حرز حضرت فاطمه(س) ۱۳۹۱/۱۱/۱۷ - ۷۸۷۴ بازدید

شنیدم حرزحضرت فاطمه(س) برای رفع مشکلی خوبه، آیا درسته؟ نمیدونم حرز به چه معناست؟ چه جوری باید خواند؟ آیا آدابی دارد؟

حرزحضرت فاطمه سلام الله علیها درادعیه وکتب مربوطه آداب خاصی نداردیانوشته ویاخوانده
می شود اگربه معنای حرزوخودحرزمنسوب به حضرت فاطمه س دقت شودازمعنای آن فهمیده می
شودکه می تواندبرای رفع مشکل خوب باشداماحرزهائی که منسوب به حضرات معصومین علیه
السلام است به جهت حفظ از بلاها و بدى ها
و هر چه که انسان از آن مى ترسد مفید است ولی در مجموع توصیه می شود توجه و اعتماد
خود را بر قدرت و لطف الهی بیشتر کنید و به جای رو اوردن به حرزها و تعویذ ها بر
نیروی بیکران الهی و قدرت حق تعالی تکیه نمایید هر چند استفاده از حرزهای معتبری
که در منابع قابل اعتماد وارد شده و یا از طرف معصومین -ع- وارد شده خود و قابل
توصیه است
:
سید بن طاووس در مهج
الدعوات براى رسول خدا صلى الله علیه و آله و ائمه هدى علیهم السلام به جهت هر یک
حرزى روایت کرده از آن جمله حرز فاطمه زهرا علیهاالسلام است و آن به این الفاظ است بسمالله الرحمن الرحیم ،یا حى یا قیوم برحمتک استغیث فاغثنىو لاتکلنىس
الى نفسى طرفة عین ابدا و اصلح لى شانى کله
امادرموردمعنای
حرزباید عرض کردکه کلمه حرز، به کسر حاء و سکون راء (جمع آن اَحْراز) در لغت حِرز
یعنی جاى مطمئن، به عبارت دیگر به جایی می‌گویند که چنان محصور و محکم باشد که اگر
کسی بدان وارد شود از گزندها و خطرها مصون بماند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام.اگه بخواهیم حرز تکرار کنیم بسم الله الرحمن الرحیم هم تکرا میشه؟
پرسمان
بله هربار که حرز را تکرار می کنید همه اش را تکرار کنید و وقتی حرز با بسم الله شروع شده پس بایستی در تکرار نیز تکرار بشود !
میهمان
عالی بود فقط چرا سرکتاب باز نمیشه
پرسمان
۱. درشرع مقدس اسلام‌، چیزی به نام سر کتاب باز کردن‌ نداریم‌ و سر کتاب باز کردن در سیره پیامبر (ص) و ائمه نبوده و نسبت به ان توصیه و سفارشی نکرده اند . ۲. سرنوشت انسان درگرو اعمال اختیاری انسان است، واین اموراعتبار چندانی ندارد. تفأل زدن به قرآن کار درستی نیست. و برداشت از قرآن هم کار هرکسی نیست. افراد نادری هستند که قادرند از قرآن حوادث آینده را پیش بینی کنندآن هم نه همه جا و به عنوان یک شغل بلکه گاهی الهاماتی به آنها می شود و برداشت درستی پیدا می کنندآن هم برای خودشان نه اینکه از اسرار مردم مطلع شوند. در نتیجه برای اینکه سر نوشت خوبی داشته باشید می بایست کارهایتان روی حساب وکتاب و معیار های عقل و شرع باشد و به خدا توکل داشته باشید زیرا تقدیر امور و تغییر کارها بدست اوست. ۳. تأثیر دعا در تغییر سرنوشت انسان به عنوان یکی از عوامل معنوی، امرى مسلم و حتمى است؛ چه خود انسان دعا کند و یا دیگرى را شفیع در دعا قرار دهد. ولى باید به افراد قابل اعتماد مراجعه کرد و از کسانى که به دنبال شهرت و سودجویى نیستند بهره گرفت. ۴. اصل این که شخصی برای شخص دیگری دعا بنویسد، از نظر شرعی مانعی ندارد. ریشة دعانویسی در این بوده که گاهی از طرف امامان معصوم‌: دعاها و ذکرهایی برای رفع گرفتاری‌ها، ایمنی از خطرها و بیماری‌ها، دفع چشم زخم و زیاد شدن روزی و... تجویز می‌شد که لازم بود به صورت نوشته‌، همراه شخص باشد; (البته این دعاها و ذکرها را هر کس بنویسد و با خود داشته باشد، مانعی ندارد، ولی از جهتی که همة اشخاص نیازمند به این دعاها، با آن‌ها آشنا نبودند و یا آن که اشخاص پرهیزگاری بودند که دعایشان نزد خدا مستجاب می‌شد، به این علت‌، مردم دعاهای مورد نیاز خود را از آنان می‌گرفتند و آن‌ها نیز به دعانویس‌ معروف می‌شدند، البته توجه داشته باشید که هر کس ادعای دعانویسی کرد دلیل نمی‌شود حتماً دعانویس باشد، بلکه باید بین مردم به پاک‌دامنی و تقوا و آگاهی معروف باشد. باید دانست که بسیارى از این افراد شیادانى هستند که از عقاید مردم سوء استفاده مى کنند. بنابراین باید در برخورد با آنان هشیار بود. براى دعا به درگاه خداوند نیازى به واسطه و دعانویس نیست؛ بلکه هر کس مى تواند براى رفع مشکلات خود به درگاه او عرض حاجت نماید و ازاعمال نیک براى تقرب به درگاه خداوند بهره ببرد. مگر آن که به افراد وارسته و اهل دل دسترسى داشته باشیم که به طور یقین دعاى آنان و نفوذ کلام آنان تأثیر ویژه اى دارد. گفتنی است رجوع به دعانویس ها در سنت و سیره پیامبر(ص) و امامان(ع) نبوده و بزرگان دین هیچگونه توصیه ای در این باره ندارند، لذا بهترین روش هم تعقل و تدبیر شخصی و مشورت با خردمندان و توکل بر خدا و پرداخت صدقه و خواندن دعاهای معتبر است.
میهمان
خیلی ممنون از اطلاعت خوبی که به ما دادین

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.