حقوق مرد-مزایای ازدواج ۱۳۸۷/۱۲/۱۹ - ۱۶۳۴ بازدید

در ازدواج مرد باید نفقه و مهریه بدهد. می خواستم بپرسم ازدواج چه مزایایی فقط برای مرد دارد؟ منظور مزایایی که برای ۲ طرف است مانند آرامش ... نیست. مزیتهایی که فقط مرد با ازدواج کردن به آن می رسد، چیست؟

بهتر است برای پاسخ گویی شایسته به پرسش شما ابتدا ذیل مقدمه ای نیازهای مختلف انسان را معرفی نماییم .
*نیازهای جسمانی
اسلام دین زندگی است و به ابعاد مختلف زندگی انسان با نگاهی جامع نگریسته و توصیه هایی در خور ؛ارائه نموده است .
زندگی دنیوی انسان که پیش درآمد زندگی معنوی و اخروی اوست, بر نیاز های اولیه جسمانی استوار است.نیاز هایی که در صورت بی توجهی به آنها و عدم تأمین بایسته آنها ,حیات جسمانی انسان به خطر می افتد.
سیر روحی و رشد در دیگر حیطه های انسانی نیز بر امکان ادامه حیات مادی و وجود شرایط و لوازم آن بنا نهاده شده است .
توجه به چنین نیازهایی در قالب نیاز به تغذیه ,پوشاک و مسکن و ... به عنوان ملاکهای معتبر در ازدواج ضروری است.
* نیازهای روانی
توجه به نیازهای روانی به عنوان پلی برای دستیابی به انسان سالم است ؛لذا در تشکیل کانون خانواده نباید ملاکهای مرتبط با آن را از نظر دور داشت .
بین انسان سالم و انسان کامل یا انسان آرمانی ,تفاوت است.
انسان کامل (در اصطلاح اهل عرفان )کسی است که تمام قابلیت های معنوی او به فعلیت رسیده باشد ,اما انسان سالم کسی است که محدودیت ها و مشکلات خود را به حدّاقل رسانده و در یک مسیر رو به رشد قرار گرفته باشد.
هر انسانی باید برای رسیدن به سلامت ملاکهایی را در تشکیل زندگی مدّنظر قرار دهد که نیازهای ضروریش را تأمین کرده و مانعی در مسیر رشد وی (در ابعاد مختلف )نداشته باشد.باید ملاکهایی را در نظر بگیرد که او را از نظر جسمی و روانی در مسیر رشد و بهره وری از استعدادها و توانایی های خویش قرار داده و موانع رشد روانی و جسمی ,نقص ,درد ,ناراحتی شدید و افسردگی را از او بزداید.
برخی از این نیازهای روانی عبارتند از: عزت نفس ,تمایل به جنس مخالف ,روابط اجتماعی,سازگاری اجتماعی,همکاری و ...
* نیاز های معنوی
نیاز های معنوی (عالی ) انسان ,سراپرده ترسیم ویژگی های انسان سالم است.روانشناسی مدرن غربی که از منبع زلال وحی محروم است ,بر اساس ارزیابی انسانهای بیمار شکل گرفته است. از همین رو مورد اعتراض روانشناسان انسانگرا در عصر حاضر قرار گرفته است,اما انسان شناسی اسلام مبتنی بر سه عنصر کتاب ,حدیث و عقل با برخورداری از تجربه های بشری ,معتقد است که راه رهایی انسان از بن بست های روانی و شکوفایی و تحقق واقعی او ,توجه به نیازهای معنوی است .
محوریت در نیازهای معنوی با روح و فطرت است که در امر مهم ازدواج نیز باید مد نظر قرار گیرد ؛زیرا روح پشتوانه ای برای طبیعت مشترک انسانهاست و این طبیعت مشترک انسانی رمز همه دستاوردهای انسانی از جمله موفقیت در زندگی خانوادگی است .
برخی از گرایشهای انسانی که از روح انسان سرچشمه گرفته اند عبارتند از:
-حقیقت طلبی یا دانش دوستی
-فضیلت خواهی و اخلاق : ازدواج می تواند به عنوان یکی از عوامل مهم ارضای نیاز معنوی فضیلت خواهی باشد ؛لذا توجه به ملاکهایی نظیر عدالت ,صداقت ,خوش اخلاقی و ... در ازدواج بسیار مهم است.
-زیبایی خواهی
-جاودانگی
- میل به خضوع در برابر محبوب
-کمال جویی
برخی از فوائد ازدواج برای جنس مذکر عبارت است از:
1.حفظ دین و تقویت معنویات در گرو ازدواج است .
پیامبراکرم صلی الله و علیه و آله:((کسی که ازدواج کند ,نیمی از دین خود را محکم نگه داشته است و برای نگهداری نیمه دوم باید تقوای خدا در پیش گیرد )).
2.ازدواج با همسری شایسته دین انسان را تا حد بالایی حفظ می کند .
3. به طهارت معنوی و روحی کمک می کند .
4. ازدواج موجب رسیدن به بلوغ روحی و روبه رو شدن با حقایق زندگی است .
5. ازدواج یافتن احساس مرد شدن به دنبال زندگی زناشویی است و موجب هدفدار شدن زندگی می شود.
6. ازدواج باعث اعتماد نفس فرد گشته و زمینه را برای بروز استعدادهای مختلف فراهم می سازد.
7. نتیجه تحقیقات شانزده محقق علوم اجتماعی در دانشگاه ویرجینا آمریکا نشان می دهد که مردان مزدوج به طور متوسط ۱۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از افراد مجرد با سابقه تحصیلی و شغلی مشابه در آمد کسب می کنند و در کار خود موفق ترند و همچنین از طول عمر بیشتری برخوردارند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.