حدود رابطه در دوران نامزدی ۱۳۹۱/۴/۱۹ - ۲۱۱ بازدید

پرسشگر گرامی! مطمئنًا با فردی معتقد با فطرتی پاک و طالب پاکی و نورانیت روبرو هستیم و این صفات خوب شما را می ستاییم. امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم.
تا زمانی که صیغه عقد شرعی بین شما و نامزدتان، اجرا نشده باشد بر یکدیگر محرم نیستید و حکم سایر نامحرمان را دارید؛ لذا هرگونه گفتگوی تحریک آمیز و تماس جنسی و بدنی حرام است اگر چه با رضایت خودتان باشد و بدانید که صد در صد با همدیگر ازدواج خواهید کرد.
تا زمانی که محرم نشده اید از نظر شرعی نسبت به یکدیگر نامحرم هستید و نمی توانید مثل زن و شوهر رفتار نمایید و دست همدیگر را بگیرید یا با هم دیگر باشید.
پرسشگر گرامی! مطمئنًا با فردی معتقد با فطرتی پاک و طالب پاکی و نورانیت روبرو هستیم و این صفات خوب شما را می ستاییم. امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم.
تا زمانی که صیغه عقد شرعی بین شما و نامزدتان، اجرا نشده باشد بر یکدیگر محرم نیستید و حکم سایر نامحرمان را دارید؛ لذا هرگونه گفتگوی تحریک آمیز و تماس جنسی و بدنی حرام است اگر چه با رضایت خودتان باشد و بدانید که صد در صد با همدیگر ازدواج خواهید کرد.
تا زمانی که محرم نشده اید از نظر شرعی نسبت به یکدیگر نامحرم هستید و نمی توانید مثل زن و شوهر رفتار نمایید و دست همدیگر را بگیرید یا با هم دیگر باشید.
بنابراین زن و مرد در صورتى مى توانند با هم ارتباط برقرار کنند که شرعا صیغه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین آنها جارى شده باشد. بنابراین وقتى پسر و دختر جوانى یکدیگر را براى زناشویى و زندگى مشترک انتخاب مى کنند، بعد از مراسم عرفى خواستگارى و یا نامزدی اگر بخواهند با هم محرم باشند و بتوانند رفت و آمد داشته باشند، حتما باید صیغه عقد ازدواج بین آنها جارى بشود؛ وگرنه مثل دو فرد بیگانه هستند و نسبت به هم نامحرم می باشند و نمى توانند با هم ارتباط داشته باشند. نگاه کردن آنها به یکدیگر نیز اگر از روى لذت و شهوت باشد حرام است و بدون لذت و شهوت هم فقط مرد مى تواند به دست ها و صورت زن نگاه کند و زن هم تنها مى تواند به جاهایى که عرفا مردها نمى پوشانند (مثل سر و صورت و دست ها) نگاه کند. بنابراین شرط مهم در دوران نامزدى از نظر اسلام همین است و شرایط یا راهى دیگر براى ارتباط وجود ندارد و به صِرف خواستگارى و قول و قرار عرفى، زن و مرد به یکدیگر حلال نمى شوند.
لذا توصیه می شود تا قبل از اجرای صیغه عقد ازدواج، در برخورد و گفتگو با ایشان، هنجارهای شرعی زیر را رعایت کنید:
۱ـ از گفتگوهای تحریک کننده پرهیز شود.
۲ـ از نگاه های آلوده و شهوانی خودداری شود.
۳ـ حجاب شرعی رعایت شود.
۴ـ در گفتگوها قصد تلذّذ و ریبه در کار نباشد.
۵ـ دو نفر نامحرم در محیط بسته، تنها نمانند.
