حجاب ظاهری و نفاق! ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۸۰۲ بازدید

من هنوز ایمان کاملی پیدا نکردم و اگر حجابی داشته باشم، بیشتر برای این است که میان بچه‌های مذهبی هستم. آیا این نوعی نفاق نیست؟

البته حجاب شاخص ترین نشانه برای شناخت اعتقادات دینی زن مؤمن می باشد. کسانی‌که خدا را می پرستند و به نبوت پیامبر و امام ائمه(علیهم السلام) ایمان دارند و قرآن را کلام خدا و کتاب قانون و برنامه زندگی دنیوی و اخروی می دانند و به دنیای پس از مرگ معتقدند رعایت حجاب را به عنوان وظیفه شرعی انجام می دهند.
اما آنچه گفته شد به این معنا نیست که اوّل باید به اوج ایمان رسید و بعد حجاب را رعایت نمود. چرا که ایمان دارای مراتبی می باشد و همین که انسان دانست خدایی هست و دین اسلام را فرستاده و دستوراتی داده و یکی از آن دستورات رعایت حجاب می باشد، خود مرتبه ای از اعتقاد و ایمان به خداست اگرچه پایین‌ترین مرتبه ایمان باشد. ما باید به همین اندازه از ایمان عمل نماییم؛ و هم‌زمان باید در راه شناخت عمیق تر خدا و دین او نیز تلاش نموده و ایمان خود را عمق ببخشیم؛ و خداوند نیز ما را در این مسیر یاری می نماید همان‌گونه که در قرآن کریم می خوانیم:
«... اتَّقُوا اللَّهَ وَ یُعَلِّمُکُمُ اللَّه»؛
«تقوای الهی پیشه کنید! و خداوند به شما تعلیم می دهد».
نیز امام باقر(علیه السلام) فرمودند:
«مَنْ عَمِلَ بِمَا یَعْلَمُ عَلَّمَهُ اللَّهُ مَا لَمْ یَعْلَم» ؛ «هر که به آنچه می داند عمل نماید، خداوند آنچه را که نمی داند به او تعلیم می دهد».
بر اساس آنچه گفته شد معلوم می شود، شباهت به مؤمنان، نفاق نیست بلکه سوء استفاده از پوشش مؤمنان نفاق است. از این‌رو، وظیفه ما این است که تا آنجا که امکان دارد به دستورات الهی عمل نماید و در صورت اشتباه درصدد جبران آن برآییم.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.