حساس هستم و شخصیت مضطربی دارم ... ۱۳۹۱/۱/۲۲ - ۱۲۷ بازدید

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی گزارشی که در نامه از حالات روحی و روانی خود ذکر کرده اید به هیچ وجه دال بر اختلال دو قطبی نیست و آن فردی که به شما این نسبت را داده اصلا اطلاعات درستی در مورد این اختلال نداشته و احتمالا یک جمله ای در جایی به گوشش خورده بوده است. خواهر گرامی برای تشخیص قطعی اختلال دو قطبی، فرد باید به یک روان درمانگر با تجربه مراجعه نماید تا علایم و نشانه های احتمالی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی گزارشی که در نامه از حالات روحی و روانی خود ذکر کرده اید به هیچ وجه دال بر اختلال دو قطبی نیست و آن فردی که به شما این نسبت را داده اصلا اطلاعات درستی در مورد این اختلال نداشته و احتمالا یک جمله ای در جایی به گوشش خورده بوده است. خواهر گرامی برای تشخیص قطعی اختلال دو قطبی، فرد باید به یک روان درمانگر با تجربه مراجعه نماید تا علایم و نشانه های احتمالی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
درمورد مسئله اضطراب تان باید عرض نمایم که باید در کنار استفاده از دارو، از روشهای روان درمانی نیز برای کاهش و کنترل آن کمک بگیرید؛ در غیر این صورت درمان دارویی بی ثمر بوده و بعد از قطع آن مشکل دوباره عود خواهد نمود. باید توجه داشته باشید که دارو فقط به شما کمک می کند اندکی بر خود مسلط شوید تا بتوانید تکنیهای روان درمانی را پیگیری نمایید، زیرا درمان اساسی و پایدار فقط در سایه اجرای تکنیهای روان درمانی امکان پذیر است. باید مدت مدیدی به تمرین و ممارست با این تکنیها بپردازید تا آرامش واقعی در روح و روان شما حکم فرما گردد. برای آموزش تکنیکهای روان درمانی می توانید به کلینیک های مشاوره و رواندرمانی مراجعه نمایید، ولی تا آن هنگام من راه هایی برای پیشگیری و درمان اضطراب به شما معرفی می کنم.

برای پیشگیری از اضطراب راه ‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان موارد زیر را مثال زد :
۱. آموزش روش تنش زدایی (ریلکسیشن) :
استفاده از روش تنش زدایی نقش بسیار زیادی در غلبه بر موقعیت های اضطراب زای زندگی دارد. شما می توانید با یادگیری و بکار گیری این مهارت کاربردی در عرصه های مختلف اضطراب زای زندگی تا حد زیادی از اضطراب خود پیشگیری کرده و یا آن را کاهش دهید، در ادبیات تحقیق مربوط به تنش زادیی بیش از سی و پنج مورد عمده ای که می توان با استفاده از ریلکسیشن بر آنها غلبه کرد ذکر شده که شما می توانید با جستجوی واژه فوق در ایترنت به این موارد پی ببرید. برای ریلکسیشن روشهایی مختلفی وجود دارد که از جمله آنها روش شانزده دسته عضلانی جاکبسون است که می توانید با مراجعه به مراکز مشاوره و روان درمانی آنها را فراگیرید؛ در ضمن مطالعه کتاب شیوه های درمانگری اضطراب و تنیدگی نوشته دکتر جانبزرگی می تواند شما را در این راه یاری دهد؛ این کتاب توسط انتشارات ست به چاپ رسیده است.
۲. رژیم غذایی سالم:
استفاده از غذا‌های متنوع و حاوی انواع مواد لازم به میزان متعادل در حفظ سلامت بدن نقش اساسی دارد.
۳. فعالیت بدنی به طور منظم :
ورزش کردن به خصوص به طور منظم یکی از راه ‌های پیشگیری و درمان اضطراب است. پیاده روی تند و سریع به مدت ۴۰ دقیقه، میزان اضطراب را به طور متوسط تا ۱۴% کاهش می‌دهد. به علاوه، ورزش کردن باعث بالا رفتن کارایی دستگاه تنفسی و گردش خون، حفظ تعادل وزن و شادابی فرد می‌شود.
