حفظ آبروی مومن ۱۳۹۱/۵/۱۱ - ۲۲۹ بازدید

حفظ آبروی مومن
روایات

۱- بهترین مال

خیر المال ما وفی العرض؛(۱) بهترین مال آن است که با آن آبرو حفظ شود.۲- بردن آبرو، جنگ با خدا!
حفظ آبروی مومن
روایات

۱- بهترین مال

خیر المال ما وفی العرض؛(۱) بهترین مال آن است که با آن آبرو حفظ شود.۲- بردن آبرو، جنگ با خدا!

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال: قال رسول‌الله صلی‌الله علیه‌ واله، قال الله تبارک و تعالی، مَن اَهان لی ولیا فقد ارصد لمحاربتی؛ (۲)

امام صادق علیه‌السلام فرمود که رسول خدا فرمودند: خداوند تبارک و تعالی فرموده است: هر کس دوستی از دوستان مرا خوار کند، در کمین جنگ با من نشسته است.۳- اهمیت حفظ آبرو

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال من قال فی مومن ما رَاَتْهُ عیناه و سمعته اُذناه فهو من الذین قال الله عز و جل "ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشة فی الذین آمنوا، لهم عذاب الیم"؛ (۳)

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر کس درباره مومن آنچه را دیدگانش دیده و گوش‌هایش شنیده بگوید از کسانی است که خداوند عزوجل درباره‌اشان فرموده است: همانا برای کسانی که دوست دارند زشتی در میان مومنان آشکار شود، عذابی دردناک است.» (نور، ۱۹)۴- رسوا نمودن مومن، خروج از ولایت خدا

عن مفضل بن عمر قال قال لی ابوعبدالله علیه‌السلام من روی علی مومن روایة یرید بها شینه و هدم مروءته لیسقط من اعین الناس اخرجه الله من ولایته الی ولایة الشیطان فلا یقبله الشیطان؛ (۴)

مفضل عمر روایت کرده است که حضرت صادق علیه‌السلام به من فرمودند: هر کس به زبان مومنی سخن بگوید و از آن رسوایی او و از بین بردن مروّت و جوانمردی‌اش را بخواهد تا از چشم مردمان بیفتد، خداوند او را از ولایت خودش به ولایت شیطان می‌اندازد ولی شیطان هم او را نمی‌پذیرد.۵- عاقبت تحقیر مومن

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال مَن حقر مومنا مسکینا او غیر مسکین لم یزل الله عزوجل حاقراً له ماقتاً حتی یرجع عن محقرته ایاه؛ (۵)

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: کسی که مومنی را تحقیر نماید، خواه مسکین باشد یا غیر مسکین، این عمل پیوسته مورد تحقیر و دشمنی باری تعالی خواهد بود تا از روش نادرست خود برگردد و او را با دیده یک مسلمان مورد احترام بنگرد.۶- راه حفظ آبرو

قال علی علیه‌السلام مَن ضن بعرضه فلیدع المراء؛ (۶)

هر کس می‌خواهد آبروی خود را حفظ کند، باید از جدال بپرهیزد.۷- حرمت آبروی مومن تا قیام قیامت

ایها الناس ان دِماءَکم و اعراضَکم علیکم حرامٌ الی آن تلقوا ربَکم؛ (۷)

پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم فرمودند: ای مردم! خون و مال و آبروی شما حرمت دارد تا قیام قیامت.۸- دستور به حفظ آبرو

فمن استطاع منکم ان یلقی الله تعالی و هو تقی الراحة من دماء المسلمین واموالهم سلیم اللسان من اعراضهم فلیفعل؛ (۸)

هر کس می‌تواند خداوند را به گونه‌ای ملاقات نماید که دستش به خون مسلمین و اموال آنان آلوده نباشد و همچنین زبانش از تجاوز به آبروی مسلمانان سالم مانده باشد، این کار را انجام دهد.۹- اثر حفظ آبرو در قیامت

عن النبی صلی‌الله علیه واله انه قال: من طلب لدنیا حلالا اِستعفافاً عن المسالة و سعیاً علی عیاله و تَعطُّفاً علی جاره لَقِیَ اللهَ و وجهُهُ کالقمر لیلةَ البدر؛ (۹)

