حرام حقیقتا آتش است. ۱۳۹۲/۵/۳۰

استاد حضرت آیت الله جوادی آملی.
تاریخ:بهمن ۱۳۹۱
استاد حضرت آیت الله جوادی آملی.
تاریخ:بهمن ۱۳۹۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه سلسله دروس هفتگی اخلاق خود که پنجشنبه ها بعد از اقامه فریضه ظهر و عصر و در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار می شود، با بیان اینکه اخلاق یک سلسله قوانین اعتباری است که باید و نباید آن را همراهی می‌کند، فرمودند: انسان یک موجود حقیقی و واقعی است یعنی در خارج موجود است سعادت یا شقاوت چنین موجودی باید امر حقیقی باشد آنچه به نام اخلاق و قوانین باید و نباید اعتباری است تأمین‌کننده سعادت انسان نیست.
ایشان ادامه دادند: انسان یک موجود حقیقی و تکوینی است (یک) گذشته او حقایق تکوینی بود (دو) آینده او حقایق تکوینی است (سه) ولی چون با قراردادها زندگی می‌کند یک سلسله قوانین اعتباری دارد (چهار) این قوانین اعتباری و اخلاقی حتماً باید برگرفته از عین خارج و حقیقت خارج باشد که سازندهٴ آن است گاهی به زبان فقه به ما می‌گویند فلان کار حلال است فلان کار حرام, گاهی به زبان اخلاق می‌گویند فلان کار سمّ است.معظم له با بیان اینکه مردان الهی حقایق بعضی از امور را می بینند، گفتند: در سوره مبارکه نساء فرمود مال بچه‌های یتیم و مال حرام را نخورید، بعد فرمود هر کس بخورد در حقیقت آتش خورده است این در حقیقت آتش است آن مردان الهی که با بصیرت زندگی می‌کردند می‌دیدند بعضی‌ها که حرف‌های اختلاف‌انگیز دارند از دهن اینها آتش در می‌آید، اگر کسی آن چشم را پیدا کرد آتش بودنِ کار حرام را هم می‌بیند.

ایشان با تاکید دوباره بر اینکه حرام حقیقتا آتش است، فرمودند: ما دو جهنم داریم یک جهنم منقول همین‌هایی هستند که حرام‌خوارند یک جهنم غیر منقول که آنجا وضعش مشخص است. اینکه در بخش پایانی سوره مبارکه فجر می‌فرماید ما جهنم را می‌آوریم، در روایات ذیل این آیه هست که فرشتگانی هستند با غل و زنجیر کشان کشان این جهنم را می‌آورند این جهنم منقول چه چیزی است، آن جهنم غیرمنقول را همه ما می‌فهمیم اگر در سوره مبارکه جن فرمود خود انسان ظالم می‌شود هیزم، همین است.
ایشان ادامه دادند: در سوخت و سوز سه عامل هست تا یک شیئی گداخته شود، مانند این کوره‌های فولاد و غیر فولاد که اگر بخواهند چیزی را گداخته کنند به سه عنصر احتیاج است، یکی آن موادّ اوّلیه سوخت و سوز مانند نفت و بنزین، یک ماده دیگر که ماده انفجاری مانند تی ان تی است، بعد آهن یا چیز دیگر را در آن قرار می‌دهند گداخته می‌کنند اما قرآن کریم فرمود کوره‌ای که ما در قیامت داریم هر سه آن خود انسان است. هیزم‌هایش که خود انسان است، آن چیزی که وسیله سوخت و سوز می شوند آن وقود است و ائمه کفر وقودند، این وقود النار را با آن حطب جمع می‌کنند وقتی کاملاً گر گرفت هم اینها را می‌سوزانند هم سایر تبهکاران را.
آیت الله جوادی آملی با ذکر اینکه پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار پشت صحنه اخلاق را برای ما بازگو کردند، گفتند: گناه, سم است رشوه‌خواری, خوردن مال مردم, اختلاس همه‌اش سم است و لازم است همه ما پشت صحنه اخلاق را که بود و نبود است ببینیم چرا که این باید و نباید اعتباری خیلی کارساز نیست خیال می‌کنیم با پرونده‌سازی حل می‌شود در صورتی که پشت صحنهٴ این امور اعتباری آن بود و نبود واقعی است بود و نبود یک امر تکوینی است که آدم را رها نمی‌کند چون آدم را رها نمی‌کند آن‌چنان انسان را در بند می‌گیرد که هیچ فکّ رهن ممکن نیست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.