حجاب کامل - فواید حجاب -آثار اجتماعی حجاب ۱۳۹۰/۰۹/۲۱ - ۷۰۸۳ بازدید

من دختری هستم ۱۹ساله ازتهران که نمازمیخونم روزمو میگیرم هرروزنماز امام زمان میخونم به کسی بدی نمیکنم گذشتم زیاده فقط اینکه حجاب کامل ندارم نمیدونم چیکار کنم لطفاراهنماییم کنید،نمیخوام با نداشتن حجاب بقیه کارام خراب شه!

پرسشگر عزیز؛ اگر ما مسلمانیم پس قبول داریم که این دنیا آخر همه چیز نیست و باید برای یک سرای ابدی آماده شد. پس علاوه بر اینکه باید به نقش خود که حرکت و رشد است و کمال، توجه داشته باشیم، باید مواظب این هم باشیم که سنگ راه دیگران نشویم و انها را از این حرکت و رشد باز نداریم و این همان فلسفه حجاب است. چرا که در غیر این صورت، زن به خاطر زیباییهایش، چشمهایی را به خود جلب می کند و دلهایی را گرفتار می سازد. در این صورت او مسؤول گمراهی جوانان بسیاری خواهد بود که با دیدن او گناه کرده­اند و حتی مسؤول مشغولیت ذهنی و افت تحصیلی افرادی خواهد بود که با دیدن او، برایشان دغدغه­ای ایجاد شده و اکنون که در خانه نشسته­اند هنوز به صحنه­ای که در خیابان دیده­اند، فکر می­کنند و از درس و از زندگی و پیشرفت باز می مانند. و هم چنین مسؤول گناه کسانی خواهد شد که با دیدن او میل شهوانی انها تحریک شده و اکنون مجبورند از راه حرام آن را ارضاء کنند و به خود ارضایی یا زنا یا دیدن فیلمهای مستهجن روی بیاورند.
حجاب نیز مانند سایر احکام اسلام فوایدی برای سرو سامان دادن به زندگی ما دارد. برخی از فواید حجاب عبارتند از:
1- حجاب کاملی مانند چادر مشکی وسیله ای برای واکسینه کردن زن و جامعه در برابر بیماری های جنسی و فساد و فحشاست. اگر چه ممکن است این امر باعث زحمت گردد، اما همان گونه که شخص برای مصون ماندن از بیماری های مهلک فیزیولوژیک، دردناکی واکسن و تلخی دارو را به جان می خرد و آن را معقول و منطقی می­داند، بانوی مومنه نیز برای مصون ماندن خود و جامعه خویش، سختی و گرمای حاصل از چادر پوشیدن را به جان می خرد و از حیات بخشی معنوی و اجتماعی آن لذت می برد.
2- کاهش خطا و خطر؛ در تصویب هر قانون اجتماعی و یا تصمیم گیری برای واکسیناسیون عمومی اگر احتمال خطر حدود 4 در ده هزار باشد، اقدام می گردد و تحمل همه هزینه ها توجیه منطقی دارد. بدیهی است با رعایت حجاب احتمال خطر و خطا در جامعه کاهش می یابد اگر چه به حد صفر نمی رسد.
3- حفظ احترام؛ اگر چه رعایت حجاب، از یک سو به مردان کمک می کند که به طور ناخواسته و خارج از چهارچوبها احساسات آنان هزینه نشود، اما بیش از آن به خانم ها کمک می کند که به طور ناخواسته و خارج از چارچوبها وسیله لذت انگاری قرار نگیرند و احترام آنان خدشه دار نگردد.
4- تشنگی و رغبت؛ باید دانست احکام الهی بیش از آنکه به محدودیت لذتها بیانجامد به ماندگاری لذتها و پایداری نشاط و خوشی­ها می انجامد از این رو اگر چه حجاب از یک سو برای خانم ها محدودیت است و موجب خستگی و زحمت اما از سوی دیگر اوج احساسات را سالم نگه می دارد و عاطفه ها و محبت ها را در کانون گرم خانواده متمرکز می سازد و زن و مرد را از بی تفاوتی نسبت به همدیگر در نظام خانواده نجات می­دهد. این بحرانی است که هم اکنون دامنگیر جوامع غربی شده است. به طوری که در هنگامه برپایی کانون خانواده، که بر اساس عشق و محبت باید تحکیم شود و مهمترین ابزار آن میل جنسی نسبت به یکدیگر است این میل رو به افول گذاشته و بنیان خانواده ها را متزلزل ساخته است. بلکه عشق و عاطفه آن دو، در سالهای قبل از ازدواج و بعد از ازدواج در میان افراد متعدد پخش شده است و تمرکز خود را از دست داده است.
5- حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانى؛ یکى از غرایز خدادادى در ساختمان وجودى انسان، غریزه جنسى است که نیرومندترین غریزه آدمى است و در صورت کنترل آن، مى تواند علاوه بر تداوم و استمرار نسل بشر، موجبات امنیت روانى انسان ها را فراهم کند. در قوانین اسلام، براى استفاده درست از این غریزه حیاتى، مکانیسم هاى گوناگونى مطرح شده است که «حجاب» و وجود حریم بین زن و مرد، یکى از راهکارهاى مهم آن است. بدون شک، نبودن حریم بین زن و مرد و آزادى معاشرت هاى تعریف نشده و بى بندوبار (با آرایش هاى گوناگون)، هیجان ها و التهاب هاى جنسى را فزونى مى بخشد و تقاضاى برهنگى را به صورت یک عطش روحى و یک خواست سیرى ناپذیر درمى آورد. اسلام به قدرت شگرف این غریزه آتشین توجه کامل داشته و تدابیر زیادى براى تعدیل و رام کردن این غریزه اندیشیده است و در این زمینه هم براى زنان و هم براى مردان، تکالیف خاصى معین کرده است. وظیفه مشترک زن و مرد این است که چشم خویش را از نگاه به نامحرم بپوشانند و از نگاه شهوت آمیز بپرهیزند؛ اما زنان - به خاطر جاذبه هاى بیش تر - وظیفه خاصى دارند و آن این که بدن خود را از مردان بیگانه بپوشانند و در اجتماع با آرایش هاى تحریک آمیز، ظاهر نشوند و به جلوه گرى و دلربایى نپردازند تا زمینه انحراف مردان و به ویژه جوانان فراهم نشود. لباس افراد جامعه و مخصوصاً لباس زنان نمى تواند به هر شکل و اندازه اى باشد و باید حد و ضابطه اى داشته باشد. بى بندبارى در پوشش و لباس، موجب بى بندبارى در تحریک غریزه جنسى است. تحقیقات علمى ثابت کرده است که مردان نسبت به محرک هاى چشمى شهوت انگیز، حساس تر از زنانند و برعکس زنان در مقابل محرک هاى لمسى حساسیت بیش ترى دارند. مردان بالغ به محرک هاى بینایى شهوانى حساسیت بیشتری دارند؛ (دکتر محمود بهزاد، تفاوت هاى زن و مرد از نظر فیزیولوژى و روانشناسى، مجله نگین، شماره 134، تیر 1355، ص 24)
6- حفظ و تحکیم بنیان خانواده : بى تردید نهاد خانواده، یکى از مقدس ترین نهادهاى اجتماعى است که بشر تا به حال خود دیده است. نقش خانواده در پروسه ایجاد جامعه سالم، یک نقش بى بدیل است و در این میان نقش حجاب و پوشش اسلامى در سلامت و استمرار پیوند خانوادگى، غیر قابل انکار است. در مقابل، برهنگى، سمّ کشنده پیوند موجود در نهاد خانواده است. آمارهاى مستند نشان مى دهد که با افزایش برهنگى در جهان، طلاق و از هم­گسیختگى زندگى زناشویى در دنیا همواره بالا رفته است؛ زیرا «هر چه دیده بیند، دل کند یاد» و هر چه دل در مقوله هوس هاى سرکش بخواهد، به هر قیمتى باشد، به دنبال آن مى رود و به این ترتیب، هر روز دل به دلبرى جدید مى بندد و با قبلى وداع مى کند؛ اما در محیطى که «حجاب» حاکم است و شرایط دیگر اسلامى رعایت مى شود، دو همسر تعلق به یکدیگر دارند و احساساتشان و عشق و عواطفشان، مخصوص یکدیگر است. در بازار آزاد برهنگى، قداست پیمان زناشویى مفهومى ندارد. خانواده ها به سادگى متلاشى مى شوند و کودکان بى سرپرست مى مانند.
