حجت الاسلام ماندگاری و سیاهان آمریکا ۱۳۹۷/۳/۳۱ - ۶۴۴ بازدید

میخواستم بدونم آیا گفته حجت الاسلام ماندگاری در مورد راهپیمایی یک میلیون سیاهپوست در آمریکا واقعیت دارد؟!! زیرا بسیار بعید است و این مسئله باعث تمسخر ما و ایشان شده است. مخصوصا قسمتی که میفرمایند کلی را کشتند کلی را دستگیر کردن. (زیرا چیزی شبیه این در سال ۱۹۹۵ اتفاق افتاده ولی کسی کشته یا دستگیر نشده است.)

اصل این سخن حجت الاسلام ماندگاری در باره تجمع میلیونی سیاهپوستان در آمریکا واقعیت داشته و چندین بار در دهه های اخیر تکرار شده است از جمله تجمع میلیونی سیاهان در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۵ در واشینگتن دی سی با عنوان «روز مقدس کفاره، آشتی و مسوولیت» که طی آن جمعیتی عظیم در پارک ملی «نشنال مال» واشینگتن دی سی (مرکز استقرار ساختمان‌های حکومت فدرال همچون ساختمان کنگره و مرکز تجمعات بزرگ در پایتخت آمریکا) جمع شدند تا به سخنرانی چهره‌های مطرح جامعه سیاهان چون «پدر جس جکسن»، فعال معروف حقوق مدنی سیاهان «رزا پارکز»، بیوه مالکوم ایکس فقید، خانم «بتی شباز» و خود لوییز فراخان گوش دهند. جمعیت گردآمده در آن روز تاریخی را از نیم میلیون تا ۲ میلیون در منابع مختلف تخمین زده‌اند.(رک: گزارش سایت مشرق، https://www.mashreghnews.ir/news/۵۳۶۹۳۵ )نکته دیگری که در ارتباط با این موضوع باید متذکر شد این است که همانطور که حجت الاسلام ماندگاری در این سخنرانی که البته به صورت تقطیع شده در سایت ها از جمله یوتیوب قرار داده شده است، اعلام می کند این تجمع باشکوه با سکوت و بایکوت خبری رسانه های جهانی مواجه شد و تنها تصاویری که از آن بر جای مانده است، تصاویری است که به دلیل عظمت مراسم، امکان سانسور کامل آنها وجود نداشت از جمله سردادن «الله اکبر» توسط این جمعیت میلیونی، اما اینکه در پس پرده این رخداد چه اتفاقاتی افتاده است و خواسته های تجمع کنندگان چه بوده و واکنش پلیس و دولت این کشور به آن چه بوده، مساله ای است که به دلیل جو سانسوری که گفته شد و انتشار مدیریت شده تصاویر این تجمع در رسانه های آن روزگاران و به ویژه نبود نمایندگان رسانه های مستقل از جمله رسانه های کشورمان در آن تجمع، اطلاعات دقیقی از آن وجود نداشته و به همین دلیل ما ماجرای درخواست تجمع کنندگان و نیز سرکوب را نه تایید و نه رد می کنیم، به ویژه اینکه رفتار پلیس آمریکا در مواجهه با معترضان و تجمع کنندگان و به ویژه سرکوب خشونت بار سیاهان که در سال های اخیر به سطح رسانه ها نیز کشیده شده است به گونه ای است که واقعیت داشتن چنین برخوردی را دور از انتظار نمی سازد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.