حجاب زن در برابر خانواده شوهر ۱۳۹۴/۱۰/۱۸ - ۴۶۲۱ بازدید

سوالم در مورد نوع پوشش درخانواده شوهر است. من یک برادر شوهر جوون ۳سال کوچکتر از خودم دارم .پیش برادر شوهرم وپدر شوهرم چه لباسی بپوشم.درضمن پدر شوهرم جانباز هست. آیا برادر شوهرمحرمه؟؟؟پیش مردای فامیلشون چی؟ آخه اینا خیلی باهم صمیمین؟البته ذکر کنم که مادر شوهرم پیش مردا بلوز استین بلند میپوشه ویه چادر دور باسنش میبنده ولی من ون از یه شهر دیگم واین مدل پوشیدنو دهاتی میدونم موندم چی بپوشم پیششون ومردای فامیلشون.

ضمن تشکر از ارتباط جنابعالی با این مرکز،ابتداخدمت شما عرض نماییم که برادر شوهر به عروس خانواده همانند سایر افراد(فامیل واقوام و...) نامحرم ست وبایستی پوشش وحجاب رعایت گردد. حجاب و پوشش زنان یکی از دستورات اسلام است که در دیگر ادیان الهی نیز چنین دستوری وجود داشته است. حجاب و پوشش زن به حدی اهمیت دارد که در قرآن مجید و بسیاری از روایات، مطرح و محدوده ی آن بیان شده است.از نظر اسلام، پیدا بودن صورت زن در صورتی اشکال ندارد که بدون آرایش یا همراه با آرایش های خیلی جزئی که در عرف زینت به حساب نمی آید، باشد و مفسده ای را هم به همراه نداشته باشد.( نک: استفتائات امام خمینی(ره)، ج 3، ص 256، سؤال 33و34؛ توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج 2، ص929)پاسخ به این پرسش:آیا حجاب اسلامی به هر شکل و پوششی جایز است؟
}«وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ »؛نور (24 )، آیه 31. ؛ «و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است، آشکار نکنند و (اطراف) روسرى هاى خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)».
«حجاب»، در لغت به معناى پرده، حاجب و پنهان کردن است و در اصطلاح «پنهان کردن زن خود را از دید مرد بیگانه است». آنچه دین اسلام بر زنان لازم دانسته، همان پوشش است که در متون دینى و در کلام فقیهان، از آن به ستر، پوشش، ساتر و پوشاننده تعبیر شده است.
حجاب و پوشش پیش از اسلام، در میان برخى از ملّت ها - از جمله ایران باستان و قوم یهود و شاید در هند مطرح و از آنچه که در قانون اسلام آمده، سخت تر بوده است. مطهرى، مرتضى، مسأله حجاب، ص 21.
این دستور در دین اسلام، حدود سال هاى چهارم و پنجم تشریع گردیده است. باید توجه داشت که هر چند سال نزول آیات حجاب و پوشش، در کتب تفسیر و تاریخ ثبت نشده است ؛ ولى با توجه به اینکه از یک سو این آیات در سورهاى احزاب و نور آمده و سوره احزاب از نظر ترتیب نزول پیش از سوره نور و بعد از سوره آل عمران قرار دارد و از سوى دیگر طبق نقل تفسیر نمونه سوره آل عمران در بین سالهاى دوم و سوم نازل گردیده است، مى توان به خوبى حدس زد که سوره احزاب در سال هاى چهارم و پنجم نازل گردیده است. بنابر این آیه حجاب در این سال ها تشریع گردیده است. (محتواى این سوره نیز مؤید این مسأله مى باشد ).
حجاب، یکى از احکام ضرورى اسلام به شمار مى آید و شیعه و سنى بر آن، اتفاق نظر دارند. خداوند متعال در این باره سه آیه نور (24 )، آیه 31 و احزاب (33 )، آیه 59 و 33. در شهر مدینه، نازل کرده و در دو مورد آن، به مسأله پوشش بانوان اشاره کرده است. نور (24 )، آیه 31 و احزاب (33 )، آیه 59. علاوه بر این، احادیث بسیارى درباره اهمیت و چگونگى حجاب نقل شده است.
حضرت على(ع) مى فرماید: «پوشیدگى زن به حالش، بهتر است و زیبایى اش را پایدارتر مى سازد». «صِیانَةُ الْمَرأَةِ اَنْعَمُ لِحالِها وَ اَدْوَمُ لِجَمالِها»: مستدرک الوسائل، ج 14، باب 70.
پوشش براى زن دو هدف و فلسفه اساسى دارد:
1. مصونیت زن، در برابر طمع ورزى هاى هوس بازان.
2. پیشگیرى از تحریکات شهوانى و تأمین سلامت و بهداشت جامعه. احزاب (33 )، آیه 59.
در زمینه حجاب و پوشش، توجه به چند نکته بایسته است:
یکم. زن باید بدن و زیور آلات و آرایش خود و هر آنچه را که نزد عرف زینت محسوب مى شود، در برابر مرد نامحرم بپوشاند و تنها دست و صورت از آن استثنا شده است.
دوم. هر چند دین اسلام نسبت به نوع و رنگ و حتى دوخت لباس، تأکید چندانى ندارد و تنها به اصل پوشش اعم از چادر، مانتو و مانند آن تکیه کرده است ؛ ولى روشن است که لباس نباید تنگ، محرّک، نازک، بدن نما و باعث جلب توجّه گردد. از این رو چادر برترین پوشش به شمار مى آید. از مواردى که مشکى بودن آن مکروه نیست ؛ بلکه نشانه وقار و متانت است، چادر و عبا مى باشد که در روایات به آن اشاره شده است.
سوم. پرهیز از نرمش در سخن که باعث طمع نامحرم شود و متانت در راه رفتن و استفاده نکردن از کفش هایى که باعث توجه نامحرم مى گردد، بخشى از حجاب زن را تشکیل مى دهد.
چهارم. گرچه پوشش کامل براى مرد واجب نیست ؛ ولى نگاه زن به بدن او حرام است. همان گونه که پوشش صورت و دست ها تا مچ بر زن، واجب نیست ؛ ولى نگاه مرد به آن از روى شهوت حرام است.
در این زمینه اشاره به فتاوای مراجع تقلید ضروری است . نظر همه مراجع:

باید تمام بدن و موی خود را به جز صورت (به مقداری که شستن آن در وضو واجب است)، دست ها تا مچ و پاها تا مچ را بپوشاند؛ اما برای آنکه یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید مقداری از اطراف صورت و پایین تر از مچ را نیز بپوشاند.توضیح المسائل مراجع، م 789؛ آیت اللّه وحید، توضیح المسائل، م 795 و آیت اللّه خامنه ای، اجوبة الاستفتاءات، س 437. آیا پوشاندن پشت و روى پا در مقابل نامحرم واجب است؟

همه مراجع (به جز آیت الله تبریزی و آیت الله مکارم):

آری، باید آن را از نامحرم بپوشاند.آیت الله سیستانی، sistani.org، (حجاب)، س 3؛ آیت الله تبریزی، صراطالنجاة، ج 1، س 878؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1706؛ آیت الله صافی، جامع الاحکام،ج 2، س 1696؛ آیت الله خامنه ای، اجوبة الاستفتاءات، س 438؛ دفتر: آیات عظام نوری، وحید، بهجت و امام خمینی.

آیت الله مکارم:

خیر، واجب نیست؛ ولی بهتر آن است که بپوشاند.دفتر: آیت الله مکارم.

آیت الله تبریزی:

پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی پوشاندن روی پا تا مچ بنابر احتیاط واجب است.آیت الله تبریزی، صراطالنجاة، ج 5، س 1275 و استفتاءات، س 1614.

تبصره.