7- پیش گیرى از فحشا و فروپاشى نظم جامعه: گسترش دامنه فحشا و افزایش فرزندان نامشروع، از دردناک ترین پیامدهاى بى حجابى و آزادى هاى بى حد و حصر جنسى است که در جوامع غربى و سایر جوامع مشابه، کاملا مشهود است. یکى از عوامل اصلى و مؤثر درایجاد چنین وضعیتی، مسأله برهنگى و بى حجابى است. امروزه یکى از مشکلات جوامع غربى، تولد روبه رشد فرزندان نامشروع و بدون شناسنامه است. فرزندانى که داراى پدر و مادر نامشخصى هستند و از نظر حقوقى، مشکلات فراوانى را به همراه آورده، نظم اجتماعى جوامع غربى را تهدید مى کنند.
8- جلوگیرى از نگاه ابزارى به زن و ابتذال وى : یکى از مسائل مطرح پیرامون حقوق زنان و بى توجهى به آنان، نگاه ابزارى به زنان است. هنگامى که جامعه، زن را با اندام برهنه بخواهد، طبیعى است روزبه روز تقاضاى آرایش بیشتر و خودنمایى افزونتر از او دارد و هنگامى که زن را از طریق جاذبه جنسى اش وسیله تبلیغ کالاها و عاملى براى جلب جهان گردان و مانند این ها قرار دهد، در چنین جامعه اى شخصیت زن تا حد یک عروسک یا یک کالاى بى ارزش سقوط مى کند و به این ترتیب، زن، وسیله اى براى اشباع هوس هاى سرکش برخى مردان آلوده و فریبکار مى شود. عنصر حجاب و پوشش اسلامى، نه تنها زن را از صحنه اجتماع وفعالیت هاى اجتماعى دور نمى کند، بلکه زمینه هاى حضور مستمر و فعال زنان را در عرصه اجتماع -به همراه حقوق اجتماعى برابر- تضمین مى کند و شخصیت خدادادى زن را از دستبرد نگاه ابزارى دیگران، مصونیت مى بخشد.
دوست خوبم؛ هر عملی که افراد جامعه انجام می‌دهند، در نگاه کلان اثر مستقیم در اجتماع دارد زیرا از خانواده که واحد کوچک اجتماعی است جامعه تشکیل می‌شود و همان‌گونه که رفتار فرد در جامعه موثر است، اشخاص نیز از اجتماع و قوانین آن تاثیر می‌پذیرند. حجاب علاوه بر آثار شخصی و شخصیتی، دارای آثار اجتماعی است. جامعه‌ای که در آن بانوان باحفظ حدود وحقوق دیگران ظاهر می‌شوند و موجب تخریب روح و جسم همنوعان خود شده و محیط آرام وامنی را برای جوانان فراهم سازند، به سوی سعادت و سلامت روانی پیش خواهد رفت.
اگر زنان جامعه باحجاب باشند، هم مردان از نظر طهارت روح و جسم سالم می‌مانند و هم در جامعه، سلامت خانوادگی حفظ خواهد شد و محیط خانواده تحت تاثیر خودنمایی‌‌های عده‌ای از زنان بدحجاب و بی‌حجاب قرار نمی‌گیرد و هم مراکز اجتماعی مثل اداره‌ها و بیمارستان‌ها و... در کمال سلامت رفتاری خواهند بود و بزهکاری‌های اجتماعی به حداقل خواهد رسید.
