حرز معتبر ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۴۰۳ بازدید

من حرزی را در سایت به آدرس مقابل : http://tebeslami.netدیدم با نام حرز همراه جامع که در فرمت pdf می باشد در توضیح آن نوشته بود (جمع آوری تعدادی از سفارشات روایات در جهت سلامتی و پیشگیری از بسیاری از آسیب هایی است که از طرف نیروهای منفی از جمله چشم زخم و حتی جن به انسان وارد می گردد می باشد. و از طرف دیگر برای جلب روزی هم مفید می باشد. همراه داشتن این حرز برای همه بیماری ها مفید است و اگر به گردن آویزان شود - همان گونه که در روایات توصیه شده - اثر بهتری خواهد داشت ان شا الله.) سئوال من اینست آیا این موارد صحیح است به لحاظ سند درست از ائمه و فایده هایی که گفته شد دارد؟
سئوال بعدی من اینست در این سایت نوشته که می شود پرینت گرفت و استفاده کرد ولی من در جایی خواندم (حرز باید دست نویس باشد اما هر دستی قابلیت نوشتن ندارد یعنی نوشتۀ هر کسی، آن اثر مطلوب را ندارد. از روی دست نویس می شود کپی یا پرینت گرفت، اما از روی حروف تایپ شده اثر ندارد. ) کدام درست است آیا می شود پرینت گرفت یا باید با این روشها که تقریبا مشکل است انجام شود تا اثر داشته باشد ؟ و آیا استفاده از حرز همان جادو جنبل است یا خیر و اشکال شرعی ندارد؟
از اینکه مرا راهنمائی می کنید کمال تشکر را از شما دارم. ضمنا مرجع تقلید من آیت الله العظمی بهجت می باشد.

نویسنده حرز، با ملاحظه جمیع شرایط مطلوب مثل طهارت ، روبه قبله، وانتخاب زمان مناسب ، موضوعیت دارد. لذا بدیهی است که کپی و پرینت گرفتن حرز مطلوب نخواهد بود.حرز یعنی سپر دفاعی ، عامل محافظت کننده چون انسان همیشه در معرض خطرها و بلاهاست ، این حرز ها که از طرف معصومین علیهم السلام دستور آن صادر شده ، عامل محافظت کننده از خطرها و بلاها می باشند،که یا آن را می خوانند یا نوشته وهمراه خود نگهداری می کنند .در فهرست کتاب باقیات الصالحات ( در حاشیه کتاب مفاتیح الجنان ) در بخش پنجم که عنوانش چنین است : در ذکر بعض احراز و ادعیه موجزه ؛ چندین حرز مثل حرز حضرت فاطمه و زین العابدین و امام صادق و حضرت کاظم و حضرت رضا و حضرت جواد و حضرت هادی و امام عسکری و حضرت حجت _ صلوات الله علیهم اجمعین - وجود دارد حرز امام جواد و یا انگشتر حاوى حرز امام جواد بنا به آنچه در روایت آن آمده است به جهت حفظ از بلاها و بدى ها و هر چه که انسان از آن مى ترسد مفید است، (بحار، ج ۵۰، ص ۹۸)، که از جمله آن چشم زخم مى تواند باشد گرچه در خصوص چشم زخم در روایت تصریحى نشده. درخصوص انگشتر عقیق هم روایاتى وارد شده که انسان را از بلاها و هرگونه بدى حفظ مى کند، (وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۸۹ - ۹۰).ما در سیره ی ائمه معصومین « علیهم السلام» داریم که دعایی را می نوشتند و در عین اینکه می خواندند ، نزد خود می گذاشتند ، حتی از امام رضا « علیه السلام » داریم که دعایی را در یقه ی خود گذاشته بودند ، که به حرز امام رضا « علیه السلام » مشهور است .
مرحوم شیخ عباس قمی « رحمه الله علیه » در حاشیه ی مفاتیح الجنان حرزهایی را که ائمه «علیهم السلام » استفاده می کردند آورده است . پس اگر خود شما یا کس دیگری دعایی را بنویسید و به امید دفع فتنه نزد خود نه دارید، کار درستی است، منتها باید دقت بفرمایید که طرفی که برای شما دعا می نویسد، واقعاً از متون مورد اعتماد استفاده کند نه اینکه چیزهایی را به نام دعا از خودش درآورده باشد. نگهداری قرآن در نزذ خود یک نوع وسیله ی دفع فتنه است و یک نوع حرز به حساب می آید . بر همین اساس قدیمی ها قرآن های بسیار کوچک را در محفظه ای که آب به آن نرسد قرار می دادند و به گردن کودکان می انداختند . دعا و قرآن ؛ هم خواندش خوب است و هم نزد آدم باشد خوب است ولی این خط کشیدن ها که به نام دعا می دهند چیز مطمئنی نیست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.