با توجه به موارد بالا خود شما هم اذعان دارید که چنانچه دو طرف بخواهند حدود شرعی را رعایت کنند نه تنها از روابط خود با یکدیگر لذتی نمی برند بلکه این روابط در دوران نامزدی موجب فشار روانی بر آنان می شود از اینرو بهتر است دختر و پسر در اولین فرصت نسبت به جاری کردن صیغه عقد اقدام کنند و بدون دلیل ان را به تاخیر نیندازند. اکنون که تا حدی به بررسی سوال شما پرداختیم برای کامل شدن سوال به بررسی مدت دوران عقد می پردازیم:
طول مدت دوران عقد نیز بستگی به توافق دو طرف و خانواده های آنها دارد. زیرا گاهی به خاطر مشکلات و فراهم نبودن شرایط و امکانات مالی و یا... امکان تشکیل خانواده مستقل وجود ندارد طبیعی است دوره نامزدی طولانی خواهد شد ولی اگر موانعی وجود ندارد بهتر آن است حداکثر تا ۶ ماه پس از اجرای عقد، مراسم عروسی برپا شود و زندگی مشترک را به طور مستقل آغاز نمایند. البته اگر در مورد همدیگر قضاوت نمی کنید، این دوره می تواند تا یک سال و نیم و یا دو سال هم طول بکشد نشان آسیب رسا نبودن مدت طولانی عقد، اینکه بگو مگو رخ ندهد. اگر این پدیده تکرار شد سریع ازدواج را عملی نمایید.
بنابراین اگر پسر و دختر به اخلاق و روحیات یکدیگر نسبتا آشنا شده اند و آمادگی زندگی مشترک را پیدا نموده اند، و از امکانات مادی، ولو در حد معمولی و ساده، برای تشکیل زندگی برخوردارند، دلیلی برای طولانی شدن این زمان وجود ندارد. وجود دوران نامزدی از این جهت مفید است که پسر و دختر را به روحیات یکدیگر آشنا می کند و آنان را برای شروع یک زندگی جدید و خداپسندانه آماده می سازد. ما اگر به اهمیت و جایگاه ویژه خانواده پی ببریم، برخود لازم و واجب می کنیم که از هر نظر خود را برای آن آماده سازیم. هم از نظر اخلاقی و انسانی ویژگی های یک همسر خوب را در خود ایجاد کنیم و هم از نظر عاطفی از چنان توانایی برخوردار شویم که «من» خود را به «ما» تبدیل کنیم و دیگر خواهی را به جای خود خواهی قرار دهیم و هم از نظر اطلاعات اولیه یک زندگی مشترک مثل مسائل مربوط به بهداشت ازدواج، تنظیم خانواده، فرزند آوری، تربیت فرزند و دیگر مسائل مربوط به آن، اطلاعات نسبتا جامعی داشته باشیم.
اما طولانی شدن این دوران در صورتی که دلیل و عذر مهمی در کار نباشد و در عین حال که می توان با قناعت و محدود کردن و کاهش سطح انتظارات، یک زندگی ساده ای را آغاز کرد، مراسم عروسی و تشکیل خانواده مستقل را به تأخیر انداختن ممکن است پیامدهای زیر را به دنبال داشته باشد:
۱. از آنجا که زن و شوهر نمی توانند به ارضاء نیازهای جنسی خود به شکل کامل برسند، به طور ناخوآگاه هم که شده بهانه های مختلفی مطرح شده و نکته سنجی های بی منطق و بی دلیل گسترش پیدا کرده و آرامش زندگی را به خطر می اندازد. و به جای اینکه ازدواج به آرامش بیانجامد، موجب مشاجرات و بگومگوهای مختلف می شود. چه بسا خودشان هم از منشأ و سرچشمه آن اطلاعی نداشته باشند.
۲. اگر خانواده دختر آمادگی کافی برای تشکیل خانواده مستقل دخترشان را داشته باشند و جهیزیه دخترشان را آماده کرده اند پس از عقد دخترشان چه بسا احساس می کنند این دختر از آن کسی دیگری است و چه بهتر است به خانه بخت برود و هر روز منتظر دیدن زندگی مشترک فرزندشان هستند.
بخصوص اگر در خانواده شان فرزند بزرگ و دم بخت دیگری نیز داشته باشند.
۳. دختر با ازدواج و عقد، یک نوع دلبستگی شدیدی به همسر خود پیدا می کند و از آنجا که نمی تواند بیش از آنچه الان دارد دوران نامزدی است با شوهر خود باشد احساس تنهایی می کند، و این احساس تنهایی در فضای روانی دختر تأثیر منفی می گذارد.