برای راهنمایی بهترافراد در زمینه حجاب، می توانید کتابهای ذیل را معرفی نمایی
1- حجاب و آزادی، سید علی خامنه ای (حفظه الله)
2- مساله حجاب، شهید مطهری (رحمةالله علیه)
3- پوشش زن در اسلام، محمد اشتهاردی
4- حجاب شناسی، حسین مهدی‌زاده
5- فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، دکتر حداد عادل
6- نظام حقوق زن در اسلام، شهید مطهری
7- زن و فرهنگ دینی، مهدی مهریزی
8- زن در آینه جلال و جمال، آیت الله جوادی آملی
9- حجاب در ادیان الهی از محمد محمدی آشنانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام من ۱۵ سالمه من خودم حجاب وافرادباحجابوخیلی دوست دارم روزم میگیرم ولی بجزماه رمضون نمازنمیخونم و طرز لباس پوشیدن خیلی آزاده من میخوام باحجاب بشم ولی ازحرف های دوستامو اطرافیانم ترس دارم
پرسمان
سلام علیکم، دختر خوبم از آن جا که تمایل به پوشش و حجاب از درون فطرت زن سرچشمه می گیرد بنابراین تمایل شما به حجاب و پوشش امری فطری است که خداوند در درون انسان ها به ودیعه نهاده است. حجاب و پوشش نشانگر عفت است و عفت یکی از ارزش‌های وجود انسانی است. حجاب، حصار و حریم عفت زن و سنگر محکمی است که راه ورود فساد و هرزگی‌ها را سد می‌کند و به زن شخصیت و احترام می‌بخشد تا ملعبه شهوات و بازیچه بوالهوسی‌ها قرار نگیرد. همچنین شکى نیست که حجاب و پوشش تأثیر زیادى بر روح و روان زن دارد. عفاف و پوشیدگى براى زن همچون سد و حفاظى است که در سایه آن از هر ذلّت و تحقیرى در امان مى ماند. دین اسلام با واجب کردن حجاب، مى خواهد زن بازیچه دست شهوت پرستان نباشد. لذا در درستی تمایلتان به حفظ حجاب به خود شک راه نداده و با استقامت و امید هر چه بیشتر به سمت آن بروید.
دخترم مطمئن باشید ریشخندها و مخالفت های اطرافیان شما نیز موقتی بوده و پوشش شما به مرور زمان، به صورت امری عادی و طبیعی در خواهد آمد. در مورد برخورد اطرافیان باید خاطر نشان شویم که توجه به این راهکارها می تواند مفید باشد:
الف. در مورد برخورد آنها می توانید از اصل خاموشی کمک بگیرید. به طور مثال اگر آنها گفتند؛ این خانم را ببین، شما واکنشی از خود نشان ندهید و با یک سلام از این مسئله عبور کنید. اگر این کار را انجام دهید بعد از چند وقت اطرافیان با حجاب شما خو می گیرند و دیگری کاری ندارند. اما اگر واکنش از خود نشان دهید، با این که از این کار چه بسا قصد تمسخر شما را ندارند، اما برای شوخی با شما از این کارها انجام می دهند.
ب. از اصل تقویت رفتار مخالف نیز می توانید به خوبی استفاده کنید. مثلاً وقتی آنها با رفتار مناسبی برخورد کردند، با آنها گرم و صمیمی برخورد کنید و اگر رفتارشان مناسب نبود، کم محلی کنید. این کار شما باعث تقویت رفتار درست آنها می شود و موجب حذف رفتار نادرست آنان می گردد.
مطمئن باشید به تدریج که در پوشش اسلامی و داشتن حجاب استقامت ورزید، از برخوردهای نامناسب و یا مخالفت دیگران کاسته می شود. شاید حتی کم کم دیگرانی که از این حجاب استفاده نمی کنند هم جذب آن شوند. توجه داشته باشید که کار با ارزش و موثر هم سخت است و هم موجب مخالفت و یا ریشخند دیگران می شود و این نشانه ی استقلال فکری و رشد اجتماعی شماست که مستقل فکر و عمل می کنید. خوشحال می شویم از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید تا بتوانیم بیشتر با هم صحبت کنیم.
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
میهمان
سلام و عرض احترام خدمت شمابنده ۱۸ سال دارم اما با نظریات شما مخالفم!
میدونم این جمله من تکراریه اما بازهم تکرار میکنم.. زن حجاب داشته باشد تا مرد تحریک نشود!؟
خودم دختر محجبه ای هستم اما بازهم میگم کاملا مخالفم با حرفهای شما..درمورد دیدن زن به چشم ابزار هم مسلما بی حجابی اما ساده بودن موجب این اتفاق نمیشه.. چادری های زیادی هستن که زیر یه خروار آرایش خوابیدن و موجب تحریک میشن
به هرحال این پوششی که جامعه ما داره خیلی خیلی بدتر از پوشش اروپایی ها است
الان حتی از حجاب و شال و روسری موجب زینت استفاده میشود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.