حضرت فاطمه(س) عمر و ماجرای فدک ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۸۷ بازدید

قضیه فدک چه بود و عمر چگونه با حضرت زهرا(س) برخورد کرد؟

در مورد آنچه پیرامون تاریخ اهل بیت(ع) و برخورد خلفا با ایشان گفته می شود مسلماً نباید هر چه از زبان این و آن، بویژه مداحان گفته می شود را بدون بررسی و تحقیق پذیرفت، بلکه در این باره باید شواهد تاریخی و دیدگاه بزرگان و عالمان برجسته را ملاک قرار داد. در خصوص مسأله ای که پیرامون فدک نقل کرده اید روایات مسلم تاریخی وجود دارد که در کتب خود اهل سنت دقیقاً نقل شده است. ابن ابی الحدید معتزلی که فردی عالم و سنی مذهب است می نویسد: «ابراهیم بن سعید ثقفی از ابراهیم بن میمون از عیسی بن عبداللَّه بن محمد بن علی بن ابی طالب(ع) از پدرش، از جدش از علی(ع) روایت کرده است که آن حضرت فرمود: فاطمه(س) نزد ابوبکر رفت و به او فرمود: پدرم فدک را به من بخشید وعلی و امّ ایمن بر این مطلب گواهند. گفت: تو جز حق و راستی چیزی به پدرت نسبت نمی دهی، من آن را به تو بخشیدم و بعد تکه ای از پوست طلبید و سند فدک را برای حضرت زهرا نوشت. حضرت از نزد او خارج شد و در بین راه به عمر رسید. عمر پرسید: ای فاطمه! از کجا می آیی؟ گفت: از نزد ابوبکر می آیم. به او گفتم که رسول خدا فدک را به من بخشیده و علی و امّ ایمن نیز بر این مطلب گواهند. وی فدک را به من برگرداند و این نوشته را به من داد. عمر نوشته را از آن حضرت گرفت و نزد ابوبکر آمده گفت: تو فدک را به فاطمه داده ای و سندش را نوشته ای؟ گفت: آری. گفت: علی به سود خود گواهی می دهد و امّ ایمن یک زن است. بعد آب دهان بر روی آن سند انداخته نوشته را پاک و سند را پاره کرد.
روایت شده که ابوبکر پس از گواهی امیرالمؤمنین(ع) دستور داد فدک را به حضرت زهرا بدهند. عمر بر این حکم ابوبکر اعتراض کرده نوشته را پاره کرد، (شرح نهج البلاغه، ج ۱۶، ص ۲۷۴).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.