۴. افزایش اعتماد به نفس :
اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود تا بدن بتواند از حداکثر نیروی خود برای مقابله با استرس استفاده کند.
۵. عدم گوشه نشینی و اجتماعی بودن :
هنگامی که افراد دچار فشار روانی می‌شوند، به طور غریزی از صحنه عمل و اجتماع کنار کشیده و به گوشه ای پناه می‌برند، در حالی که گوشه‌گیری باعث تشدید استرس می‌شود. ارتباط با افراد و دوستان، به خصوص کودکان که می‌توانند فرد را به خنده وادارند، باعث از یاد رفتن نگرانی حتی برای مدتی کوتاه می‌شود.
۶. حمایت اجتماعی :
وجود حمایت اجتماعی در زندگی هر فرد باعث می‌شود تا او در مقابل بحران‌ های زندگی، برای دفاع از خود سپری داشته باشد که به آن تکیه کند. حمایت اجتماعی، احساس امنیت و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و فرد را در مقابل استرس و فشار روانی مقاوم تر می سازد.
۷. اندیشیدن به زمان حال :
اندیشیدن به زمان حال و کنار گذاشتن رؤیاها و آرزوها برای موقعیت‌های مناسب تر، آرامش ذهنی را افزایش می‌دهد. همچنین مشغول کردن ذهن به کاری که در حال انجام است و فکر نکردن به زمینه‌های اضطراب زای آن بسیار مؤثر است.
۸. کسب اطلاعات در مورد شرایط تنش زا :
بی اطلاعی از موقعیت فشارآور، باعث استرس و اضطراب بیش تری در افراد می‌شود. کسب آگاهی و اطلاع از شرایط و مواردی که فرد با آن‌ها مواجه خواهد شد سبب می‌شود که کمتر دچار نگرانی و دلواپسی شود. به طور مثال در جریان گذاشتن بیماران از نحوه عمل و دردهای پس از آن باعث می‌شود تا آنان کمتر دچار اضطراب شوند.
۹. خندیدن :
خنده از سالمترین راه‌های جلوگیری از فشار روانی است. به هنگام خنده هورمونی ضد درد (که باعث احساس خوشی و سلامتی در شخص می‌شود) در مغز آزاد می‌شود و میزان هورمونهای استرس زا در خون پایین می‌آید.
۱۰. ابراز هیجان بر روی کاغذ :
نوشتن ساده هیجانات و احساسات بر روی کاغذ، موجب تسکین فشارهای روانی ناشی از رویدادهایی چون از دست دادن شغل، مشکلات خانوادگی و ... می‌شود.

برای درمان اضطراب نیز راه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان موارد زیر را مثال زد :
البته اضطراب بر دو نوع تقسیم می شود که نوع اول آن اضطراب طبیعی است و آفریدگار حکیم آن را برای رسیدن به اهدافی در سرشت انسان نهاده است؛ مثلا اگر اضطراب نبود هیچ مادری به کودک خود شیر نمی داد، هیچ کارمندی برای کار در اداره حاضر نمی شد، هیچ دانش آموزی در مدرسه حاضر نمی شد و درس نمی خواند، و هزاران دلیل دیگر و نوع دیگر اضطراب که اختلال شمرده می‌شود اضطرابی است که موجب اختلال در روند زندگی عادی شخص می شود و مراتبی دارد که مراتب شدید آن نیاز به پزشک و روان درمانی دارد؛ ولی اضطرابهای خفیف و طبیعی می‌تواند با روشهایی از قبیل حمام گرفتن به مدت طولانی، تنفس عمیق، صحبت کردن با شخصی مورد اعتماد، استراحت در یک اتاق تاریک و ... تحت کنترل درآید. مراجعه به پزشک زمانی ضروری می‌شود که خود درمانی فرد جواب ندهد، یا فرد دچار هراس بیش از حد یا علایمی جدید و غیر قابل توجیه شود. در آن صورت پزشک درمان غیر دارویی (روش‌های روان درمانی) یا درمان دارویی را به او پیشنهاد می‌ کند. از داروهایی که امروزه برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان فلوکستین ( پروزاک) داروهایی از خانواده بنزودیازپین‌ها (برای مدت کوتاه)، سرتالین ‌ و ... را مثال زد. اما با توجه به اینکه هر دارویی با توجه به تشخیص پزشک از وضعیت بیمار و نیز عوارض جانبی برخی از آنها، توسط وی تجویز می شود، مراجعه به روانپزشک برای تعیین دارو، امری بسیار ضروری است.