رسول اکرم صلی‌الله علیه واله فرموده است: کسیکه از پی مال مشروع برود برای آنکه آبروی خود را از ذلت سوال مصون نگه دارد، عائله خویش را اداره کند و به همسایه خود کمک کند، در پیشگاه خداوند سربلند و روسفید است و صورتش مانند ماه تمام می‌درخشد.۱۰-دعا برای محفوظ ماندن آبرو

اللهم صل علی محمد وآله و صُن وجهی بالیسار، و لا تَبتَذِل جاهی بالاِقتار؛ (۱۰)

بار الها! آبروی مرا در جامعه با معیشت سهل و آسان حفظ فرما! و قدر و منزلتم را نزد مردم با تنگدستی سبک و خوار مگردان!
داستان‌ها

۱- آبروی مومن

امیرمومنان علیه‌السلام مقدار پنج وسق (حدود پنج بار) خرما برای مردی فرستاد. آن مرد شخصی آبرومند بود و از کسی تقاضای کمک نمی کرد، شخصی در آنجا بود به علی علیه‌السلام گفت: «آن مرد که تقاضای کمک نکرد، چرا برای او خرما فرستادی؟ به علاوه یک وسق برای او کافی بود.» امیرمومنان علی‌علیه‌السلام به او فرمود: «خداوند امثال تو را در جامعه ما زیاد نکند، من می‌دهم، تو بخل می‌ورزی، اگر من آنچه را که مورد حاجت او است، پس از سوال او به او بدهم، چیزی به او نداده‌ام، بلکه قیمت آبرویی را که به من داده، به او داده‌‌ام. زیرا اگر صبر کنم تا او سوال کند، در حقیقت او را وادار کرده‌ام که آبرویش را به من بدهد، آن رویی را که در هنگام عبادت و پرستش خدای خود و خدای من، به خاک می‌سایید.» (۱۱)۲- نمونه‌ای از شیوه رفتار حضرت رضا علیه‌السلام با مردم

یسع بن حمزه می‌گوید: در مجلس حضرت رضا علیه‌السلام بودم و جمعیت بسیاری در مجلس حضور داشتند و از آن حضرت سوال می‌کردند و از احکام حلال و حرام می‌پرسیدند و امام رضا علیه‌السلام پاسخ آنها را می‌داد، در این میان ناگهان مردم بلند قامت و گندمگونی وارد مجلس شد و سلام کرد و به امام هشتم علیه‌السلام عرض نمود: «من از دوستان شما و دوستان پدر و اجداد پاک شما هستم. در سفر حج، پولم تمام شد و خرجی راه ندارم تا به وطنم برسم. اگر امکان دارد، خرجی راه را به من بده تا به وطنم برسم. خداوند مرا از نعمت‌هایش برخوردار نموده است، وقتی به وطن رسیدم، آن چه به من داده‌ای معادل آن، از جانب شما صدقه می‌دهم، چون خودم مستحق صدقه نیستم.»

امام رضا علیه‌السلام به او فرمود: «بنشین، خدا به تو لطف کند.» سپس امام علیه‌السلام رو به مردم کرد و به پاسخ سوال‌های آنها پرداخت. سپس مردم همه رفتند و تنها آن مرد مسافر و من و سلیمان جعفری و خثیمه در خدمت امام ماندیم. امام علیه‌السلام به ما فرمود: «اجازه می‌دهید به خانه اندرون بروم؟» سلیمان عرض کرد: «خداوند امر و اذن شما را بر ما مقدم داشته است. » حضرت برخاست و وارد حجره‌ای شد و پس از چند دقیقه بازگشت و از پشت در فرمود: «آن مرد مسافر خراسانی کجاست؟» خراسانی برخاست و گفت: «این جا هستم.» امام علیه‌السلام از بالای در دستش را به سوی مسافر دراز کرد و فرمود: «این مقدار دینار را بگیر و خرجی راه خود را با آن تامین کن و این مبلغ مال خودت باشد. دیگر لازم نیست از ناحیه من، معادل آن را صدقه بدهی، حالا برو که نه تو مرا ببینی و نه من تو را ببینم.»

