حقوق والدین بر فرزندان تا چه حد است؟ ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ - ۱۳۵۹۳ بازدید

پرسشگر گرامی، قبل از هر چیز توجه شما را به این مطلب جلب می کنیم که :

پرسشگر گرامی، قبل از هر چیز توجه شما را به این مطلب جلب می کنیم که :
1) اسلام از نظر حقوقى حساب ویژه اى براى پدر و مادر باز کرده، همان گونه که در جنبه هاى عاطفى نیز حساب جداگانه اى براى آنها در نظر گرفته است، لذا در روایات آمده که اگر پدر و مادرى از فرزندانشان راضى باشند موجب خیر و برکت و سعادت فرزند مى شود، اگر در حق فرزندان خود دعا کنند خداوند به این دعا توجه خاصى مى نماید و اگر والدین از فرزندان ناراضى باشند و خداى ناکرده به آنها نفرین کنند ممکن است، خداوند بر چنین فرزندانى که موجب ناراحتى والدین می شوند قهر و غضب نماید؛ حتى از نظر حقوقى در بخش قصاص و دیات آمده که اگر پدرى خداى ناکرده فرزند خود را به قتل برساند قصاص نمى شود مگر در یک شرایط استثنایى با تشخیص حاکم شرع؛ همچنین از نظر شرعى پدر و مادر مى توانند به اندازه نیازشان از اموال فرزند خود بردارند و مسائلى از این قبیل در فقه اسلامى زیاد وجود دارد یا در روایات آمده «نیکى کردن به والدین بزرگترین فریضه است» و یا اینکه مى فرماید «بهشت زیر پاى مادران است» این همه آیه و روایت که در این زمینه وارد شده حاکى از اهمیتى است که خداوند براى والدین قائل شده است و اینها بدون حکمت نیست، چه اینکه اینها در مقابل زحماتى که والدین براى فرزندان متحمل مى شوند ناچیز است. آنها از لحظه انعقاد نطفه تا هنگام تولد و همچنین بعد از تولد، دوران شیرخوارگى و بعد از کودکى مشکلات بسیار زیادى را متحمل شده اند، بنابراین خداوند نیز در مقابل زحمات آنها حقوق ویژه ای را براى آنها قائل شده است. از این رو باید در هر شرایطى احترام آنها را نگه داشت هر چند در بعضى اوقات دربرخورد با فرزندان خود دچار اشتباه شوند.
2) اهمیت احترام به پدر و مادر و نیکی کردن به آنها در سطحی است که قرآن کریم در 9 مورد از آن سخن آورده است. در سه جا، احسان به پدر و مادر را در کنار توحید و یکتاپرستی ذکر می کند : «و اعبدوا الله ولاتشرکوا به شیئا و بالوالدین احسانا؛ و خدا را بپرستید، و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید» (نساء، آیه 36 - بقره، آیه 83 - انعام، آیه 151).
و نیز در سه جای دیگر، احسان به پدر و مادر را به عنوان وصیت الهی مطرح می کند: «و وصینا الانسان بوالدیه حسنا؛ ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند» (عنکبوت، آیه 8 - لقمان، آیه 14 - احقاف، آیه 115).
همچنین در سه مورد، تکریم و نیکی به پدر و مادر را از زبان پیامبران الهی(ع) نقل می کند : «ربنا اغفرلی و لوالدی و للمؤمنین یوم یقوم الحساب؛ پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنین را در آن روزی که حساب برپا می شود بیامرز» (ابراهیم، آیه 41 - مریم، آیه 32 - نوح، آیه 28).
3) اگر پدر و مادر در حق فرزند کوتاهی کنند و چه بسا ظلمی انجام دهند، این سبب نمی شود که فرزند هم درباره آنان به وظیفه اش عمل نکند. از این رو امام باقر(ع) فرمود : «خداوند در چند چیز رخصت و ترک را روا ندانسته است از جمله نیکی به پدر و مادر چه خوب باشند آن دو و چه بد» (اصول کافی، ج 2، ص 129، ح 15).

به هر حال، نیکی و احسان به پدر و مادر و خشنودی آنان را فراهم کردن حتی اگر کافر باشند لازم است و سعادت دنیا و آخرت را به همراه می آورد چنان که امام صادق(ع) به جوان نو مسلمان، در حق مادر مسیحی اش توصیه فرمود همان، ص 128، ح 11).
نیکی و احسان به والدین، پس از مرگشان نیز راه گشای سعادت فرزند می گردد؛ رسول خدا(ص) فرمود : «آقای خوبان در روز قیامت، کسی است که به پدر و مادرش پس از مرگشان نیکی کند» (بحار، ج 71، ص 84، ح 94، تحف العقول، ص 46).
خلاصه کلام آن که دلیل این همه احترام و نیکی در حق پدر و مادر در یک چیز است و آن بزرگترین نعمت خداوند یعنی حق حیات است که اگر پدر و مادر نبودند، فرزندانی هم به وجود نمی آمدند؛ از این رو هر چه درباره پدر و مادر احترام و احسان شود به جا خواهد بود.

