حدیث مستفیض ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ - ۱۸۵۰ بازدید

روایت مستفیضه چیست ؟

در علم الحدیث تقسیمات متعددی برای حدیث بر اساس سند و متن وجود دارد. حدیث مستفیض از انواع حدیث بر اساس سند می باشد در واقع ، روایات به لحاظ تعداد روایان آن، به خبر واحد، مستفیض و متواتر تقسیم می شوند.بنابراین حدیث مستفیض حدیثی است که تعداد روایان آن در سلسله سند، از راویان خبر واحد بیشتر و از متواتر کمتر باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام و خسته نباشید.از آنجایی که این سایت برای پاسخگویی به دانشگاهیان اعم از دانشجویان و اساتید طراحی شده است، انتظار می‌رود مطالب با دقت علمی خیلی بیشتری ذکر گردد. تعریف مذکور از احادیث مستفیضه اصلا درست نیست. مگر ملاک خبر واحد یا متواتر بودن، تعدا روات است که خبر مستفیضه را با تعداد روات، و در مقایسه با روایات متواتر و اخبار واحد تعریف می‌کنید؟! علیکم بالاتقان...
پرسمان
سلام علیکم، ضمن تشکر از دیدگاه شما خواننده محترم، تقسیم بندی حدیث به مستفیض و مشهور بر اساس تعداد روایان در سند حدیث می باشد. البته تقسیم بندی دیگری نیز برای حدیث وجود دارد که بهتر است برای مطالعه بیشتر به کتاب فرهنگ اصطلاحات حدیث، کتاب آشنایی با علوم حدیث و ... مراجعه شود.
به اعتبار تعداد راویان به مستفیض و مشهور تقسیم می‌شوند. مستفیض؛ به حدیثی گفته می‌شود که راویان آن در هر طبقه بیش از دو تن یا به قولی زیادتر از سه نفر باشد، ولی به اندازه حدیث متواتر نرسیده باشد (یعنی بیش از یک نفر و کمتر از حد تواتر).[۱]
در تعریف حدیث مشهور؛ اختلاف نظر شده است، برخی بین این نوع از حدیث و مستفیض فرقی نگذاشته‌اند و عده‌ای در فرق مشهور با مستفیض گفته‌اند در مشهور لازم نیست که تعداد راویان در هر طبقه به تعداد مستفیض باشد و چه بسا امکان دارد در طبقه‌ای فقط یک نفر حدیث را نقل کرده باشد اگر چه در طبقات دیگر چندین نفر نقل کرده‌اند؛ برای نمونه می‌گویند: حدیث «إنما الأعمال بالنیات» که در طبقه اول، یک نفر آن را روایت کرده است، به عبارت دیگر؛ تنها یک نفر این روایت را از معصوم(ع) به‌طور مستقیم و بی‌واسطه نقل کرده و اگر چه در رتبه‌های بعد کسانی که آن را نقل کرده‌اند زیادتر شده‌اند.[۲] پی نوشت:
(۱) فرهنگ اصطلاحات حدیث، ص ۱۲۳.
(۲) اصول الحدیث، ص ۹۹ و ۱۰۰.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.