مسافر خراسانی پول را گرفت و رفت. سلیمان به امام رضا علیه‌السلام عرض کرد: «فدایت گردم که عطا کردی و مهربانی فرمودی، ولی چرا هنگام پول دادن به مسافر، خود را نشان ندادی و پشت در خود را مستور نمودی؟!»

امام رضا علیه‌السلام در پاسخ فرمود: «مَخافةً اَن اَری ذلَ السوالِ فِی وَجهِهِ لِقَضایی حاجتَهُ؛ از آن ترسیدم که چون حاجتش را برآوردم، شرمندگیِ درخواست را در چهره او ببینم.» ¬(۱۲)۳- آبروداری و بزرگواری امام حسین علیه‌السلام

مردی از مسلمانان مدینه به شخصی بدهکار شد و نتوانست قرض خود را ادا کند، از طرفی طلبکار اصرار داشت که او قرضش را بپردازد، آن مرد برای چاره‌جویی به حضور امام حسین علیه‌السلام آمد. هنوز سخنی نگفته بود که امام حسین علیه‌السلام دریافت او برای حاجتی آمده است. برای اینکه آبروی او حفظ شود، به او فرمود: «آبروی خود را از سوال و درخواست رویاروی و مستقیم نگهدار، نیاز خود را در نامه‌‌ای بنویس که به خواست خدا آنچه تو را شاد کند، به تو خواهم داد.»

او در نامه‌ای نوشت: «ای ابا عبدالله! فلان کس پانصد دینار از من طلب دارد و اصرار دارد که طلبش را بگیرد، لطفا با او صحبت کن تا وقتی که پولدار شوم، به من مهلت دهد.»

امام حسین علیه‌السلام پس از خواندن نامه او، به منزل خود رفت و کیسه‌ای محتوی هزار دینار آورد و به او داد و فرمود: «با پانصد دینار این پول، بدهکاری خود را بپرداز و با پانصد دینار دیگر، به زندگی خود سرو سامان بده و جز به نزد سه نفر به هیچ کس حاجت خود را مگو: «۱- مومن و دین دار؛ که دین نگهبان او است ۲- جوانمرد؛ که به خاطر جوانمردی حیا می‌کند. ۳- صاحب اصالت خانوادگی؛ که می‌داند تو به خاطر نیازت، دوست نداری آبروی خود را از دست بدهی، او شخصیت تو را حفظ می‌کند و حاجتت را روا می‌سازد. (۱۳)۴- احترام به حقوق دیگران

حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی رحمه‌الله گاهی هنگام تدریس و بحث با شاگردان، عصبانی می‌شد. البته نه آن عصبانیتی که او را در خلاف رضای خدا وارد کند. ولی پس از درس، سخت از آن عصبانیت پشیمان می‌شدند و به دنبال طرف می‌فرستادند و از عذرخواهی می‌کردند و گاهی برای جلب محبت او، کمک‌های مالی نیز می‌نمودند، از این رو در میان شاگردان، این شوخی معروف شده بود که: «عصبانیت آیت الله بروجردی، مایه برکت است.»

گاه به این هم قناعت نمی‌کردند، روز بعد، هنگامی‌که بر منبر تدریس می‌نشستند، در حضور جمع شاگردان، از آن فرد عذرخواهی می‌کردند. به این ترتیب می‌بینیم آن بزرگ مرد تا این اندازه به حقوق دیگران احترام می‌گذاشت و به حفظ آبروی آن‌ها توجه عمیق داشت، او از امام صادق علیه‌السلام آموخته بود که: «المومن اعظمُ حرمةً مِن الکعبة؛ (۱۴) احترام مومن، از احترام کعبه، بالاتر است.» دراین باره به داستان زیر توجه کنید:

«آیت‌الله بروجردی در مسجد عشقعلی در قم کلاس درس "اصول فقه" داشتند. روزی یکی از فضلا به نام «شیخ علی چاپلقی» اشکال کردند، آقا جواب او را دادند، آقای شیخ علی چاپلقی جواب آقا را رد کرد، آقا عصبانی شد به گونه‌ای که آقا شیخ علی متاثر و منقلب شد که می‌خواست گریه کند. آن درس تمام شد. یکی از همراهان آیت‌الله بروجردی (۱۵) می‌گوید: نماز مغرب را خوانده بودم که ناگاه خادم آقای بروجردی رحمه‌الله نزد من آمد و گفت: آقا بین در کتابخانه و اندرونی ایستاده و متاثر است و فرموده‌اند که بروید و به خوانساری بگویید تا بیاید. این جانب با عجله نماز عشاء را خواندم و به محضر آقا رسیدم. تا ایشان مرا دید به من فرمود: «این چه حالتی بود که از من صادر شد؟ یک عالِم ربّانی را رنجاندم، الان باید بروم و دست ایشان را ببوسم و حلالیت بطلبم تا از من بگذرد و بعد بیایم و نماز مغرب و عشا را بخوانم!»

عرض کردم: ایشان در مسجد «شاه زید» امام جماعت است و بعد از نماز مساله می‌گوید. لذا تا دو سه ساعت از شب گذشته به منزل خود نمی‌آید، من به ایشان اطلاع می‌دهم که آقا فردا صبح به منزل شما خواهند آمد.

صبح شد من رفتم حرم و برگشتم، دیدم آقا سوار بر درشکه در کنار منزل ما، منتظر من هستند. در خدمتشان به منزل آقا شیخ علی چاپلقی رفتیم. وقتی که آقای بروجردی رحمه‌الله، آقا شیخ علی را دید، می‌خواست دست او را ببوسد که او نگذاشت. آقا می‌فرمودند: از من بگذرید، از حالت طبیعی خارج شدم و به شما پرخاش کردم و... آقا شیخ علی عرض کرد: شما سرور مسلمین هستید، برخورد شما باعث افتخار من بود و... .

آقا تکرار کردند: از من بگذرید، مرا عفو کنید. همین موضوع باعث شد که آقا شیخ علی، تا آخر عمر، مورد مراحم و عطوفت خاص آیت‌الله بروجردی رحمه‌اله بودند.»‌(۱۶)۵- برای آنکه آبرومند است!

از طلبه‌ای نقل شده که گفت: روزی به مغازه سبزی فروشی رفته بودم، دیدم مرحوم حاج‌ میرزا علی قاضی (استاد عرفان علامه طباطبایی و خیلی از بزرگان) خم شده و مشغول جدا کردن کاهو می‌باشد، ولی بر خلاف معمول کاهوهای پلاسیده و خشن را بر می‌دارد. بعد از خرید، به دنبال او رفتم و علت این کار غیر عادی را سوال نمودم، مرحوم قاضی رحمه‌الله فرمودند: «آقا جان من! این مرد فروشنده انسان شریف و محتاجی است و من چون نمی‌خواهم چیزی بلا عوض به او بدهم تا عزت و شرف او پایمال شود و نیز برای این که به کمک بلا عوض عادت نکند از این کاهوهایی که خریداری ندارد و در نهایت برای فروشنده ضرر است برمی‌دارم تا هم از ضرر او جلوگیری کرده و هم بدین وسیله کمکی به وی نموده باشم. در ضمن برای ما هم فرقی ندارد که کاهوی لطیف و نازک بخوریم یا کاهوی پلاسیده و کلفت. (۱۷)
اشعار

