گیر نده کارتو بکن. این نفس کشیدن فرعیه الکیه؟ نخیر نیست. اگر شما هم هرروز که میری بیرون مجبور میبودی قبا و عبا بپوشی و کلاه فلان بزاری سرت، با این که شیخ نیستی می دیدمت که اعتراض جلوی فکر کردن و کارکردنتو گرفته.
میهمان
الن دغدغه مردم ما شده که حجاب اجباریه زنها لخت بشن بیان بیرون همه چیز درست میشه!!!!!آخه یکی نیست بگه خرد هم چیز بالای ۶۰ درصد مشکلات جامعه رو خود مردم مقصرند وقتی کارفرما به کارگر ایرانی بخاطر سود بیشتر کار نمیده و به بیگانه شغل میده، وقتی به هم رحم نمیکنند و..... انتظار پیشرفت هم دارند!الان زنها لخت بشن بیان بیرون با کلاس میشیم!!!؟
بابا جمع کنبد این مسخره بازی رو عوض گیر دادن به اینکه چرا حجاب اجباریه خودتون رو درست کنید، درست کار کنید، وجدان داشته باشید، همدیگر رو نپیچونید و دور نزینید، قانون رو دور نزنید، همدیگر رو دوست داشته باشید و.....
حجاب در کشور ما قدمت چندصد هزار ساله داره و از زمان کوروش بزرگ به ارث رسیده ما فرهنگ خودمون رو فراموش کردیم و میخواهیم خودمون رو به فرهنگ غرب بچسبونیم.
جز خنده به این افکار مضحک کاری نمیشه کرد.
لطفا خودتون رو اصلاح کنید و ایرانی فکر کنید از ژاپنی ها و کره جنوبی یاد بگیرید
میهمان
اینجور نیست که همیشه اجبار زیبا نباشد. شما در روابط مادر و فرزند یک اجبار هایی رو میبینید که اتفاقا خیلی مهربانانه و از روی دلسوزی هستش و به نفع فرزنده ولی شاید اون لحظه فرزند اون مهربانی رو متوجه نشه.
یا مثلا روزه رمضون که با وجود اجباری بودنش اکثرا ازش لذت میبرن.
اونایی که از این دسته اجبار ها لذت نمی برن به دلسوزی و محبت خدا اطمینان ندارن.
میهمان
ملومه که شما یه بار هم قران رو از رو نخوندید
افراد بی سوادی که خوندن هم بلد نیستن اینو میدونن که تو قران حد شرعی وجود داره و چون ظاهرا بعضی ها بی سوادن منم بازگو میکنم
تمام بدن باید پوشیده باشه بجز گردی صورت و دستها تا مچ!
الان بنظر شمااین اسمش چیه؟ حد شرعی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه اون گردی صورت و دستی که بیرون میذاری نباید ارایش و زیور الات داشته باشه که الان دقیقا برعکسش اجرا میشه!!!!

بنابراین اگر میخواید بدون پوشش باشبد کارتون رو به افکار پوچ خودتون ارجاع بدید نه به قران!!!!!

میهمان
ملومه که شما یه بار هم قران رو از رو نخوندید
افراد بی سوادی که خوندن هم بلد نیستن اینو میدونن که تو قران حد شرعی وجود داره و چون ظاهرا بعضی ها بی سوادن منم بازگو میکنم
تمام بدن باید پوشیده باشه بجز گردی صورت و دستها تا مچ!
الان بنظر شمااین اسمش چیه؟ حد شرعی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه اون گردی صورت و دستی که بیرون میذاری نباید ارایش و زیور الات داشته باشه که الان دقیقا برعکسش اجرا میشه!!!!

بنابراین اگر میخواید بدون پوشش باشبد کارتون رو به افکار پوچ خودتون ارجاع بدید نه به قران!!!!!

