حجاب در نماز ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۷۲۳ بازدید

فلسفه حجاب کامل در نماز چیست؟ خدا که با همه محرم است، پس چرا در تاریکى و تنهایى که هیچ نامحرمى هم وجود ندارد، بانوان باید با پوشش کامل نماز بخوانند؟

از آنجا که ویژگى هاى زن، خواسته یا ناخواسته چشم هاى محرم یا غیر محرم را مى رباید، مى توان گفت در تمام مهندسى احکام فقهى اسلام، حفظ عفت و حیا براى زن و مرد یک اصل ضرورى و مهم به حساب مى آید. بنابراین تمام احکام عبادى و توصلى تابع این اصل است. بر اساس همین اصل شارع مقدس دستوراتى واجب یا مستحبى را در نماز داده است؛ از جمله: آب ریختن به دست ها از داخل آرنج هنگام وضو، کنار هم قرار دادن پاها هنگام قیام، ابتدا زانوها را روى زمین قرار دادن پیش از رفتن به سجده، گذاشتن آرنج ها و شکم بر زمین و چسباندن اعضاى بدن به یکدیگر هنگام سجده وهمچنین رعایت حجاب کامل در نماز و. .. که همگى این دستورها نشان دهنده آن است که این کارها مانع از در معرض دید قرار گرفتن برجستگى هاى بدن زن به ویژه در نماز که با نشستن و برخاستن و رکوع و سجود همراه است خواهد بود.
اما در خصوص محرم بودن خداوند و لزوم رعایت حجاب بدون حضور نامحرم باید گفت که اصولا محرم ونامحرم درمورد خداوند مفهوم ومعناى ندارد زیرا خداوند بر اسرار، باطن وظاهرهر شخص اشراف دارد وبه تعبیر قران کریم از رگ گردن انسان به انسان نزدیک تراست. ( وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ»» و ما به او از رگ قلبش نزدیکتریم!» (ق ،)۵۰(، ۱۶(.؛ گذشته از این که حکم پوشش در نماز، با حفظ حجاب در برابر نامحرم تفاوت هایى دارد و با آن قابل مقایسه نیست؛ مثلاً پوشاندن روى پا در برابر نامحرم واجب است؛ ولى در نماز - بدون حضور نامحرم - واجب نیست.
بنابراین علل و حکمت هاى رعایت حجاب در نماز بدون حضور نامحرم را باید در موارد دیگرى جستجو نمود که در اینجا به سه مورد آن اشاره نمائیم:
الف. رعایت پوشش کامل در نمازهاى پنج گانه نوعى تمرین مستمر و همه روزه براى حفظ حجاب مى باشد و یکى از عواملى است که در پاسداشت دائمى پوشش اسلامى زن و جلوگیرى از آسیب پذیرى آن، نقش مهمى ایفا مى کند.
ب - وجود پوشش براى تمام بدن و داشتن پوششى مخصوص براى نماز، توجه و حضور قلب انسان را بیشتر مى کند و از التفات ذهن به تجملات و چیزهاى رنگارنگ مى کاهد و ارزش نماز را صد چندان مى کند.
ج - داشتن پوشش کامل در پیشگاه خداوند، نوعى ادب و احترام به ساحت قدس ربوبى است. از این رو براى مرد نیز دربر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز، مستحب است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.