در زیر به بعضی از وظایف و مسؤولیت های فرزندان در قبال والدین اشاره می شود(برگرفته از سوره اسراء آیه 23 و 24) :
1. اطاعت و فرمانبرداری از پدر و مادر.
2. نیکی و احسان و خدمت به پدر و مادر.
3. اف و سخن رنجش آور به پدر و مادر نگفتن .
4. بر سر والدین داد و فریاد نکردن (بلکه با آنها با سخن نیکو صحبت نماید).
5. بال تواضع و فروتنی را برای والدین، فرود آوردن.
6. حتی المقدور نیازهای والدین را برآوردن.
7. احترام والدین را نگه داشتن که در زیر به مواردی از آن اشاره می شود :
- جلوی والدین، پاهایش را دراز نکند.
- در مناسبت های مختلف مثل روز مادر یا روز پدر، هدیه به آنها بدهد.
- از شوخی های نابجا و زدن حرف های زشت پیش آنها اجتناب کند.
- در حق آنها و برای سلامتی آنها دعا کند.
- در کارهای خانه به آنها کمک کند.

امید است با عمل کردن به این وظایف و دستورات که برگرفته از کلام خداوند است احترام متقابلی بین اعضای خانواده برقرار شود. آنچه در این زمینه اصل است، احسان به پدر و مادر و دورى از اذیت و آزار به آنان است؛ البته این به معناى تسلیم شدن در برابر سلیقه هاى آنان نیست، ولى بایستى با تیزهوشى و درایت، شخصیت و مقام آنها را حفظ نمود واحترامشان را نگه داشت.

در مورد اعتیاد پدرتان و نیز کوتاهی احتمالی شما در احترام گذاشتن به او، توجه به این مطلب مهم است که :
یک اصل کلی در مورد انسانها وجود دارد و آن اینکه انسان موجودی تغییر پذیر است، یعنی همانطور که تأثیر روی دیگران می گذارد، از رفتار دیگران متأثر نیز می شود و رفتار او تغییر می کند و قطعا شما با رفتار پسندیده خود می توانید پدر را تحت تأثیر قرار دهید. در این باره راهکارهای زیر را توصیه می کنیم :
1. چون رفتار و روحیه پدرتان با گذر عمر به صورت یک صفت ثابت شخصیتی در آمده است سخت تغییر می پذیرد و متحول ساختن چنین افرادی دشوار می نماید اما امری شدنی است، لذا نیازمند صبر و حوصله و همین طور تدبیر و هوشیاری و ظرافت های رفتاری خاص از طرف همسر و فرزندان است. لذا هرگز سعی در ایجاد تغییر ناگهانی نکنید و برخوردهای تند نداشته باشید که این شکل رفتار نه تنها وی را به سوی مخالفت می کشاند بلکه ناسازگاری را به صورت لجاجت آمیز در ایشان تشدید می نماید؛ البته این نکات را تمام اعضاء خانواده به ویژه فرزندان باید رعایت نمایند.
2. احترام گذاردن به والدین چه پدر و چه مادر یک ضرورت تغییر ناپذیر است و هیچ پدیده ای نمی تواند مجوز بی حرمتی نسبت به والدین شود. با احترام گذاشتن، آنها نرم خوی تر می شوند.
3. از ایجاد تغییر و اصلاح در رفتار پدرتان مأیوس نشوید.
4. هر جا و در هر موقعیتی که نیازمند کمک شما هستند سریعا و با کمال احترام به خصوص در حضور دیگران به کمک آنها بشتابید.
5. بهترین وسیله برای سالم سازی زمینه تأثیر بر روی رفتار پدرتان، محبت نمودن به او، تحویل گرفتن و احترام گذاشتن به اوست، آن هم احترام بدون قید و شرط و به عنوان پدر و بزرگ خانواده.
6. برخورد شما با وی باید ارزانی کننده محبت، در بردارنده عشق و گوش بفرمان بودن و خدمت کردن و دل دادن و حریم قائل شدن باشد و از هر برخورد مستقیمی که نتیجه ای غیر از این داشته باشد اجتناب کنید و هرگز مرتکب رفتاری که پیامی غیر از موارد بالا را دارد، نشوید.
7. تمام اعضای خانواده بخصوص فرزندان باید چنین برخوردی با پدرتان داشته باشند و از صف آرائی و برانگیختن احساسات خصمانه علیه یکدیگر سخت پرهیز نمایند و نباید به شکلی رفتار کنند که پدر احساس کند همگی بر علیه او متحد شده اند بلکه باید واقعا نسبت به یکدیگر احساس صمیمیت، رفاقت و حب ورزی داشته باشید و از جانبداری از مادرتان در برابر پدرتان نیز جدا خودداری کنید و در یک کلام آنها را در عشق ورزی یا حرفهای تلخ به خودشان واگذارید.
8. با افزایش صمیمیت و دوستی در خانواده، شما خواهید توانست در فرصت های مناسب از پدرتان بخواهید به تدریج اعتیاد خود را کنار بگذارد و مادرتان و نیز شما را با این کار بیش از این آزار ندهد. برای این کار همچنین می توانید از بزرگ ترهای فامیل و کسانی که او برای آنان و سخنشان ارزش قائل است بهره بگیرید.

