حسد ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ - ۱۰۱۴ بازدید

سلام شخصی ماشین شخصی دیگر را ارزو میکند و میل دارد که آن شخص آن را از دست بدهد و ماشین به خودش برسد و این ماشین در حرکت در مسیر واژگون میشود .آیا این نوعی از حسد نیست ؟؟؟؟
و اگر آن شخص در حقیقت خودش ماشین را واژگون نکرده چرا آن شخص حسود مجازات میشود در پیشگاه الهی ؟؟؟
لطفا همین سوال را با همین چینشی که عرض کردم جواب بدهید

پرسشگرگرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز به توضیح زیر توجه کنید . 1. در مورد پرسش فرد حسود تنها آرزوی داشتن ماشین ان فرد را دارد و مایل است که صاحب ماشین آن را از دست بدهد اما در عمل اقدامی برای این منظور نکرده است . بنا بر این اصل این حسد ورزی مذموم و ناپسند و رذیله اخلاقی است اما گناه شرعی مرتکب نشده تا مجازات شود . 2. توضیح آنکه حسد به لحاظ شرعی ، تازمانی که صرفا آرزوی زوال نعمت در دل حسود است ، این حالت یک گناه و حرام اخلاقی است و در حد مکروهات شرعی محاسبه می شود، ولی در صورتی که حسد به عنوان یک صفت نفسانی، ظهور و بروز عملی داشته باشد وباعث آن گردد که حسود بر علیه محسود مرتکب عملی شود و حسد خویش را در رفتار خود بروز دهد، آنگاه بحث حرمت شرعی پیش می آید. به عبارت دیگر، یک وقت انسان در قلبش مى خواهد که محسود از نعمتی خدای متعال به او عنایت کرده محروم شود و یک وقت نه، تلاش عملی هم برای به نابودی کشاندن آن مى کند، اگرتلاش کند مطمئنا دچار گناه و حرمت شرعی شده است ، ولى اگر حسد تنها در قلبش باشد و بروز ندهد، تنها خودش رنج مىدهد، وبه این دلیل که حالت نفسانی اواختیارى نیست، حرمت شرعی ندارد، گرچه قطعا مکروه است و قطعا باید تلاش کند که این حالت را ازخود دور نماید، زیرا به لحاظ اخلاقی حسد از هلاک کننده های نفس آدمی است و آثار منفى بسیار مضری برای انسان دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.