درنهایت اینکه اگر شما به روانپزشک مراجعه کردید و برای شما دارو تجویز کردند، شما باید طبق دستور پزشک دارو را مصرف کرده تا دوره درمانی شما تمام شود. از بین درمانهای غیردارویی می‌توان به تنش زدایی (ریلکسیشن) که قبلا ذکر شد و حساسیت زدایی(منظم)، غرقه سازی، توقف فکر، سرمشق دهی و ... را مثال زد. در این روش‌ها به بیمار آموزش داده می‌شود که بدن و ذهن خود را را برای مقابله مؤثر و مستقیم با عوامل تنش‌زا آماده کند ( راهکارهای سی بی تی).

- و اما در مورد اینکه فرموده اید : اگر تنها باشم روحیه ام را از دست می دهم ولی اگر همان زمان در جمع قرار بگیرم شاد و بانشاط می شوم و انرژی می گیرم باید عرض نمایم که :
این روحیه تا حدی طبیعی است و ویژگی شخصیتی پایدار شما به حساب می آید. زیرا برخی از افراد درون گرا هستند و ترجیح می دهند در خلوت خود باشند و برخی دیگر برون گرا هستند و ترجیح می دهند اوقات خود را در جمع بگذرانند؛ و این ویژگی ها از وقتی که شخص متولد می شود با او هستند و پرستاران نیز به تجربه می دانند که کدام کودک در آینده درون گرا و یا برون گرا، فعال و یا غیر فعال، سرد برخورد و یا گرم برخورد است؛ و هیچ کدام از این صفتها بار مثبت و یا منفی ندارد.

- در مورد اینکه فرموده اید : با کوچکترین حرفی یا حرکتی یا پیامی تپش قلبم زیاد می شود و به هم می ریزم ... و حساسیتتان روی برخی مسائل باید عرض نمایم که :
مقداری از مسئله حساسیت شما به اضطراب شما بر می‌گردد چون نسبت به افراد، مسائل یا شرایط خاص، که برایتان مهم می باشد، اضطراب شما را می گیرد و مانع آرامش و بی خیال بودن شما می شود. پس برای درمان اضطراب باید راه های پیش گفته را در پیش گیرید. با این وجود اگر فکر می کنید که جزو افراد حساس هستید، در زیر ۱۲ نکته مفید ارائه شده است تا بر حساسیت بیش از حدتان، چیره شوید.
۱- مرتبا فکر کنید ( فکر سازنده و مثبت). منفعت تفکر برای همه آشکار است. تفکر باعث افزایش آرامش و متانت می شود. یک قرآن ترجمه دار تهیه کنید در اوقاتی که حالش را دارید، یک یا چند آیه از آن را مطالعه کنید و در مفاهیم عمیق آن که کتاب آفرینش است تدبر نمایید.
۲- از صداهای ناهنجار و موسیقی های تنش زا دوری کنید، و اگر در محل کار یا اتاقی که استراحت می کنید، تعداد زیادی از افراد در اطراف تان هستند، از آن ها بخواهید که آرام تر صحبت کنند.
۳- افراد حساس از عزت نفس پائینی برخوردارند و در شرایطی خاص احساس می کنند که برای آن کار مناسب نیستند یا مخالف سایرین هستند و قدرت شان توسط جامعه، نادیده گرفته می شود. لذا عزت نفس خود را افزایش دهید.
۴- زیادی رویا پردازی نکنید. از دیدن تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، قبل ازخواب، اجتناب کنید.
۵- یاد بگیرید که چگونه از خواسته های تان به تنهایی دفاع کنید.
