حضرت ذوالکفل(ع) ۱۳۹۱/۱۱/۴

حضرت ذوالکفل(ع) یکی از پیامبران الهی است که بعد از حضرت سلیمان و قبل از حضرت عیسی زندگی می کرده است.
حضرت ذوالکفل(ع) یکی از پیامبران الهی است که بعد از حضرت سلیمان و قبل از حضرت عیسی زندگی می کرده است. چنانکه ذکر نام او در ردیف نام پیامبران در قرآن دلیل دیگری است بر پیامبر بودنش هر چند بعضی معتقدند که او یکی از صالحان بوده، و در علت نامگذاری او به این نام با توجه به اینکه «کفل» (بر وزن فکر) هم به معنی نصیب و هم به معنی کفالت و عهده داری آمده است، احتمالات متعددی داده اند، بعضی گفته اند چون خداوند نصیب وافری از ثواب و رحمتش در برابر اعمال و عبادات فراوانی که انجام می داد به او مرحمت فرمود ذوالکفل نامیده شد (یعنی صاحب بهره ی وافی) و بعضی گفته اند چون تعهد کرده بود شبها را به عبادت برخیزد و روزها روزه بدارد، و هنگام قضاوت هرگز خشم نگیرد و تا آخر به وعده ی خود وفا کرد، «ذوالکفل» نامیده شد.
و از قصص انبیاء نقل شده، که از صدوق، از دقاق، از اسدی، از سهل، از عبد العظیم حسنی(ع) روایت کرده که فرمود: نامه ای بامام جواد(ع) نوشتم، و در آن از ذی الکفل پرسیدم، که نامش چه بود؟ و آیا از مرسلین بود یا خیر؟ در جوابم نوشت خدای عزوجل صد و بیست و چهار هزار پیغمبر فرستاد، که سیصد و سیزده نفر آنان مرسل بودند، و ذی الکفل یکی از آن مرسلین است، که بعد از سلیمان بن داود می زیست، و میان مردم همانند داود(ع) قضاوت می کرد، و جز برای خدای عزوجل خشم نکرد، و نام شریفش عویدیا بود، و او همان است که خدای عزوجل در کتاب عزیزش نامش را برده، و فرموده: و اذکر فی الکتاب اسماعیل و الیسع و ذالکفل کل من الاخیار.
و چنانکه مشهور است قبر او در مسیر کربلا به نجف قرار دارد.
و بنابر قول دیگر محل دفن ایشان در دزفول می باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۴/۱۰۱۷۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.