حجاب و ظاهرگرایی ۱۳۸۷/۱۲/۲۱ - ۳۰۳ بازدید

من داشتم با یکی بحث می کردم گفتم اون دختره که بدحجابه بدتر از اون باحجابه است چون حتی ظاهرش ام رعایت نکرده حالا چه باطنش خوب باشه چه بد اون قبول نمی کرد، آیا استدلالی هست؟

عمل کردن به دستورات شارع مقدس، هم شامل ظاهر و هم شامل باطن می شود. به عنوان مثال: اقامه ی نماز شامل یکسری اعمال ظاهری است که هر یک از آنها حقیقت و باطنی دارد. قیام، تکبیرة الاحرام، رکوع، سجود و... باید بدون کم و کاست و زیادی، به همان نحو که از جانب حضرت رسول و ائمه ی اطهار ( صلوات الله علیهم اجمعین ) به ما رسیده است انجام شود. اهل بیت عصمت و طهارت تا آخرین لحظه ی حیات پر برکتشان در این دنیا، دست از عمل کردن به ظاهر دستورات الهی بر نداشتند. بعنوان مثال امیر المؤمنین علی( علیه السلام) هنگام شهادت در محراب مسجد و در حال نماز بود و یا حضرت زهرا و زینب کبری( سلام الله علیهما ) تا آخر عمر حجاب اسلامی را رعایت کردند. اما باید بدانیم که اعمال ظاهری دارای باطنی هستند که بدون در نظر گرفتن باطن اعمال، بمانند پوسته ای بی مغز می مانند!
مثلاً اگر کسی با رعایت همه ی دستورات ظاهری نماز بخواند اما حضور قلب نداشته باشد، نمازش از نظر فقهی پذیرفته است، یعنی نیاز به قضا کردن ندارد؛ اما این نماز نمی تواند او را به معراج برساند و در حقیقت انگار نماز نخوانده است! لا صلوة الا بالحضور و یا بعنوان مثال اگر کسی حجابش را بخاطر مردم حفظ کند این شخص چون در عمل خویش نیت خالص نداشته عملش به او کمال نمی دهد و موجب قرب الهی نمی شود؛ چرا که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمودند: انما الاعمال بالنیات عملی که با نیت خالص انجام نشود مورد پذیرش خداوند تعالی نیست؛ این مسأله به این معنا نیست که دست از ظاهر عمل برداریم؛ چرا که در این صورت دستورات و اوامر الهی عبث و بیهوده می باشد و خداوند منزه از این است که کار عبث انجام دهد.
هنگامی که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) علی(علیه السلام) را به فرماندهی سپاه روانه جنگی کرد، مردی به برادر خود گفت: با ما در سپاه علی به جنگ بیا شاید غلامی یا چهارپایی یا چیزی که به دردمان بخورد به دست بیاوریم. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: انما الاعمال بالنیات جز این نیست که اعمال به نیتهاست و برای هر کس همان چیزی است که نیتش را دارد. پس هر که برای تحصیل آنچه نزد خدا است بجنگد بی گمان اجرش با خداست و هر کس برای رسیدن به متاع دنیا یا به نیت عقالی (زانو بند شتر) بجنگد او را ( نصیب و پاداشی ) جز همان چه برایش جنگیده است نباشد. در خصوص اینکه شما فرمودید: بدحجاب بدتر از باحجاب است؛ بله نفس بدحجابی نسبت به باحجابی بد است؛ اما اینکه بطور قطع بگوییم زن بی حجاب بدتر از باحجاب است این مطلب جای تأمل دارد.
توضیح مطلب:
ممکن است کسی که با حجاب است به معصیتهایی از قبیل دروغ، تهمت، غیبت و ... گرفتار باشد و یا ممکن است اهل حسادت و یا تکبر و ... باشد؛ اما فرد بی حجاب، فاقد این صفات زشت باشد و قضاوت اینکه این خانم بی حجاب، نسبت به فلان خانم باحجاب، بدتر است قضاوتی بی اساس است.
تکرار می کنم: نفس عمل بد حجابی یا بی حجابی، فی نفسه زشت بوده، گناهی بزرگ محسوب می شود؛ اما کسانی که با حجاب هستند نیز نباید از انجام دادن اعمال زشت و قبیح، از جمله سخن چینی، بد خلقی و ... غافل باشند!
مهم اینست که قضاوت در باره ی افراد را به حضرت حق تعالی واگذار کنیم و ما وظیفه ی خود را انجام دهیم. وظیفه ی ما کسب فضائل اخلاقی و عمل به دستورات شرع و دفع رذایل اخلاقی و پرهیز از نواهی شارع مقدس است. اگر در جایی وظیفه مان امر به معروف و نهی از منکر است، به وظیفه ی خود عمل کنیم و با قضاوتهای سطحی و بی اساس، خدای ناکرده دچار کبر و غرور و ... نشویم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.