حجاب زن و انسانیت ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ - ۱۷۰۹ بازدید

کسانی که مخالف حجاب هستند چیزهای مختلفی میگن لطفا به آنها پاسخ دهید۱. ما همه انسانیم چرا با دید انسانیت به زنان نگاه نمیکنید به شخصیتشان نگاه کنید نه بدنشان۲. آدم باید جنبه داشته باشه

در پاسخ به این نوع شبهات می توان نکات زیر را مطرح کرد:1- این مسئله که زن و مرد برای یکدیگر جذابیت هایی دارند، غیرقابل انکار است و به دید شخصی و جنبه افراد، بستگی ندارد. این حرف درست مثل آن است که به فردی که میل به غذا دارد و در مقابلش ظرفی پر از غذای لذیذ قرار دارد، بگویند: «جنبه داشته باش و فقط به خواص این مواد غذایی فکر کن!» بله، این را باید توجه داشت که غریزه جنسی مانند سایر غرایز قابل کنترل و مدیریت است اما ما انسان ها با رفتارهای اجتماعی خود کمک می کنیم که این مدیریت و کنترل، ممکن شود. می توان به همه توصیه نمود که در رفتارهای اجتماعی خود با جنس مخالف نکاتی را رعایت کنند اما به تجربه می دانیم که همه این نکات را رعایت نمی کنند.2- این نوع سوالات شبیه به این است که اصل وجود نهادهای انتظامی و امنیتی را در جامعه زیر سوال ببریم و بگوییم: «چرا باید پلیس باشد، خلاف نکنید، دزدی و قتل نکنید!» هر کس می تواند از قول خودش صحبت کند و در عمل حقوق دیگران را رعایت کند اما آیا می شود کسی از طرف همه بگوید که همه‌ی مردها به دید یک انسان به زن و شخصیت او نگاه می کنند؟ آیا عقل سلیم عهده دار این مسوولیت می شود؟ وجود موانعی مانند پوشش و حجاب و نیروی انتظامی برای نظم به جامعه و تسهیل روابط انسانی ضروریست.
3- اگر کسی بنا دارد که در زن، فقط به شخصیت و انسانیت وی توجه داشته باشد، دیگر حجاب برای وی موضعیت ندارد. زن با هر پوششی انسان است و شخصیت و ویژگی های خود را دارد. به بیان بهتر لازم نیست که بی حجاب شود تا انسانیت و شخصیتش را ببینیم.
4- نکته مهم این است که گاه مردان تصور می کنند که حجاب حق آنان و وظیفه زنان است. یعنی زن باید حجاب را رعایت کند تا مرد دچار لغزش نشود. متاسفانه اغلب نهادهای ترویجی هم بر این مبنا فعالیت و تبلیغ می کنند. اما حجاب را از زاویه دیگر هم می تواند دید، یعنی حجاب حق زن باشد. زن حق دارد که محدوده ورود افراد غریبه به حریم خود را تنظیم کند. شکی نیست که زیبایی های زنانه، کالایی پر بهاست و صاحب این کالا یعنی زن، می تواند و حق دارد که تعیین کند که چه کسی می تواند از این کالا بهره ببرد. بله ممکن است زنی این کالا را رایگان در اختیار همه قرار دهد که البته شواهد نشان می دهد که مردان چندان رغبتی برای داشتن یک رابطه پایدار با این گونه زنان ندارند. اما اغلب زنان، در این مورد حساس هستند. حتی زنانی که حجاب کاملی ندارند اگر مقید به ضوابط اخلاقی باشند، باز برای خود حریمی قایل هستند و در مقابل افراد غیرخودی، پوشش بیشتری دارند.
در مجموع این نوع سوالات، تذکرات به ظاهر اخلاقی هستند که در بسیاری از موارد دیگر هم، همه می دانیم و تقریبا همه عمل نمی کنیم. از ردّ شدن چراغ قرمز راهنمایی سر چهارراه گرفته تا مسایل بزرگ تر. یک مرد می تواند هم «جنبه» داشته باشد و هم به شخصیت زن و انسانیت وی توجه کند اما زن هم حق دارد که حجاب داشته باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید کتاب فلسفه حجاب شهید مطهری را مطالعه نمایید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.