مریز آبروی خویش

آبی است آبرو که نباید به جوی باز از تشنگی بمیر و مریز آبروی خویشطمع و آبرو

دست طمع چو پیش کسان می‌کنی دراز پل بسته‌ای که بگذری از آبروی خویش

در عَرض درد ریختن آبرو خطاست گیرم ز ابر دست طبیبان دوا چکد

محتشم کاشانی

نامه سیاه

آبرو می‌رود ای ابر خطا پوش ببار که به دیوان عمل نامه سیاه آمده‌ایم

حافظ
نکات
۱- از وظایف دینی پیروان قرآن شریف این است که همواره مراقب عزت خویش و عزت برادران ایمانی خود باشند، نه قدمی بردارند که مایه ذلت خودشان شود و نه به آبروی برادران دینی خود آسیب برسانند. این مطلب ضمن روایات متعددی از رسول اکرم صلی‌الله علیه واله وسلم و ائمه طاهرین علهیم‌السلام خاطر نشان گردیده است. (۱۸)۲- آبرو بسیار ارزش دارد و همه مردم در برابر آبروی یک «فرد» مسئولند و دفاع از آبرو و حیثیت، واجب است.۳- انفاق، علاوه بر انفاق مال و ثروت، شامل انفاق علم، آبرو و مقام نیز می‌شود و آبرو و شخصیت فقیر، با ارزش‌تر از حفظ شکم و شخص فقیر است.۴- از موارد حفظ آبرو و شرف دیگران در اسلام می‌توان به این نکته اشاره کرد که: برای اثبات زنا، چهار شاهد مقرر کرده است، و حتی اگر سه شاهد گواهی دهند، هر سه شلاق می‌خورند، ولی برای اثبات قتل، دو شاهد کافی است.۵- نشانه همسر شایسته، رازداری، حفظ مال و آبرو و ناموس شوهر در غیات اوست.۶- تقوا، هم عامل شناخت صحیح، هم مایه آبرو و حیثیت اجتماعی، و هم سبب مغفرت اخروی است.۷- اگر کسی مسئولیتی را بپذیرد و خوب انجام ندهد، سرمایه، شخصیت، آبرو و وجدان خود را در معرض خطر قرار داده و زیانکار خواهد بود.۸- بازار شایعات را داغ نکنیم و با نقل شنیده‌های بی‌اساس، آبرو و حقوق افراد را از بین نبریم.۹- آبروی زن و مرد مومن، محترم و لطمه زدن به آن گناه بزرگی است. (حفظ آبرو به زن یا مرد بودن ربطی ندارد.)۱۰- حساب شخصیت‌های مذهبی را از حساب خانواده و نزدیکان آنها جدا کنیم. چرا که در خانواده انبیا نیز، مسایل ضد اخلاقی همچون حسد و حیله میان فرزندان مطرح است.

--------------------------------------------------------------------------------


۱- وسائل الشیعة، ج ۲۱، ص ۵۵۷.

۲- الکافی، ج ۲، ص ۳۵۱.

۳- الکافی، ج ۲، ص ۳۵۷.

۴- الکافی، ج ۲، ص ۳۵۸.

۵- الکافی، ج ۲، ص ۳۵۱.

۶- نهج‌البلاغة،ص ۵۳۸.

۷- تحف‌العقول، ص ۳۰.

۸- نهج‌البلاغة، ص ۲۵۳.

۹- مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۱۷.

۱۰- الصحیفة السجادیة، ص ۹۸.

۱۱- وسائل الشیعة، ج ۲ ص ۱۱۸.

۱۲- داستان دوستان، محمد محمدی اشتهاری ، ج ۲، ص ۶۰، سفینة‌البحار، ج ۱، ص ۴۱۸. انوار البهیه، ص ۳۳۴.

۱۳- داستان دوستان، محمد محمدی اشتهاری، ج ۵، ص ۲۳۹ به نقل از تحف ‌العقول ص ۲۵۱.

۱۴- بحارالانوار، ج ۶۸ ص ۱۶.

۱۵- آیت‌اله سید مصطفی خوانساری.

۱۶- داستان دوستان، ج ۵، ص۸۰.

۱۷- مهر تابان، ص ۲۰.

۱۸- شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق، مرحوم فلسفی رحمه‌الله، ج۳، ص ۳۳۱.

گنجینه‌ی معارف، محمد رحمتی شهرضا

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان

برا حفظ ابروم‌دعا کنید تورا ب امام‌حسین قسمتون‌میدم
میهمان
دختری هستم ک در گذشته اشتباهی کردم ک دو نفر ناخواسته فهمیدن و الان بعد از گذشت چند سال ازدواج کردم وتوبه کردم ولی طرفم رو بارها دیدم ک به هرکس میرسه منو نشون میده و اون اشتباهمو به همه میگه این موضوع برام خیلی دردناکه دارم زجر میکشم نمیتونم مشکلمو به هیچ کس بگم. تو رو خدا برام دعا کنید داره آبرومو پیش همه میبره تو یه روستا زندگی میکنم ک همه منو خانوادمو میشناسن. خانوادم آبرو دارن من باعث شدم ابروشون بره. نمیخام انگشت نمای مردم باشم تو رو قرآن دعام کنید از شر زبانش در امان باشم.چیکار کنم آیا دعایی هست که ابرومو تو دنیا حفظ کنه نمیخام مثل ادم بی ابرو زندگی کنم
خدا مشکل ابرو برای هیچ کس پیش نیاره به حق ماه رمضان و لبای روزه

