حقوق زن و مرد ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۶۷۸ بازدید

حقوق زن بر مرد در اسلام چیست؟
لطفا کامل باشد.

در زندگى زناشویى چندین حقوق متقابل - به عنوان حقّ و وظیفه مطرح است. هر جا وظیفه هست، در برابرش حق قرار دارد؛ چنان که هر جا براى کسى حقى قرار داده شده، در مقابل وظیفه اى نیز بر عهده او گذاشته شده است. زن و شوهر نسبت به همدیگر، وظایفى دارند و بر همین اساس حقوق متقابلى متوجه آنان است که اگر هر دو به وظایف خود عمل کنند و به حقوق خود برسند، زندگى آنها درست و بر اساس عدالت استوار است و در نتیجه زندگى در سایه آن شیرین مى گردد. پایه و اساس خانواده، احترام و محبت و رعایت حقوق یکدیگر است. امام باقر(ع) مى فرماید: «هر کس زن گرفت، باید او را گرامى بدارد و به او احترام کند.» «مَنْ اَتَّخَذَ الْمَرأةَ فَلْیُکْرِمُها»: وسائل الشیعه، ج ۵، باب ۳. و امام کاظم(ع) مى فرماید: «جهاد زن شوهردارى نیکو است». «جِهاد الْمَرَةَ حُسْنُ التَّبَعُل»: فروع کافى، ج ۵، ص ۹.
حقوق زناشویى بر دو نوع است:
۱. حقوق واجب و قانونى،۲. حقوق مستحب و اخلاقى.
حقوق قانونى، رعایت حداقل ها است که قانون و دادگاه از آن دفاع مى کند. حقوق اخلاقى، رعایت حُسن هم زیستى است که خوشى و شیرینى زندگى را بیش از پیش فراهم مى سازد.
الف. حقوق زن نسبت به مرد:
۱. تهیه غذا،
۲. تهیه پوشاک،
۳. تهیه وسایل مورد نیاز خانه،
۴. تهیه مسکن،
۵. حق آمیزش و همخوابى،
ب. حقوق مرد نسبت به زن:
۱. خروج از منزل با اجازه شوهر،
۲. حق تمکین،
۳. رفع امور نفرت آور،
۴. آرایش و نظافت،
۵. نذر و قسم خوردن با اجازه شوهر.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.