حضرت زهرا (س) و پوشش صورت ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۷۹۶ بازدید

سلام.ایا فاطمه ی زهرا صورت خود را هم می پوشاند ند؟چرا؟

در این خصوص نقل قولها متفاوت است اما از قرائن و شواهد بر می آید که حجاب حضرت فاطمه زهرا «شبیه چادر کنونی» بوده است .
ایشان یک مقنعه داشتند که با آن سر ،گردن ،گلو و سینه خود را می پوشاندند . علاوه بر این یک پوشش سراسری و روپوش صورت هم داشتند.
استفاده ایشان از مقنعه را می‌توان از این خبر تاریخی استفاده کرد :
فاطمه زهرا (س) پس از آن که توانست سند فدک را از دست ابوبکر بگیرد ،به سمت خانه بازگشت، در راه بازگشت به خانه با عمر برخورد کرد ، عمر با دیدن سند فدک، آن را از ایشان باز خواست ،اما فاطمه زهرا (س) از دادن سند امتناع ورزید، ناگهان عمر به خشم آمد ، چنان سیلی بر صورت فاطمه زهرا (س) زد که گوشواره از زیر مقنعه ایشان آشکار شد. (الاختصاص، تحقیق: غفاری و زرندی، بیروت، دار الطباعة و النشر، ۱۴۱۴ق، چ۲، ص۱۸۵)
استفاده ایشان از چادر در این خبر به روشنی آمده است:
آورده‌اند که چون آیه: « ان جهنم لموعدهم اجمعین لها سبعه ابواب لکل باب منهم جزء مقسوم (حجر،۴۳-۴۴) نازل شد ، پیامبر سخت گریست ، اصحاب با گریستن او به گریه افتادند ،نمی‌دانستند که جبرئیل چه چیز بر او نازل کرده است و هیچ یک از اصحاب در چنین حالتی نمی‌توانست با پیامبر سخن بگوید. یکی از اصحاب (سلمان فارسی) به در خانه فاطمه (س) رفت ، او را دید که مشغول آسیاب کردن جو است و می‌گوید: «وما عند الله خیر و ابقی» آنچه نزد خدا است نیکوتر و ماندنی‌تر است (قصص،۶۰) بر او سلام کرد ، خبر گریستن پیامبر را به او رسانید. فاطمه (س) برخواست و با چادری که داشت خود را پوشاند و این چادر دوازده جای آن با لیف خرما وصله شده بود. چون بیرون رفت ، سلمان فارسی به چادر نگاه کرد ، گریست و پیش خود گفت: دختران قیصر و کسری حریر برتن دارند و دختر محمد(ص) روپوشی کهنه دارد که دوازده جای آن وصله شده است... .( سید بن طاووس، الدروع الواقیة، ص۲۷۵-۲۷۶؛ مجلسی، بحار الانوار، ج۸ ، ص۲۰۳؛ میرزا حسین نوری، نفس الرحمان فی فضائل السلمان، ص۵۱۸-۵۱۹)
حضرت زهرا(س) در مقابل افراد نابینا هم بی مبالاتی نداشتند، مرد نابینایی وارد منزل ایشان شد ، حضرت برخاستند و به اتاق دیگر رفتند. پیامبر (ص) فرمودند: دخترم! این مرد نابیناست. حضرت زهرا (سلام الله علیها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمی بیند، ولی من او را می بینم و او بوی من را استشمام می کند....(بحار الانوار,ج ۴۳,ص ۹۱)
استفاده ایشان از روپوش صورت را از این روایت می توان به دست آورد:
« فتجلبت بجلبابها و تبرقعت ببرقعها و ارادت النبی (صلی الله علیه و اله) ». (صدوق، علل الشرایع، ج۱ ، ص ۱۶۳).
برقع در این روایت همان پوششی است که خانمها بر روی صورت خود می اندازند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.