حفظ قرآن و موضوع ادامه تحصیل ۱۳۹۳/۹/۱۵ - ۱۶ بازدید

همانطور که خودتان می دانید در مورد راهنمایی تحصیلی، لازم به شناخت بیشتر روحیات شما می باشد. زیرا یکی از مهمترین ارکان مشاوره مخصوصاً در زمینه راهنمایی تحصیلی که باعث می گردد نتیجه مطلوبی از آن حاصل گردد میزان اطلاعاتی است که شما باید در اختیار مشاور قرار دهید؛

1006.jpgهمانطور که خودتان می دانید در مورد راهنمایی تحصیلی، لازم به شناخت بیشتر روحیات شما می باشد. زیرا یکی از مهمترین ارکان مشاوره مخصوصاً در زمینه راهنمایی تحصیلی که باعث می گردد نتیجه مطلوبی از آن حاصل گردد میزان اطلاعاتی است که شما باید در اختیار مشاور قرار دهید؛ زیرا به هر حال تفاوت های فردی افراد در وضعیت و شرایط خانوادگی، محیطی، شخصیتی، جنسیتی، تحصیلی و ... ایجاب می کند که مشاوره ها با فرد مورد نظر و شرایط وی مطابقت داشته باشد، لذا می توانید به صورت مراجعه حضوری به یک مشاور از مشاوره تحصیلی استفاده نمایید ما هم در اینجا به برخی از نکات در این مورد اشاره می نماییم.

تمام انسان ها اغلب با شروع رشد و بالندگی، دو نوع هدف را دنبال می کنند:
۱- هدف فردی: امیال و آرزوهای فرد.

۲- هدف اجتماعی و آرمان گرایانه: در برگیرنده رشد و شکوفایی جامعه و خدمت به مردم .
فرد موفق کسی است که بتواند طوری این دو هدف (فردی ـ اجتماعی) را ادغام کند که در نهایت نتیجه ای رضایت بخش به دست آید.

با توجه به مطالب بالا به چند نکته اشاره می نماییم.
نکته اول، اکنون که توانسته اید در حفظ قرآن موفق شوید در حقیقت توانسته اید خودتان را ارزیابی کنید و متوجه شوید که از حافظه خوبی برخوردار هستید لذا می توانید در زمینه درسی هم از این توانمندی استفاده نمایید. اگر شرایط برایتان مهیا می باشد ادامه تحصیل در کنار حفظ قرآن بسیار خوب و ارزنده می باشد. البته برای اینکه از این فضا کمتر فاصله بگیرید می توانید بصورت غیر حضوری و یا حضوری از تحصیلات حوزه علمیه خواهران هم استفاده نمایید.

نکته دوم. شک شما در مسیر حفظ قرآن یا تحصیل باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. لذا لازم است دوباره علاقه خود را به این موضوع مورد ارزیابی قرار دهید یعنی علل انتخاب این مسیر را برای خود فهرست نمایید و ببینید آیا تنها راه رسیدن به هدف شما همین مسیر است و یا اینکه از طریق مسیرهای دیگر هم قابل دسترسی می باشد. اگر به این نکته خوب توجه نمایید می توانید با اطرافیان مخصوصا مادرتان به صورت منطقی صحبت نموده و در مقایسه با دیگران این احساس ضعف در مادرتان بوجود نیاید.

نکته سوم. گاهی والدین ادامه تحصیل را به عنوان یک زمینه کاری و شغلی می دانند که در این صورت باید بصورت منطقی هدف از اصرار بر ادامه تحصیل شما مشخص شود.

نکته چهارم. لازم است تا با مادرتان صحبت نمایید و به صورت منطقی و در یک فضای عاطفی برای ایشان معیارهای ارزش انسانها را بازگو نمایید.اگر مادرتان به این باور برسدند که ارزش حافظ قرآن تا چه اندازه است در مقایسه شما با دیگران این احساس کوچک بودن و عقب ماندن از تحصیل را معیار قرار نمی دهند.

نکته پایانی اینکه در مسیر زندگی خود رضایت خانواده را در نظر بگیرید. شما که سعی می کنید به دیگران اهمیت بدهید نباید بدون رضایت والدین و خانواده اقدام به انتخاب یک مسیر کنید، به نظر می رسد در اولین گام و قبل از هر چیز دیگری به سراغ خانواده رفته تا بتوانید از راهنمایی آنها هم استفاده نمایید.

غلامرضا کاویان
آبان ۱۳۹۳

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.