حجاب حضرت فاطمه(س) در برابر پیرمرد نابینا ۱۳۸۸/۰۳/۲۵ - ۹۰۶۵ بازدید

آیا روایتی که می گوید وقتی پیرمرد نابینا به خانه حضرت زهرا(س) آمد خود را پوشاند و ... چگونه قابل توضیح است؟

در روایتی از فاطمه زهرا(سلام الله علیها) سؤال شد: «برای زنان چه چیز بهتر است؟» در جواب فرمودند: «برای زنان بهترین چیز آن است که مردان را نبینند و مردان نیز آنان را نبینند»، (کشف الغمه، ج 2، ص 23 و 24 و مناقب شهر آشوب، ج3، ص 119 و منتهى الآمال، ص 161 به نقل از کتاب چهارده معصوم اثر مؤسسه در راه حق، ص 27).
این عقیده فاطمه زهرا(س) درباره زنان می باشد که در برابر مردان بیگانه و نامحرم چگونه حریم را نگه دارند و از اختلاط و معاشرت و برخورد با مردان نامحرم چگونه پرهیز کنند.
البته روشن است که این گونه روایات این نکته را گوشزد می کند که بهتر است زنان بدون جهت و ضرورت خود را در معرض دید مردان نامحرم قرار ندهند. این پیام حضرت اوّل در زندگی عملی خود آن بانوی بزرگ تبلور می کند.
امام موسی بن جعفر(علیه السلام) از پدرانش نقل فرموده است که امیر مؤمنان على(علیه السلام) فرمود: فرد نابینائی اجازه خواست که به منزل فاطمه(س) وارد شود، آن گرامی خود را از او پوشیده داشت رسول خدا(ص) به او فرمود: چرا خود را پوشیده داشتی در حالىکه نابیناست و تو را نمی بیند؟ عرض کرد: اگر او مرا نمی بیند من او را می بینم، و نیز رایحه و عطر را می بوید و شامه اش سالم است. رسول خدا(ص) فرمود: گواهی می دهم که تو پاره تن منی، (بحار، ج 43، ص 91 و ریاحین الشریفه، تالیف شیخ ذبیح الله محلاتی، چاپ اسلامیه تهران، ج 1، ص 216 و منتهى الامال، ص 161 و 162 به نقل از همان، ص 26).
پس حضرت عقیده و پیام خود را در برابر برخورد با نامحرمان با سیره عملی خود امضا و ابلاغ مى کند و گرنه ابتلا به گناه از ساحت قدوسی آن بانوی مقدس و معصوم، فرسنگ ها فاصله دارد به راستی اگر این یک پیام را زنان جامعه عمل کنند و در برابر نامحرمان از خود نمائی دست بکشند و خود نیز از نامحرم گرائی بپرهیزند، جامعه در چه سطحی از نزاهت و طهارت باقی می ماند؟ البته راجع به عصمت امامان و حضرت زهرا(سلام الله علیها) باید گفت آنان نیز مانند سایر انسانها در معرض وسوسه شیطان قرار می گیرند. اما از چنان قدرت ایمانی بهره مندند که آنان در صدد دفع شیطان بر می آیند و وسوسه شیطان به آنان راه پیدا نمی کند.
باید دانست که پیدایش فحشا و فرزندان نامشروع، افزایش طلاق و از هم گسیختگى زندگى زناشویى و نا آرامى درونى و هیجان جنسى مستمر برخاسته از برهنگى و عشوه گرى زنان، همه آثار شوم بى حجابى و بى بندوبارى است و این حجاب است که مى تواند به خوبى مصونیت بخش باشد.
بنابراین، وظیفه پوشش اسلامى بانوان به معناى حبس و زندانى کردن و قرار دادن آنان پشت پرده و در نتیجه عدم مشارکت این گروه، در فعالیت هاى اجتماعى نیست. این وظیفه بدان معنا است که زن در معاشرت با مردان، بدنش را بپوشاند و به جلوه گرى و خودنمایى نپردازد و مشارکتش در فعالیت ها، بر اصول انسانى و اسلامى استوار باشد.
در نتیجه می توان گفت: این روایت با حضور اجتماعی زنان به هیچ وجه در تعارض نیست. یعنی می شود که بانوان هم در جامعه حضور داشته باشند و هم توسط مردان دیده نشوند و با رعایت عفت و حیا مردی را هم نبینند.