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @
porsemanbot
میهمان
سلام
از مطالبتون تشکر میکنم
ان شاالله که خدا آبروی همه رو حفظ میکنه خودش ضامن شده که نمیذاره آبروی بنده ای بره
خواهشا برا منم دعا کنید از ظلم طالم نجات پیدا کنیم خود خدا ضامن آبروی من خانوادم باشه...
میهمان
سلام من دخترم . آبروم تو خطر . دارم میمیرم از استرس و بی خوابی . برای من دعا کنین . تو رو خدا ، قسم به مقدسات برای من دعا کنین ، تو رو خدابرای آبروی من دعا کنید . التماس دعا
میهمان
من دخترم . آبروم تو خطر . دارم میمیرم از استرس و بی خوابی . برای من دعا کنین . تو رو خدا ، قسم به مقدسات برای من دعا کنین ، تو رو خدابرای آبروی من دعا کنید . التماس دعا

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
میهمان
سلام آبروم در خطره تو را به خدا برا منم دعا کنید پشمیمونم گناهکارم ولی توبه کردم از ته دل دعا کنید زندگیم از هم نپاشه
میهمان
اگر کسی ب ناحق تهمت بزنه و آبرویت را ببره چ باید کرد؟ من واگذار کردم ب خدا اما خدا برای خودم داره هی بد میاره نمیدونم چرا ؟ چرا در زمانه ما ظالم سالم است؟
میهمان
اگر کسی ب ناحق تهمت بزنه و آبرویت را ببره چ باید کرد؟ من واگذار کردم ب خدا اما خدا برای خودم داره هی بد میاره نمیدونم چرا ؟ چرا در زمانه ما ظالم سالم است؟
میهمان
در گذشته با بی عقلی کاری کرده ام که بسیار پشیمان و شرمنده ام نگران ابروم. دعا کنید خدا منو ببخشه.وابروم حفظ بشه.......... به فاطمه زهرا پشیمونم...برام دعا کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
خدایا تو رو به آبروی بی بی دوعالم فاطمه زهرا آبروی همه رو حفظ کن و ما رو از شر آدم های بد حفظ کن
میهمان
به آبروی بی بی دوعالم فاطمه زهرا خدا آبروهمه مارو بهمون ببخشه و مت رو از شر آدم های بد دور نگه داره التماس دعا
میهمان
خواهش میکنم دعا کنین همه کسانی که این پیام میبینن ابروم در خطر خیلی جدی درخطر ...خواهش میکنم از همه یه حمد بخونین برا ابرو همه که در خطر از جمله من
میهمان
با عرض سلام و ادب
تا چه حدی باید به حفظ آبروی شخصی صبور باشیم فردی عملی انجام داده که به دنبال ان حق فرد یا افرادی پایمال شده تا چه اندازه باید در قبال رسوا نمودن و برملا کردن کار ناشایست ان سکوت نمود
میهمان
من حتی روم نمیشه بگم
فقط التماس میکنم دعا کنید خدا جلو آبرو ریزی همه بعدم جلوی آبرو ریزی من رو بگیره
میهمان
توروبهحضرت زهرا برایابروی منم دعا کنید
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوی جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.
میهمان
ابروم در خطره برام دعا کنین من بی گناهم
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوی جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.
میهمان
از نویسنده وبلاگ می خواهم که برایم حتما دعا کند که خداوند آبرویم را حفظ کند، چون شخصی از سر دشمنی به ابروی من لطمه می زند،تورا به خدا برایم دعا کن