با توجه به نکاتی که بیان شد، ما طرد و شکایت از پدرتان را به هیچ وجه صحیح نمی دانیم. شما می توانید با نیکی کردن به ایشان، حفظ حرمت ایشان (علی رغم معتاد بودنشان)بسیاری از مشکلات موجود در خانه را رفع کنید.
موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید.

نویسنده : مجتبی حیدری

نظرات

میهمان
سلام ممنون بابت این مطالب خوبتون امامن نمی دنم بایدچی کارکنم آخه مادرم مشکل روانی داره راستش احترام گذاشتن بهش ازمحالات من که نمی تونم ومعتقدم شمانفستون ازجای گرم بلند میشه وحس وحال مارودرک نمی کنین آخه من بیچاره به یه مادرمریض که همش توکوچه خیابون دعواراه می ندازه وآبروریزی می کنه چطوری می تونم احترام بزارم؟
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی، همان طور که خودتان نیز بیان کرده اید مادرتان به اختلال روحی و روانی مبتلاست و همین مسئله ممکن است سبب سوءرفتار وی با اطرافیانش شود؛ اگر شما بدانید که با فردی مریض و بیمار سروکار دارید، طبیعتاً نباید از این قضیه سخت آشفته گردید و روح و روان تان را به هم بریزید و از این رفتارها بی نهایت ناراحت شوید. البته این کار نیاز به از خود گذشتگی، صبر و پشتکار دارد. علاوه براینکه ادب واحترام به والدین جنبه تعبدی دارد، احترام به پدرومادر،نشان دهنده شخصیت ومعرفت هرکسی نیز می باشد و مطابق عقل همه عقلای عالم این است که هرکسی باید قدردان زحمات والدین بوده و از ولی نعمت خود تشکر کند.این را هم بدانید صلاح دنیا وآخرت شما، در جلب رضایت والدین مخصوصا مادر مى باشد، پس به هیچ وجه نباید کم و کاستی در احترام گذاشتن به او داشته باشید.
میهمان
خب درست من به اینکه احترام به پدر و مادر یک امر واجب هست که خداوند اون رو هم بعد از احترام و پرستش به خودش نیکی به پدر و مادر هست منکر نیستم ولی اگر پدر مادری فرق بین فرزندان خود بذاره و فرزندی در تمام امور ی که مشکلات براشون پیش میاد جلو میره و اون رو میشناسند که بیاد و مشکل آناا رو حل کند و زمانی هم که مشکلات حل میشه تمام فرزندان خود رو دور و بر خودش جمع میکنه جز اون فرزندی که مشکلات رو حل کرده تکلیف اون چی میشه چرا بعضی از پدر و مادر ها فرق بین فرزندان میذارن اگه پدری اگر مادری همه بچه هارو با یه چشم نگاه کن و فرق نذار من جزء اون دسته از فرزندانم....اگه میتونید جواب منو بدید که باید چیکار کنم خیلی در عذابم هم خودم هم همسرم و هم بچه هام...
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ،
الف ) احترام به والدین
۱ . احترام به والدین در همه شرایط لازم و واجب است مگر اینکه امر به گناه کنند ، فیما کتب الرضا(ع) للمامون: « بر الوالدین واجب، و ان کانا مشرکین و لا طاعة لهما فی معصیة الخالق.» (۱)
در نوشته حضرت رضا علیه السلام به مامون آمده که: نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگرچه مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد.
۲ . امّا در عین حال قطعا هر کسی باید پاسخگوی عملکرد خویش باشد؛ زیرا در اسلام حقوق فرزندان و والدین متقابل است‌؛ یعنی هم والدین بر فرزندان حقوقی دارند که باید فرزندان رعایت کنند و هم فرزندان بر والدین حقوقی دارند که والدین باید رعایت کنند. «قال علی علیه-السلام‌: "ان للولد علی الوالد حقاً و ان للوالد علی الولد حقاً» . (۲)