۶- زمانی را برای این که تنها باشید و استراحت کنید، در نظربگیرید.
۷- نیروی ذهنی و بدنی تان را افزایش دهید.
۸- از این که به اندازه کافی استراحت می کنید، مطمئن شوید. زیرا مدت خواب نقش بسیار زیادی در کاهش اضطراب و حساسیت دارد.
۹- قبل از این که بخوابید، آسوده باشید. و خود را به وسیله روش تنش زدایی آرام سازید.
۱۰- تغییرات را در ذهن تان، مدیریت کنید و ریسک پذیر باشید.
۱۱- در یک زمان فعالیت های زیادی را با هم انجام ندهید. زیرا این کار اضطراب و حساسیت شما را افزایش داده و روان شما را مشوش می گرداند.
۱۲- مراقب رژیم غذایی تان باشید و از مصرف بیش از حد موادی که دارای کافئین یا قند هستند، خودداری کنید. از مواد غذایی و مکمل هایی که به شما آرامش می دهند، بیش تر استفاده کنید.
با انجام دادن کارهای فوق ضمن اینکه قدرت خلاقیت تان را افزایش می دهید، بنیه قوی هم خواهید داشت. این نکته را فراموش نکنید که حساس بودن با ضعیف بودن متفاوت است. شما باید یاد بگیرید که حساسیت را مهار نمائید و استعدادهای منحصر به فرد دیگرتان را پرورش دهید.
موفق باشید. بی صبرانه منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
نویسنده : غلامرضا مهرانفر

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام پسری هستم۱۸ساله.تورابطم باجنس مخالف خیلی حساسم ک‌خیانت نکنه خیلی شک میکنم بهش لزاین وضعیتی هم ک دارم خیلی رنج میبرم خودم ناراضیم.بعضی کاراش خیلی ب شک میندازه منوومن نمیتونم ب خوبی بااین مساعل کناربیام.ازیه چیزبدم میادلطفاراهنماییم کنین دیرجواب میده عصبی میشم فکرایه بد به سرم میزنه.لطفاراهنماییم کنین ممنون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من خانم بیماری دوقطبی هستم سال ۸۳ ده بار بهم شک زدن وقرص سدیم مصرف میکردم امسال چون بارداربودم قرص را ترک کردم ولی بیماریم عود کرد دوباره بستریم کردن وبازهم پنج مرتبه بهم شک زدن این بیماری خیلی خطرناکه ومن اصلا از زندگی لذت نمیبرم همیشه فکرم اینکه هیچ کس من را نمیفهمه جز خدا ومن بیمار دارم ازچهارتا بچه مراقبت میکنم که سه تا ازبچها بچه طلاقن یعنی من دوتا بچه داشتم وشوهرم یه بچه که ازدواج مجددکردیم الان هم یه کوچولو دارم که شیر خواره ومن اصلا نمیتونم قرص بخورم خیلی به مغزم فشار میارن این بچه‌هاودختر شوهرم که شش سالشه بیش از حد حسودانقدر که من میخوام از دستش فرار کنم وباز طلاق بگیرم ازهمه چیزو همه کس دلبریدم ترس از فراردارم فقط دوست دارم یه مرگ طبیعی به سراغم بیاد وبرم پیش خدا لطفا کمکم کنید خیلی مشکلات دارم نمیتونم توضیح بدم به داد من وبچهام برسید
میهمان
سلام من دختری۱۷ساله هستم که موضوع گوشه گیریم مرا ازار میدهد بخاطر یک سری مشکلات بیشترهم شده برای همین مدام استرس دارم و زخم زبانهای دیگران بخاطر گوشه گیریم حال مرا بدتر هم کرده برای همین خیلی به اینده بدبینم لطفا راهنمایی کنید باتشکر۳
میهمان
سلام من دختری هستم ک همیشه استرس داشته البته استرسم به خاطر اینه که در گذشته کار خطایی انجام داده ام که همش فکر میکنم همسرم و خانوادم خواهند فهمید و اصلا اعتماد ب نفس ندارم و همیشه فکرم بابت این موضوع مشغوله خواهش میکنم کمکم کنید ب خدا درست چند ماهه ک روزو شبم شده فکر کردن ممنون میشم راهنماییم کنید
میهمان
با سلام
من به شدت استرس دارم و فکرهای الکی مینکم.یکی اینکه همه ی استرس من از مدرسه است زیرا وقتی به مشاور مراجعه کردم ایشون همین را گفت.خیلی حساس هستم و اگر دوستم یکم به من بی توجه ای کند احساس میکنم باهام قهر کرده یا از دستم ناراحته.همه اش فکر میکنم که ممکنه با دوستم یه روزی قهر کنم و همیشه به این خاطر استرس دارم.
