حفظ ایمان در آخرالزمان ۱۳۹۳/۰۷/۰۲ - ۴۴۲ بازدید

اینکه در روایت است که : حفظ ایمان در آخرالزمان مثل نگه داشتن زغال (گداخته ) در دست است خب انسان محاسبه عقلی می کند که چند ثانیه بیشتر نمی تواند زغال را در دستش نگه دارد پس بنابراین یا نمی شود حفظ ایمان کرد یا این حدیث غلط است.

روایت مورد سوال در برخی منابع که از منابع معروف و دست اول حدیث محسوب نمی شود بدون ذکر سلسله اسناد نقل شده است این روایت در جامع الاخبار شعیری بنا به آنچه در بحار آمده و در مکارم الاخلاق طبرسی بنا به آنچه در مستدرک الوسائل آمده نقل شده بنا بر این از نظر سندی قوی نیست اما به حسب محتوایی روایت مشکلی ندارد متن روایت از قرار ذیل است
عَنْ أَنَسٍ عَنِ النَّبِیِّ ص أَنَّهُ قَالَ: یَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ الصَّابِرُ مِنْهُمْ عَلَى دِینِهِ کَالْقَابِضِ عَلَى الْجَمْرَةِ. بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج ۲۲، ص: ۴۵۴
پیامبر (ص) فرمود : بر مردم زمانی خواهد آمد که صبر کننده از آنان بر دینش همچون کسی است که تکه ذغال افروخته را در دست گرفته .
بدیهی است مقصود از روایت در غالب این مثال سختی صبر بر دین داری است از قدیم گفته اند در مثل مناقشه نیست همیشه جهتی را که مثال بر آن بکار می رود باید در نظر داشت .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.