حرمت ازدواج با خواهر -ازدواج ابراهیم(ع) با خواهر ۱۳۹۱/۰۱/۲۷ - ۳۹۳۱ بازدید

اگر در اسلام ازدواج محارم با هم حرام می باشد پس چرا حضرت ابراهیم با خواهرش ازدواج کرد؟

در ابتدا باید توجه شما را به این نکته کلی جلب نمایم که هیچ دلیلی وجود ندارد تا طرفداران ادیان پیش از اسلام لزوما می بایستی بر اساس آنچه در اسلام بر مسلمانان واجب شده است رفتار می کرده اند. چه برخی از احکام آنها به طور کلی با احکام اسلام متفاوت بوده و در برخی دیگر که در آنها احکام مشترک دیده می شود و از لحاظ کلیات با یکدیگر تشابه داشته اند اما در کیفیت و چگونگی انجام آن با هم مختلف بوده اند. مثلا نماز خواندن و روزه گرفتن با آنکه بر یهودیان و مسیحیان واجب بوده است اما کیفیت انجام آنها با آنچه مسلمانان انجام می دهند متفاوت بوده است.
همچنین کتاب تورات در بسیاری از مطالب به علل گوناگون با تحریف روبه رو شده است. از این رو در منبع مطالبی که در برخی موارد به آنها پرداخته می شود باید دقت نمود[۱].
به نظر می آید تنها منبعی که سارا را خواهر ابراهیم(ع) معرفی کرده و آورده است که ابراهیم با خواهرش ازدواج نمود، تورات می باشد[۲]. تورات در آیات دیگر مطالب جالب دیگری بیان می شود که در روشن شدن مطلب بسیار موثر است. مثلا در جریان سفر ابراهیم به مصر می آورد که: ابراهیم پس از ورود به مصر ترسید مبادا او را به خاطر همسر زیبارویش بکشند. به همین دلیل از سارا خواست تا خود را خواهر ابراهیم معرفی کند. همین مسأله سبب آن شد که فرعون شیفته ی سارا شود. به دستور فرعون، سارا را به خانه فرعون آوردند و فرعون او را به همسری خویش در آورد.
خداوند فرعون و اهل خانه اش را به بلایای سختی مبتلا ساخت.فرعون پس از آنکه متوجه علت این بلاها گردید، ابراهیم را نکوهش و توبیخ نمود که چرا سارا را خواهر خود معرفی کردی تا من او را به همسری خویش در آورم[۳].
و در جای دیگر می آورد: بار دیگر ابراهیم عازم سفر گردید و این بار در زمین جرار ساکن گردید.در این سفر نیز ابراهیم، از ترس جان خویش، سارا را خواهر خویش معرفی نمود.[۴]
بر این اساس ابراهیم به خاطر حوادثی که در پیش داشت ازز این ترفند استفاده نمود و آنچه نسبت داد شده که ابراهیم با خواهر خود ازدواج کرده است بر همین اساس می باشد. اما از منظر روایات اسلامی گونه ای دیگر نسبت خوانوادگی میان ابراهیم و همسرش بیان شده است. در اصول کافی مرحوم کلینی اینگونه آمده است که:
«لاحج» پیامبر، دو دختر داشت. پدر ابراهیم(ع) و عموى ابراهیم(ع) با این دو خواهر ازدواج کردند. ابراهیم(ع) از یک خواهر و ساره از خواهر دیگر تولد یافت. این بود که ساره و ابراهیم، هم عموزادگان یکدیگر بودند و هم دخترخاله و پسرخاله.
البته مادر ساره پیش از ازدواج با عموى ابراهیم، با برادر ابراهیم به نام هامان ازدواج کرده بود و لوط پیامبر نتیجه آن ازدواج بود. از این رو لوط، هم برادرزاده و هم خاله زاده ابراهیم بود، و ساره و لوط از طرف مادر، خواهر و برادر بودند[۵]. با این وصف که در این روایت آمده به نظر می آید از دو جنبه می توان روایت تورات را مورد نظر قرار داد. یعنی یا روایت تورات را باید تحریف شده دانست، یا تفسیر بالا را از نقل تورات پذیرفت و یا باید این فرض را مطرح نمود که خواهر در دوران حضرت ابراهیم واژه ای بوده با معنایی وسیع که بر دختر خاله و دختر عمو هم گفته می شده است.
[۱] کامل خیرخواه، چگونه تورات تحریف شد، درسهایی از مکتب اسلام » تیر ۱۳۵۵، سال هفدهم - شماره ۷، ص۳۶-۴۰
[۲] پیدایش ۲۰: ۱۲
[۳] همان ۱۲: ۱۵ و ۱۹
[۴] همان ۲۰: ۱ – ۱۰
[۵] کافى، ج۸، ص۳۷۰

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
استناد خوبی دارد
میهمان
متشکرم

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.