لطفا کمکم کنید...
البته مراجعه ی من به مشاور برای یک چیز ساده یعنی گوشه گیریم بود که خداروشکر الان خیلی جمع گرا هستم و در جمع بودن را خیلی دوست دارم.
لطفا کمکم کنید....
میهمان
سلام من دختری۱۴ساله ام که درمدرسه ی نمونه درس میخوانم دراین مدرسه ماپشت سرهم وبدون استراحت روزامتحان داریم برای همین وقتی میخواهم بخوابم همش استرس دارم.لطفاکمکم کنید.
میهمان
با سلام
خانمی هستتم ۲۸ساله که یک سال است از خدای متعال فرزند میخواهم. اما هنوز موفق نشده ایم. اطرافیان من همه فرزند دار شده اند و من از این زمان بسیار حساس شده ام و استرس دارم و به بچه دار شدن زیاد فکر میکنم البته با خدای عزیز هم رابطه خوبی دارم و بیشتر روز را با یاد او میگذرانم اما گفته اند برای باردار شدن باید کاملا بیخیال باشی انگار که فرزند نمیخواهی. کمکم کنید چگونه به این حالت برسم؟
میهمان
سلام حدود ۱سالو نیم است که ازدواج کردم و به شهر غریب یعنی شهرهمسرم امده ام ولی تا الان بامادر شوهرم روی شوهرم دعوا دارم او نمیخواهد بپذیرد که پسرش ازدواج کرده و مدام حرکاتی میکند که انگار پسرش ۲ ساله است وتوقعات بی جا دارد جوری که تا قبل از ازدواج پسرش این توقعات نبودند و منم تنها کسی که در این شهر دارم شوهرم است خانواده شوهرم انتظار دارن من طوری رفتار کنم که اون ها دوست دارن!من در دوران مجردی دختری شادو سرحال بودم و فوق العاده با اعتماد به نفس طوری که در اکثر کارهایم موفق بودم ولی الان هیچ اعتماد به نفسی ندارم تنها و گوشه گیر شدم و مدام ترس دارم شوهرمو از دست بدهم مدام ترس دارم که جوری رفتار کنم که کسی نگوید تو مقصری!هیچ امیدی در زندگیم ندارم حتی احساس میکنم شوهرمم درکم نمیکند!دو خواهر شوهر مجرد حدود ۳۴سال دارم که انها هم مدام پشت مادرشان هستند و دست از حسادت هایشان بر نمیدارند و چون نقطه ضعف من را فهمیدند از ان برای ازار من استفاده میکنن !باید چه کنم؟
ممنونم
میهمان
سلام دختری هستم که بسیار حساس مضطرب و پرخاشکر هستم . بیش از همه موضوع پرخاشگری ام آزارم می دهد به زعم خودم یک موضوع نه چندان مهم من را یکدفعه و در یک لحظه از صفر به صد می رساند و به شدت خشمگینم می کند به صوریکه تپش قب میگیرم بدنم داغ می شود و دستانم و صدایم شروع به لرزیدن می کند به پزشک مراجعه کردم و مدت یکسال است که داروی سیتالو پرام استفاده می کنم ولی احساس میکنم آنچنان که باید بهبودی در من حاصل نشده است و به تازگی هم دکتر معالجم داروی valproat sandozرا نیز تجویز نموده است البته نصف قرص ۵۰۰میلی گرمی در هر شب به همراه ا عدد سیتالو پرام.لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.