نظرات

میهمان
متن شما بد نیست ولی خیلی ضعیفه ،سوال اینه که طرف نابیناست ،معنی من اونو میبینم چیه؟
پرسمان
سلام علیکم، به نظر می رسد در متنی که در سایت آمده است حدیث مربوطه به صورت ناقص بیان شده است. در متن حدیث حضرت زهرا (سلام الله علیها) پاسخ مناسبی به این سوال می دهند که هر چند آن مرد نابینا ست ولی من او را می بینم و او بوی مرا استشمام می کند.
جعفر بن محمد الصادق قال، قَالَ عَلِیٌّ عَلَیْهِ السَّلاَمُ:
« اِسْتَأْذَنَ أَعْمَى عَلَى فَاطِمَةَ صَلَوَاتُ اَللَّهِ عَلَیْهَا فَحَجَبَتْهُ فَقَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ لِمَ حَجَبْتِهِ وَ هُوَ لاَ یَرَاکِ؟ فَقَالَتْ عَلَیْهَا السَّلاَمُ إِنْ لَمْ یَکُنْ یَرَانِی فَأَنَا أَرَاهُ وَ هُوَ یَشَمُّ اَلرِّیحَ فَقَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ أَشْهَدُ أَنَّکِ بَضْعَةٌ مِنِّی».(۱)
امام صادق علیه السّلام از امام على علیه السّلام روایت کرده،که آن حضرت فرمود:مرد نابینایى اجازه گرفت،که به حضور حضرت فاطمه علیها السّلام برسد،اما فاطمه علیها السّلام با حجاب خود را از او پوشید.رسول خدا صلّى اللّٰه علیه و آله و سلّم فرمود:چرا خود را پوشیدى،در حالى که مرد چشم ندارد که تو را ببیند؟ حضرت فاطمه علیها السّلام گفت:اگر او مرا نمى‌بیند،من که او را مى‌بینم،و او بوى خوش را استشمام مى‌کند.(به احتمال زیاد این پوشش به خاطر مهار بوى خوش بوده،چنان که مقام بسیار بلند حضرت فاطمه علیها السّلام هم این شرط‍‌ را ایجاب مى‌کرده است). رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم،با شنیدن این سخن فرمود:شهادت مى‌دهم که تو پارۀ تن من هستى.
بنابراین همانگونه که در متن حدیث نیز دیده می شود هر چند آن مرد نامحرم نابیناست و حضرت زهرا (سلام الله علیها) را نمی بیند ولی بوی حضرت را استشمام می کند. و از این نکته نباید غافل شد که انسان های نابینا هر چند چشم ندارند ولی ممکن است با سایر حواس بدن خود از جمله حس بویایی، حضور یک زن نامحرم را تشخیص بدهند. و حضرت زهرا (سلام الله علیها) به حجب و حیایی بی نظیری که دارند از سویی، و داشتن مقام عصمت و انتسابش به رسول خدا از سوی دیگر از مرد نامحرم نابینا نیز دوری می کنند تا مبادا بوی او را استشمام کند و از این طریق حضور حضرت را در کنار خود احساس کند.
این نکته را که مرد نامحرم نابینا از طریق استمشام بو و رایحه زنان متوجه حضور نامحرمان می شود امری بدیهی است و بر کسی پوشیده نیست.
پاورقی:
(۱) کتاب نوادر راوندی، جلد ۱، باب شأن المرأه، صفحه ۱۳.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.