حفظ نظام اسلامی-حفظ اسلام-صلح امام حسن(ع)-سکوت امام علی(ع) ۱۳۸۹/۰۴/۱۲ - ۱۳۷۴ بازدید

مقام معظم رهبری فرمودند: امام حراست و صیانت از جمهورى اسلامى را اوجب واجبات می دانست...چون صیانت اسلام- به معناى حقیقى کلمه - وابسته‌ به صیانت از نظام سیاسى اسلامى است. بدون نظام سیاسى، امکان ندارد.اگر حفظ اسلام جز با حفظ حکومت امکان ندارد، صلح امام حسن(ع) و سیره حکومتی امام علی(ع) چگونه تفسیر می شود؟

حضرت امام حراست و صیانت از نظام جمهوری اسلامی را از آنجا که صیانت از اسلام می دانستند اوجب واجبات بر شمردند در واقع آنچه برای ایشان مهم بود و نقش اساسی و محوری داشت حفظ اسلام بود و از آنجا که امروز حراست و صیانت از اسلام تنها از طریق حراست از نظام جمهوری اسلامی امکان پذیر است و سرنوشت اسلام ناب در جهان امروز به نوعی با سرنوشت نظام جمهوری اسلامی گره خورده است , حفظ نظام را واجب می دانستند بر این اساس مقام معظم رهبری درخطبه های نماز جمعه در این باره فرمودند :«فکر اسلام ناب، فکر همیشگی امام بزرگوار ما بود؛ مخصوص دوران جمهوری اسلامی نبود؛ منتها تحقق اسلام ناب، جز با حاکمیت اسلام و تشکیل نظام اسلامی امکان پذیر نبود. اگر نظام سیاسی کشور بر پایه شریعت اسلامی و تفکر اسلامی نباشد، امکان ندارد که اسلام بتواند با ستمگران عالم، با زورگویان عالم، با زورگویان یک جامعه، مبارزه واقعی و حقیقی بکند. لذا امام حراست و صیانت از جمهوری اسلامی را اوجب واجبات میدانست. اوجب واجبات، نه از اوجب واجبات، واجب ترین واجبها، صیانت از جمهوری اسلامی است؛ چون صیانت اسلام - به معنای حقیقی کلمه - وابسته به صیانت از نظام سیاسی اسلامی است. بدون نظام سیاسی، امکان ندارد.امام جمهوری اسلامی را مظهر حاکمیت اسلام میدانست. برای همین، امام جمهوری اسلامی را دنبال کرد، در راهش آن همه تلاش کرد و با آن شدت و حدت و اقتدار پای جمهوری اسلامی ایستاد. امام که دنبال قدرت شخصی نبود؛ امام دنبال این نبود که خودش بتواند قدرتی پیدا کند. مسئله امام، مسئله اسلام بود؛ لذا پای جمهوری اسلامی ایستاد.» این منافاتی با صلح امام حسن علیه السلام وسیره حکومتی امام علی علیه السلام ندارد زیرا این دو بزرگوار نیز به منظور حفظ اسلام و تعالیم روحبخش آن دست به چنین اقداماتی زدند در درجه اول تلاش نمودند تا حکومت اسلامی در بر پا نمایند و در درجه بعد , پس از آنکه زمینه و شرایط برای تحقق این هدف فراهم نشد به منظور حفظ احکام نورانی اسلام بر اساس تکلیف خویش عمل نمودند بنابر این در نهایت دغدغه اصلی و هدف اصلی تمامی امامان معصوم علیهم السلام حفظ اسلام بود اگر شرایط برای تشکیل حکومت فراهم می شد , اقدام به تشکیل حکومت می نمودند اما در صورت فراهم نشدن شرایط , تلاش نهایی آنان برای حفظ اسلام بود .بنابر این هدف نهایی حفظ اسلام است که در قالب حکومت اسلامی و اجرای تمامی احکام اسلام صورت می گیرد اما در صورت فراهم نبودن زمینه ها و شرایط برای تشکیل نظام اسلامی و حکومت دینی , باید راهی را برگزید که در نهایت به حفظ اسلام بیانجامد و این راهها با توجه به شرایط و زمینه های آن دربرهه ها های مختلف ممکن است متفاوت باشد؛ یک زمان برای دستیابی به این هدف نیاز به صلح باشد و یک زمان به مبارزه و شهادت و یک زمان به اسارت ، یک زمان با کار تبلیغی فرهنگی و... که سیره عملی و سیاسی ائمه اطهار علیهم السلام مبین آن بود .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.