۴. پسر نیز دلیل موجهی برای طولانی شدن دوران نامزدی نمی بیند و هر لحظه آرزوی آن را دارد که به مطلوب خود نائل آید و او نیز ممکن است دچار آشفتگی روحی شود و در حالت انتظار به سر خواهد برد. فضای ذهنی اش را به خود معطوف خواهد کرد.
۵. یکی دیگر از نکات، سخنان اطرافیان، خویشان و همسایگان و ... است که با طولانی شدن این دوران به حدس و گمان های بی اساس روی می آورند و چراها و فلسفه های مختلفی را طرح می کنند که چه بسا هیچ کدام به واقعیت نزدیک نباشد و به تدریج در زندگی این زن و شوهر جوان وارد شده و آنها را دچار آشفتگی می کند.
در پایان لازم به ذکر است اگر دلیل موجه و منطقی در کار باشد و با صراحت و شفافیت کامل موضوع بین دو خانواده مطرح شده باشد و جلوی برخی شک و شبهه ها را گرفته باشند و راهکارهای مناسبی برای طولانی شدن این دوران اعمال کنند، مطمئنا خواهند توانست هر دو و خانواده های آنها تأثیرات بیان شده را کاهش داده و از آرامش مناسبی برخوردار باشند. ضمنا عنوان نمودن خواستگاری بین دوستان مشکلی را ایجاد نمی نماید بشرطی که از نامزدتان مطمئن هستید و این ارتباط و انتخاب را درست و همیشگی می دانید.
نویسنده:محمد صادق آقاجانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من حدود دو سالهکه با دختری که میخواستم نامزد کردم.ولی توی این دو سال هیچ گونه مهر و محبتی از طرف نامزدم ندیدم.حتی با موبایل هم هیچ گونه رابطه ای نداریم،نمیدونم مشکل کجاست کمک کنید لطفا!!
میهمان
سلام در مورد دوران نامزدی قبل از عقد که فقط میشه در حد صحبت برای شناخت اما عاری از هر گونه مسایل جنسی باید باشه .اما در مورد بعد از عقد باید کم کم ازمسایل جنسی هم صحبت بشه تا برای مراسم عروسی آماده بشی .وگرنه شب عروسی باید با موجودی بری روی تخت که قبلش فقط از آب و هوا حرف میزدید.مثلا وقتی پریود میشی توی اس بهش بگو دل درد دارم اونم کم کم میپرسه چرا و چجوری .کم کم به همه مسایل جنسی میرسه .ولی از من میشنوی همه رو هم توی اس مطرح نکنید .گاهی با هم تنها باشید و تا حدودی که صحبتشو کردید یا کمی بیشتر پیشروی کنید .خیییییلی لذت بخشه .یادش بخیر
میهمان
سلام من چند روزه که با نامزدم عقد کردم ۴روز باهم بودیم و حالا در مسافرتى یک سأله است و دوباره براى عروسى برمىگردد دراین روزها ارتباطى کاملا رسمى و تقریبا دوستانه داشتیم ولى شباهت زیادى به نامزد نداشتیم نمیدانم از حالا به بعد ک ارتباطمان مجازى است چگونه باید باشم ازچه بگویم آیا فقط عاطفى و عاقلانه باشه یا میشه تاحدى ازمسایل جنسى هم گفت
میهمان
سلام من ۵ماه که نامزدکردم الان هروقت نامزدم میاد خونه امون اجازه ندارم باهاش حرف برنم حرف زدنمون فقط درحد اسمسه ایا ابن رابطه برا ابن دوران براشناخت هم کافیه
میهمان
سلام من دختری ۲۶ساله هستم از وقتی یادم میاد با پسر خالم همبازی بودم فکر نمیکردم عاشقش باشم ولی ۲۴سالگی فهمیدم زندگیم بدونه پسر خالم بیمعنیه شدید عاشقشم الان در حد اس ام اسی با هم در ارتباطیم ازم خواستگاری هم کرده ولی چون رو هم شناخت کامل داریم دیگه هیچ حرفی واسه گفتن واسه هم نداریم من چطور میتونم این رابطه رو گرمتر کنم؟
میهمان
سلام من محمد هستم من الان ۱۸ سالمه و می خواهم ۳۰ سالگی ازدواج کنم تو رو به خدا بگید این امر خوبه یا نه؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.