میهمان
بیمارستانهای نیروهای مسلح مریض در حال فوت رو مجبور میکنن اول چادر سرش کنه
میهمان
واقعا بیایم ببینیم این حجاب اجباری مملکتمونو اسلامی کرده؟نتیجه داده؟هیچ وقت توی هیچ کاری و در هیچ زمانی "اجبار" موثر واقع نشده و نمیشه.هرچی هم بگیم اسلام گفته(که در مورد اون هم باز جای بحث هست) و مصلحت جامعس بازهم دلیل بر اجباری بودن چیزی نمیشه
میهمان
با سلام خدمت همه بزرگواران. استناد به کتاب الله و عترتی طبق فرمایشات پیامبر اعظم باعث عدم گمراهی هر شیعه ی حق جویی هست. در قرآن مطلبی درباره حجاب به این صورت نیست ولی احادیث و روایات متعددی از پیامبر و ائمه معصومین هست. تمسک به قرآن و اهل بیت در کنار هم باعث عدم گمراهیه. الگوی رفتاری یک زن شیعه می بایست شخصیت حضرت زهرا س باشه در همه ی امور و علی الخصوص مورد بحث ما که حجاب هست. لا اکراه فی الدین برای کسی که اسلام رو نپذیرفته و او می تواند بی حجاب باشد اما کسی که پذیرفته منطقی نیست. این حجمه ی طرفداری از بی حجابی در این عصر بیشتر ریشه در ضعیف بودن ایمان و عقیده مردم دارد.
میهمان
من نظری ندارم
میهمان
حجاب اختیاریه نه اجباری و بسیاری از فقها هم همینو میگن از جمله خود ایت الله طالقانی
برای همینه که در همه کشورهای اسلامی بجز ایران حجاب زن اختیاری و اجبار و زوری در کار نیست برای محجبه بودن
در قران هم ایه اجبار حجاب نداریم که خداوند بی حجابی رو حرام کرده باسه و حد شرعی براش بزاره
میهمان
از حجاب متنفرمممم . واقعا سخته کسی رو مجبور به پوشیدن چیزی کنی که نه دوسش داره و نه بنظرش قشنگه. حتی خود خدا هم در قران ایه اجبار به حجاب نگفته
و در همه کشورهای اسلامی حتی عربستان متحجر هم حجاب اختیاره بجز دو سهر مکه و مدینه
فقط داعشه که زنان رو مجبور به حجاب میکنه
میهمان
من خودم حجاب کامل دارم ولی آرزو دارم روزی در کشورم حجاب اختیاری باشه تا اقلیت های مذهبی و تمام کسانی که مثل من فکر نمیکنند، آزادی داشته باشند. حجاب اجباری همه چیز رو خراب میکنه. کسانی که بزور یه تیکه روسری سرشون میندازن جلوه حجاب رو زیر سوال میبرند و مقصرش کسانی هستن که این قضیه رو اجباری کردند.
میهمان
ممنون از سایت بسیار خوب شما. استفاده کردیم.
میهمان
به دلیل اجباری بودن حجاب درآمد سرشار توریست را از دست داده ایم

خود مسئولین هم این را میدانند ولی متاسفانه کماکان بر ایدئولوژی اشتباه و افراطی خویش پافشاری کرده و حاضر به تعدیل آن نمی باشند.
میهمان
آیا میدانید بى حجابى امروز دست آورد همان حجاب اجبارى است? آیا میدانید صدا وسیماى جمهورى اسلامى در رابطه با حجاب مخربتر از ماهواره عمل کرده است? حجاب اجبارى یعنى همرنکى تمام زنان جه خوب جه بد همه یا جادرى یا مانتوئى ابتداى عرایضم باید بکویم من موافق باحجابم جون میدانم حجاب جه فایده هائى دارد حجاب دست وجشم هوسرانان را کوتاه میکند حجاب اعتبارى به زن میبخشد تاهمسر ,بدر ,برادر, و...بااعتماد به اورا آزاد بکذارند وتا حدودى رفت وآمدش آسان کرفته میشود حجاب یعنى اعتبار. ..........همرنکى دو فرقه به زیان باحجابهاى واقعى تمام شده حجاب زنان بد یعنى اشتباه کرفتن جوانان براى هوسرانى وجشم جرانیشان وقتى زن ودختر محجبه مومن در معرض متلک هوسرانان باشند شاید تعداد کمى از آنها کمراه شده ومسیر را کم کنند خوشبینانه ترینش. ....کارصداوسیمارانیز از لحاض اینکه اعلام میکند صداو سیمای جمهورى اسلامى وازهمان شبکه ها مشاهده میشود که زنان بابوشش نامناسب در شبکه ها جه زنده وجه ضبط شده بخش میشود ودر خانه اى که فرزندان زیر بانزده سال داشته باشند با تناقض مواجه میشوند براى تربیت فرزندان جطور باید به فرزندان بکو ئیم در اسلام باید بوشش کامل داشت وقتى در تلوزیون از مقدسات میکوید ولى حجاب کامل ندارد ایرادى نیست من میدانم او خدارا دوست دارد ولى کمى در حجاب سستى میکند ولى بجه هاى زیربانزده سال جور دیکر تصور میکنند تصور میکنند والدینشان قدیمى فکر میکنند یا اینکه امل تشریف دارند البته وقتى با به سن بکذارند این تناقض ها را متوجه میشوند ولى افسوس دیر است حاصل بد حجابى ها مجرد ماندن دختران وبسران امروز است. ......
میهمان
در فضای مجازی چند وقتی است مطالبی به نام ایت الله طالقانی مبنی بر ازاد کردن حجاب منتشر شده است.لطفا در فضاهای مجازی نیز فعالیت کنید
میهمان
حق مطلب رو بسیار عالی و با ظرافت بیان کردید...ممنون از شما
میهمان
تا حالا سایتی به خوبی شما ندیده بودم چون هم مطالب خیلی خوبی دارید هم قالب سایتتون خیلی خوبه.یک تشکر ویژه با ارزوی موفقیت.
میهمان
سلام طبق این مطالب چادر اجباری نیست اما چرا سازمانهای دولتی برای کارمندان خود چادر را اجباری کردن
میهمان
سلام حجاب اجباری با عث می شود زنان مؤمن از غیر مؤمن شناخته نشوند بسیاری از زنان هرزه با استفاده از چادر کارهای دیگر می کنند ایة الله طالقانی مردی فهمیده بود که فرمود حجاب باید اختیاری باشد حجاب یک امر عرفی و شرعی هست بهتر است با توجه به عرف و اقلیم رعایت شود اما با زور و جبر نتیحه عکس می دهد

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.