لازم نیست پشت و روی پا به وسیله جوراب پوشانده شود؛ بلکه اگر به وسیله چادر و مانند آن نیز پوشانده شود، کافی است.
استفتاء و احکام مراجع درباره ضرورت و نوع حفظ حجاب و عفاف
پوشش چادر
آیت الله خامنه ای:بهترین حجاب پوشش چادر است
آیت الله فاضل لنکرانی(ره): سزاوار است خانمها از چادر استفاده کنند چون چادر در کشور اسلامی ایران از مظاهر و شعائر اسلام می باشد.
آیت الله صافی گلپایگانی: چادر بهترین پوشش برای خانمها است، چون تمامی مفاتن بدن را می پوشاند. خانمهای مسلمان باید آداب و سنن اسلامی را در لباس پوشیدن مراعات کنند و از تجدد گرایی مضر پرهیز کنند.
آیت الله بهجت(ره): چادر حجاب پسندیده است.
آیت الله سیستانی: چادر حجاب بهتر است و سزاوار نیست زنهای مؤمن بدون چادر خارج شوند.
آیت الله مکارم شیرازی: حجاب یکی از قوانین مسلّم اسلام است و اساس آن، پوشاندن بدن و موها غیر از صورت و دستها تا مچ است ولی بی شک، چادر حجاب برتر است.
آیت الله تبریزی: پوشیدن بدن بر زن واجب و بهترین نوع پوشش واجب، همان چادر مشکی است که زنهای مؤمنه خود را با آن می پوشانند.
-پوشیدن مانتوهای تنگ و کوتاه توسط زنان که حجم بدن آنها پیداست، از نظر شرعی چه صورتی دارد؟
آیت الله خامنه ای: اگر موجب جلب توجه نامحرم یا باعث فساد و ارتکاب حرام گردد جایز نیست.
آیت الله بهجت(ره): اگر موجب ریبه باشد حرام است.
آیت الله مکارم شیرازی: جایز نیست.
آیت الله صافی گلپایگانی: پوشیدن مانتو به نحو متعارف امروز کافی نیست علاوه بر اینکه مانتو مفاتن بدن و برجستگیهای آن را نمی پوشاند و در انظار اجانب مَعرَضیَّت برای فساد دارد و صورت و دست هم پوشیده نمی شود و بهترین پوشش چادر است که تمام مفاتن بدن را از نظر نامحرمان حفظ می کند.
آیت الله سیستانی: پوشاندن آن از نامحرم لازم است.
آیت الله سبحانی: حجم بدن زن باید پوشیده باشد.
- پوشیدن مانتوهای کوتاه، تنگ و رنگارنگ با رنگهای روشن که جلب نظر نامحرم را می کند چه صورت دارد؟
آیت الله بهجت(ره): هر چه جلب نظر نامحرم کند، جایز نیست.
آیت الله صافی گلپایگانی: با فرض اینکه نظر نامحرم را جلب کند در مرآ و منظر نامحرم جایز نیست.
آیت الله تبریزی: چنانچه زن لباسی بپوشد که زینت حساب شود، باید آن لباس را هم از نامحرم بپوشاند.
آیت الله سیستانی: لازم است که آن را از نامحرم بپوشانند.
آیت الله مکارم شیرازی: در صورتی که تنگ و چسبان و زینتی نباشد و تمام بدن زن به جز گردی صورت و دستها تا مچ پوشیده باشد، اشکالی ندارد ولی چادر حجاب برتر است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام و احترام، من اوایل ازدواج جلوی برادر همسرم روسری داشتم «در کل مقید هستم به حجاب جلوی نامحرمان»ولی متاسفانه مدتی بعد به دلایلی مجبور شدم روسری نداشته باشم البته با اجازه همسرم با اینکه همسرم هم بسیار مقیده ولی به دلایلی اینطور شد ولی الان به شدت پشیمونم و موندم چیکار کنم، حالا بعد ۶سال چطور دوباره روسری سرکنم؟ 😔
پرسمان
سلام علیکم، تصمیم شما نشان از جلای روح و پاکی شما دارد لیکن شیطان سعی در گمراه کردن و بازداشتن شما از این حرکت خوب را دارد. لذا سعی کنید به شیطان غلبه کنید.
در مورد اینکه چطور باحجاب شوید و خجالت نکشید عرض کنم در ابتدا دلائل خود را نسبت به اهمیت پوشش محکم تر کنید؛ و بدانید که:
۱. شما با این کارتان، خدا را خوشحال می کنید که او با کلمه "جلباب"(سوره‌ی احزاب آیه‌ی ۶۰) در قرآن، دستور به پوشش آن داده است. بنابراین حجاب تاج بندگی و خاکسپاری در پیشگاه معبود است.
۲. خداوند متعال در قرآن زنان مومن را به حفظ حجاب توصیه می کند تا به وسیله آن دیگران افراد مومن را از فاسق بشناسند و مزاحم و متعرض ایشان نگردند؛ چون تا خانمی خودش چراغ سبز نشان ندهد، دیگران مزاحمش نمی شوند و اگر هم اقدامی بکنند کارساز نخواهد بود؛
به قول شاعر:
اگر از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بی چاره به جایی نرسد
از این نظر حجاب مصونیت است که افراد باحجاب بیشتر در پرده عفاف می مانند. اگر از یک ماشین شکیل، زیبا و قیمتی محافظت نشود، چادری به رویش نکشند، بچه ها او را خط خطی می کنند، آفتاب رنگ را می برد و به زودی از چشم می افتد.
۳. حجاب ارزش است؛ از نظر روانی مردان به خانم های با حجابِ و متین، به چشم عظمت نگاه می کنند و هرچند خودش فرد فاسد و هوسرانی هست و شاید به ظاهر هم وقت مشاهده باحجاب او را مسخره می کند، ولی از درون به چشم عظمت به او می نگرد.
۴. با افرادی نشست و برخاست داشته باش که بر علم، ایمان و عملت بیفزاید و وقتی او را می بینی به یاد خدا بیفتی؛ و با افراد فاسق رفت و آمد نکن مگر این که از فامیل باشند و یا قابل هدایت.
موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.