حشر جنّ ۱۳۹۲/۹/۳ - ۴۳ بازدید


آیات اعاده کل خلق- که دلالت بر بازگشت همه وجود و سیر و حرکت همه به سوى معاد و مبدأ متعال مى کند- شامل موجودات نامرئى (جن) هم مى شود؛ لکن علاوه بر این آیات، بعضى از آیات قرآنى به طور خاص، به حشر موجودات نامرئى (جن) اشاره مى کند:

آیات اعاده کل خلق- که دلالت بر بازگشت همه وجود و سیر و حرکت همه به سوى معاد و مبدأ متعال مى کند- شامل موجودات نامرئى (جن) هم مى شود؛ لکن علاوه بر این آیات، بعضى از آیات قرآنى به طور خاص، به حشر موجودات نامرئى (جن) اشاره مى کند:
وَیَوْمَ یَحْشُرُهُمْ جَمِیعاً یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدْ اسْتَکْثَرْتُمْ مِنْ الْإِنسِ وَقَالَ أَوْلِیَاؤُهُمْ مِنْ الْإِنسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِی أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاکُمْ خَالِدِینَ فِیهَا إِلَّا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّکَ حَکِیمٌ عَلِیمٌ وَکَذَلِکَ نُوَلِّی بَعْضَ الظَّالِمِینَ بَعْضاً بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ أَلَمْ یَأْتِکُمْ رُسُلٌ مِنْکُمْ یَقُصُّونَ عَلَیْکُمْ آیَاتِی وَیُنذِرُونَکُمْ لِقَاءَ یَوْمِکُمْ هَذَا قَالُوا شَهِدْنَا عَلَى أَنفُسِنَا وَغَرَّتْهُمْ الْحَیَاةُ الدُّنْیَا وَ شَهِدُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ أَنَّهُمْ کَانُوا کَافِرِینَ «۱»؛ «و [یاد کن ] روزى را که همه آنان را گرد مى آورد [و مى فرماید:] «اى گروه جنیان، از آدمیان [پیروان ] فراوان یافتید.» و هواخواهان آنها از [نوع ] انسان مى گویند: «پروردگارا، برخى از ما از برخى دیگر بهره بردارى کرد، و به پایانى که براى ما معین کردى رسیدیم.» [خدا] مى فرماید: «جایگاه شما آتش است؛ در آن ماندگار خواهید بود، مگر آنچه را خدا بخواهد [که خود تخفیف دهد]؛ آرى، پروردگار تو حکیم داناست.» و این گونه برخى از ستمکاران را به [کیفر] آنچه به دست مى آوردند، سرپرست برخى دیگر مى گردانیم. اى گروه جن و انس، آیا از میان شما فرستادگانى براى شما نیامدند که آیات مرا بر شما بخوانند و از دیدار این روزتان به شما هشدار دهند؟ گفتند: «ما به زیان خود گواهى دهیم.» [که آرى، آمدند] و زندگى دنیا فریبشان داد، و بر ضد خود گواهى دادند که آنان کافر بوده اند».
در این آیات به حضور جن و انس در قیامت و مخاطبه و معاتبه حضرت حق با آنها و به گفتار آنان و به عذاب و آتش براى کفار آنها اشاره مى فرماید و قسمت اول آیه دوم یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ ... «۲».
به این حقیقت اشاره دارد که رسولان و فرستاده هاى الهى، آیات الهى را به جن و انس بیان کرده و آنان را از روز لقا و قیامت با خبر گردانیده و آنها را از لقاى آن روز ترسانیده اند که اگر براى آن روز آمادگى لازم را نداشته باشند، گرفتار عذاب خواهند بود «۱».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.