حرکت پیامبر(ص) به سوی غار در لیله المبیت ۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۸۶ بازدید

سلام علیکم
به چه علت در لیله المبیت،رسول الله(ص) مستقیما به مدینه نرفته و به غار ثور رفتند؟

جواب اجمالی :
چون دشمن به دنبال پیامبر و در تعقیب پیامبر بود .
پیامبر پس از خبر از قصد ترور خود شبانه از مکه خارج و علی ع را در جای خود نهاد و این شب معروف به لیله المبیت شد .
در هنگام خروج مخفیانه با ابوبکر برخورد و او را همراه خود برد .
و پس از یک یا چند روز ماندن در غار ثور و ناامیدی قریش از دست یافتن به پیامبر ، پیامبر راهی مدینه گردید . توضیح بیشتر :
در شب پنجشنبه اوّل ماه ربیع الاول (سال چهاردهم بعثت) رسول خدا(ص) از مکه بیرون رفت و در همان شب علی(ع) در بستر رسول خدا خوابید و آن شب را لیلة المبیت گفتند.
آن حضرت برای رفتن به یثرب می بایست به شمال مکه می رفت؛ اما برای گمراه کردن مشرکان، راه جنوب را برگزید و به کوه ثور رسید. آن حضرت، به همراه ابوبکر وارد غار ثور شد و مدت سه روز در آن مخفی بود. مشرکان تا نزدیکی غار ثور آمدند، اما به اعجاز الهی، عنکبوتان تارهایی را بر درِ غار تنیدند تا مشرکان را از رفتن به درون آن منصرف کنند؛ چراکه آنان با دیدن تارهای عنکبوت تصور کردند کسی وارد غار نشده است!
علت آن هم آگاهی پیامبر(ص) از نقشه مشرکان قریش برای ترور بود که برخی بیان می‌دارند که آیه وَ إِذْ یمْکرُ بِک الَّذینَ کفَرُوا لِیثْبِتُوک أَوْ یقْتُلُوک أَوْ یخْرِجُوک وَ یمْکرُونَ وَ یمْکرُ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیرُ الْماکرینَ (ترجمه: هنگامی که کافران ضد تو حیله کنند تا تو را زندانی کنند یا بکشند یا تبعید نمایند آنان با خدا از در حیله وارد می‌شوند خداوند حیله می‌کند و خداوند بهترین حیله کنندگان است.)[ انفال–۳۰] درباره همین خبردادن به پیامبر(ص) نازل شده است. لیلة المبیت شبی است که پیامبر(ص) به امر الهی از مکه به مدینه هجرت کرد و به سبب تصمیم سران قریش بر قتل آن حضرت، از علی(ع) خواست تا به جای او در بسترش بخوابد و مشرکان متوجه عدم حضور پیامبر نشوند. خداوند در عظمت این جانفشانی علی(ع) آیه «وَمِنَ النَّاسِ مَن یشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ»﴿۲۰۷﴾ (ترجمه: و از میان مردم کسی است که جان خود را برای طلب خشنودی خدا می‌فروشد، و خدا نسبت به [این‌] بندگان مهربان است.)[ بقره–۲۰۷] را نازل فرمود. حضور در غار ثور
رسول خدا در شب اول ربیع الاول رهسپار غار ثور شد و ابوبکر بن ابوقحافه نیز با وی همراه گشت و پس از سه روز که در غار ثور ماندند، در شب چهارم ربیع الاول راه مدینه را در پیش گرفتند.
شروع همراهی ابوبکر با پیامبر (ص) چندان مشخص نیست و برخی گفته‌اند پیامبر (ص) در راه اتفاقی ابوبکر را دید و همراه خود برد. همچنین نقل دیگری است که پیامبر (ص) در شب حمله مشرکان به خانه ابوبکر رفت و از آنجا به طرف غار ثور رهسپار شد .قول سومی است که بیان می‌دارد ابوبکر به سراغ پیامبر (ص) آمد و علی (ع) او را به مخفیگاهش راهنمایی کرد. منابع جهت مطالعه :
فروغ ابدیت ، جعفر سبحانی
الصحیح من سیره النبی الاعظم ، جعفر مرتضی عاملی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام منظور از خدا بهترین حیله گران است چیست مگر حیله گری خوب است حتی نسبت به دشمن ولی اگر منظور حیله دشمن را باطل می کند پس چرا نوشته اید بهترین حیله گران است من در این مورد مشکل دارم
پرسمان
سلام علیکم، حیله
فرهنگ فارسی معین (لِ) [ ع . حیلة ] (اِمص .) ۱ - قدرت ، توانایی . ۲ - چاره . ۳ - فریب ، نیرنگ . حیله، به چاره اندیشی ویژه جهت رسیدن به مقصود را می‌گویند
میهمان
سلام چرا حضرت علی به جای پیامبر خوابید غلام پیامبر هم به جای او میخوابید هم بهتر بود هم مشخص تر اصلا چرا باید جای پیانبر کسی بخوابد مگر دوربین اونجا گذاشته بودند خوب یک پشتی هم کفایت میکرد
پرسمان
سلام علیکم، ۱- پیشنهاد می شود با مطالعات بیشتر براطلاعات تاریخی و مبانی دینی خود بیفزایید .
۲- خوابیدن علی(ع) بر بستر پیامبر(ص) در لیله المبیت به امر پروردگار و اثبات جانشینی علی(ع) برای پیامبر(ص) بود .
۳- کسی در بستر پیامبر(ص) می خوابد که بیشترین قرابت و نزدیکی به پیامبر(ص) را داشته باشد . علی(ع) داماد پیامبر(ص) و محرم خانه پیامبر (ص)بود .
۴ - ماندن علی(ع) در مکه توطئه مشرکان را خنثی می کرد چون هجرت پیامبر(ص) باید با همراهی علی(ع) باشد . اگر علی(ع) در مکه هست یعنی پیامبر(ص) هم در مکه است . و لذا مشرکان از تصمیم پیامبر(ص) برای ترک مکه با خبر نمی شدند .
۵- و در نهایت علی(ع) در مکه ماند تا کارهای باقی مانده و امورات پیامبر(ص) در مکه را انجام دهد و به بعدا پیامبر(ص) ملحق شود . پیامبر(ص) در غار ثور و یا در میانه راه سه یا چند روزی ماند تا علی(ع) به او ملحق و وارد مدینه شدند . منابع جهت مطالعه :
فروغ ابدیت ، استاد جعفر سبحانی
الصحیح من سره النبی، استاد جعغر مرتضی عاملی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.