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. دعاگویتان خواهیم بود اما برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من یه مشکل دارم،میخوام برام استخاره به قرآن یا کتاب دعا کنید و جواب سوالم بهم بگین.اگر واسم اینکار رو می کنید همینجا تو نظرات بهم بگید تا آدرس بزارم،خدا اجرتون بده.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. دعاگویتان خواهیم بود اما برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام بر نویسنده وبلاگ.من به دعایتان محتاجم.تورا به خدا برام دعا کنین،شخصی با من دشمن شد بدون دلیل،به من ظلم کرد، بعدشم شروع کرده به ابروی من بردن،تورا به خدا برام دعا کنین که دست از کارش برداره و من نابود نشم،خیلی نامرد هست من فقط نفرینش می کنم.نمی دونم کارم درسته یا نه.بهم جواب بدین همین جا لطفا
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوی جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.
میهمان
برای من هم دعا کنین که نادانسته با آبروی خودم بازی کردم اشتباه کردم،نادانی کردم،الان خیلی پشیمون هستم،شمارا به فاطمه برام دعا کنید که آبروم حفظ بشه
میهمان
سلام امروز روز پنجشنبه اسفند ماه روز ۶اخر سال هست. از خدا میخوام ک همه ی حاجت دردمندان مریضا رو بده.مشکلات همه رو حل کنه و ابروی همهی رو حفظ کنه.منم اینجام ک دلشکستم و زندگیم از هم پاشیده رو هم ببینه .حالم اصلا خوب نیست خدایا کمکم کن تا بار دیگر احساس خوشحالی و رنگ شادی رو ببینم.خدایا کمکم کن ابرومو گزاشتم در دستان حضرت زهرا.خدایا کمکم کن من امیدم فقط فقط فقط ب شماست
میهمان
ایشاالله خدا به همه کمک کنه خدا خیلی بزرگه اگه اتفاقی هم افتاد اشکال نداره بازم شکر کنیم شاید اون لحظه خیلی ناراحت باشیم اما بعد یه مدت میفهمیم که اگه اون اتفاق نمیفتاد ممکن بود بدتر بشه
منم بنده بدی برای خدا بودم حالا تصمیم گرفتم بهترین بشم خدا کنه همه چی خوب شه برای همه خدا کنه هیچ اتفاق بدی نیفته کاش همه ادما خوب بودن که دیگه هیچکی از بی پناهی نگه خدایا توروخدا
میهمان
سلام. من هم چنین گیری دارم. هیچ چیز مثل دعای کمیل و خواستن از اون کسی که همه چیز تحت قدرت اوست کمک کننده نیست. اوایل دعای کمیل خوب مشخص میکنه که همه چیز تحت امر خداست (و آزمونه)و در انتها هم میگیم ماهیچ چیزی جز دعا و گریه خدایا نداریم. فلذا دعا کنید. برا من هم دعا کنید. ما هم دعاگوییم. گاها اگر خودمون تکون نخوریم خدا تکانمون میده و اینکه خدا تکانمون هم بده یعنی باز جای شکرش باقی است که رهامون نکرده. التماس دعا
میهمان
سلام من یه پسری هستم که در گذشته گناه بزرگی کردم اما حالا خیلی پشیمون هستم و چند نفری از دوستام و اطرافیانم راز منو میدونند میترسم ابروم بره خواهش میکنم تو رو خدا دعام کنید واقعا به دعاتون نیاز دارم.ممنونم قول میدم منم سر نماز براتون دعا کنم
میهمان
گناه کردم گناهی بزرگ پاک بودم و معصوم ناپاک شدم ولی خدارو شکر متوجه اضشتباهم شدم میخوام جبران کنم توبه کردم به درگاه خدا ولی ابرو از دست رفته امو چکارکنم هیچی نمیخام جز حفظ ابروم شما رو قسم به امام غریب به حسین سربریده برام دعا کنید فقط دعا
میهمان
آدما خیلی پست و نامرد شدن چطوری وقتی خدا از گناه بنده هاش میگذره بنده هاس نمیگذرن ؟؟؟؟؟
انشاالله هرکی که با آبروی بقیه بازی میکنه خدا ازش نگذره ......
به حق آبروی زهرا(س) خدا آبروی همه بنده هاش و حفظ کنه و همه رو به راه راست هدایت کنه ......
واسه منم دعا کنید بعضیا دارن با آبروم بازی میکنن .
میهمان
