حضرت علی اصغر(ع) -شهادت علی اصغر(ع) ۱۳۹۱/۰۳/۲۵ - ۶۰۸ بازدید

آیا علی اصغر(ع) روزعاشورا تیر خوردند یا نه؟

از مصائب بزرگ روز عاشورا و از حوادث مسلّم این روز، شهادت طفل شیرخوار امام حسین است که سپاه عمرسعد با کمال بی رحمی او را به شهادت رساند و جنایت نابخشودنی دیگری بر جنایاتشان افزودند.
دربارة چگونگی شهادت طفل شیرخوار، از جمع‌بندی آنچه در منابع کهن آمده است می‌توان دو قول را به دست آورد: یکی بیانگر آن است که طفل شیرخوار در هنگامی که بر در خیمه‌ها در دامن امام بود، به شهادت رسید، اکثر مقتل‌نویسان و مورّخان ـ با تفاوتهایی ـ این قول را مطرح کرده‌اند.[۱] قول دوّم آن است که آن طفل در میدان جنگ بر روی دست امام توسط دشمن مورد هدف تیر قرار گرفت و به شهادت رسید. در نتیجه شهادت ایشان بوسیله تیراندازی دشمن امری غیر قابل انکار و مورد تایید تمامی مورخان است.
[۱]. یعقوبی، تاریخ‌الیعقوبی، ج۲، ص ۲۴۵؛ شیخ مفید، الارشاد، ج۲، ص ۱۰۸؛ طبرسی، اِعلام الوری بأعلام الهدی، ص۲۴۳؛ طبرسی، الاحتجاج، ج۲، ص۱۰۱؛ فتال نیشابوری، روضة الواعظین، ج۱، ص۱۸۸؛ ابن‌جوزی، تذکرة الخواص، ج۲، ص۱۶۴؛ ابن‌کثیر، البِدایة و النِّهایة، ج۸، ص ۲۱۴؛ ابن‌نما، مثیرالاحزان، ص۷۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.