من گناهی کردم همکارام متوجه شدن نمیدونم کی اون طرف سرراه من قرار داد از روی نادانی کردم به آبروی پدر ومادرم قسم میدم به روم نیارن اونا چه گناهی کردن خدایا کمک کن اصلا شبها نمیتونم بخوابم تو کار وزندگی کمک کن زود تر بخت منو با یه ادم خوب باز کن من دوست ندارم گناه کنم قرارداد کارم درست بشه دوستان برای من خیلی دعا کنید من آبرو نره خدایا قسمت میدم به علی واولاد علی کمکم کن
میهمان
سلام من گناهی کردم خدایا قسمت میدم به آبرو پدر ومادرمر اونایی که از گناه من متوجه شدن به روم نیارن پدر ومادر گناه داره دارن خانواده ادم ها ی با آبرویی هستن
میهمان
سلام
یکی داره با زندگیم بازی میکنه میخواد آبرومو ببره .میخواد نابودم کنه کمکم کنید برام دعا کنید قسمتون میدم دعام کنید من بنده بدی بودم خدا بخاطر خانوادم از گناهم بگذره اونا گناهی ندارن .
میهمان
سلام من پسری رودوست دارم ولی خانواده پسریه مشکلی براشون پیش اومده دعاکنیدتوروخداالتماستون میکنم که آبروشون نره که خانواده ام وقتی برای تحقیقات خواستگاری میروندهیچ حرف بی ربطی نزنندوخانواده هامون بزارندباخوبی وخوشی باهم ازدواج کنیم.
میهمان
سوال با شناسه ۴۶۶۴۲۶ و گذرواژه B۰V۲S ثبت شد.
بعد از چند روز می توانید از قسمت پیگیری پاسخ با وارد کردن شناسه و گذرواژه جواب سوال خود را مشاهده بفرمایید.
لطفا سوالات بعدی خود را از طریق ارسال پرسش و یا از طریق پیامک مطرح بفرمایید این قسمت از سایت مخصوص نظردهی می باشد نه طرح سوال.
موفق باشید
میهمان
یکی از بندگان خدا از شما برای حفظ آبروش به شما رو کرده دختری هستم در یک روستایی پر از آدمهای گناه حق الناس کن زندگی می کنم چند ساله که مشکلی برام پیش اومده که نمی تونم رفع کنم یه طور هایی مثل تیر غیب می مونه اطرافیانم منو مشهور عام و خاص کردند آبروم بردند هزار تهمت بارم کردند الان جز استرس و ترسو لرزش دست و پا و گوشه گیری چیزی ندارم به خداوندی خدا قسم نمی گذرم ازشون و آتش جهنمو از خدا براشون طلب می کنم برام دعا کنید مشکلم حل شه و این آدمهایی که اسمشونو می ذارن مومن هر روز مکه کربلا می رن ولی ۲۴ ساعته غیبت می کنن به سزای عملشون برسن امید دارم آتش جهنم تو حلقشون فرو بره جز مرگ حاجت دیگه ای ندارم روزگارم سیاه شده نمی دانم باید چگار کنم ..................................................................
میهمان
من یه دخترم که مردم محل زندگیم به خاطر زیباییم و هیکل زیبام دارن آبرومو می برن که من یه دختر خرابم ،شما رو به خدا به قرآن به هرچی که اعتقاد دارین برام دعا کنین این امت کثیف دهنشون بسته شه و کمتر آبروی من بدبخت رو ببرن،واسم دعا کنین که آبروم و شرفم حفظ شه،؛به تمام مقدسات کاملاً ضغف اعصاب گرفتم و تبدیل به یه دختر گوشه گیر شدم باور می کنین به خدا دوس دارم از محل زندگیم واسه همیشه برم ولی واقعاً نمیتونم!
میهمان
سلام به همه ی عزیزان و مومنان.
تورو خدا قسم واسه ی جبران آبروم دعا کنید.روزگار خیلی خراب شده.

طوری که اگر یک زن و شوهر رو کنار هم ببینن میگن دوست دختر دوست پسرن.
امان از این مردم آخر الزمان
شمارو به امام زمان،شمارو به امام رضا،شمارو به خدا قسم میدم واسه من و همسرم دعا کنید که آبروی رفتمون جبران بشه وگرنه یک خانواده از هم میپاشه.
تورو خدا فراموش نکنید.ممنونتونم
من واسه امام حسین هم نظر کردم که آبروی رفتم جبران بشه.
التماس دعا
علیرضا از مشهد

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.