۳ . البته اگر والدین وظیفه خود را انجام ندادند، سبب نمى شود که فرزند انجام وظیفه نکند. اگر فرضاً پدر شما وظیفه اش را نسبت به شما انجام نمى دهد و نسبت به شما قصور یا تقصیری از او سر زده است، این دلیل نمى شود که شما نسبت به او بى احترامی کنید .
فردی نزد پیامبر صلّی الله و علیه و آله و سلّم آمد و گفت : پدر و مادری دارم که با آن ها رابطه خوبی دارم، ولی آن ها مرا با حرف و طرز برخوردشان می آزارند. پاسخ آنان را نمی دهم، ولی حالا دیگر می خواهم آنان را ترک کنم و مدتی نزدشان نروم. حضرت فرمود : در این صورت خداوند هم تو را ترک خواهد کرد. مرد عرض کرد: پس چه کنم؟ حضرت فرمود: به کسی که تو را محروم ساخت، ببخشای و با کسی که با تو قطع رابطه کرد، پیوند برقرار کن و از کسی که به تو ستم کرد، درگذر. اگر چنین کنی، خداوند سبحان پشتیبان تو خواهد بود. و از توحمایت خواهد کرد . (۳)
بنابراین هر چند پدر و مادر، رفتار صحیحی با فرزند خود نداشته باشند، همچنان فرزند موظف به تکریم والدین و کسب رضایت آنان است و نمی تواند مقابله به مثل نماید.
* مواظب عاق والدین باشیم .
علامه مجلسی در شرح کتاب اصول کافی درباره معنای عاق والدین می نویسد: «عقوق والدین به این است که فرزند، حرمت آن ها را رعایت نکند و بی ادبی نماید و آن ها را به سبب گفتاری یا رفتاری برنجاند و آزار و اذیت کند و در چیزهایی که منع شرعی و عقلی ندارد، از آن ها نافرمانی کند؛ چه این که در بیان خداوند متعال آمده : « و قضی ربک الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا اما یبلغن عندک الکبر احدهما، او کلاهما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولا کریما... » (۵)
و خدای تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی از آنها به پیری برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند مگو و کمترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.
عن ابی عبد الله(ع) قال: « لو علم الله شیئا ادنی من اف لنهی عنه، و هو من ادنی العقوق و من العقوق ان ینظر الرجل الی والدیه فیحد النظر الیهما. » (۶)
امام صادق علیه السلام فرمود: اگر خداوند چیزی کمتر از اف (اوه) گفتن سراغ داشت از آن نهی می کرد: و اف گفتن از کمترین مراتب عاق شدن است. نوعی از عاق شدن اینست که انسان به پدر و مادرش تیز نگاه کند. (خیره شود). ب ) چه کار کنیم؟
برا ی اینکه از بی مهری والدین ناراحت نشویم ، به این فکر کنیم که کار را برای رضای خدا انجام داده ایم و پاداش آن را هم از خداوند متعال بخواهیم به دلیل آن که اکرام به والدین با اینکه وظیفه شرعی است از پاداش الهی بی بهره نمی باشد در متون دینی آثار فراوانی برای نیکی به پدر و مادر ذکر شده که به چند نمونه اکتفا می کنیم :
۱- رضایت الهی
رضایت خداوند در گرو رضایت والدین است.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: رِضَی الرَّبِّ فی رِضَا الْوالِدَینِ وَ سَخَطُ الرَّبِّ فی سَخَطِ الْوالِدَینِ.[۷]
رضای خداوند در رضایت والدین و خشم خداوند در خشم آنهاست.
۲- پاداش و ثواب
اکرام به والدین با اینکه وظیفه شرعی است، از پاداش الهی بی بهره نمی باشد.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: ما مِنْ رَجُلٍ نَظَرَ الی والِدَیهِ نَظَرَ رَحْمَةٍ الّا کتَبَ اللَّهُ بِکلِّ نَظْرَةٍ حِجَّةً مَبْرُورَةً.
هیچ کسی نیست که نگاه رحمت آمیز به والدین خود کند، مگر اینکه خداوند به اندازه هر نگاه، حج قبول شده ای در نامه اعمال او می نویسد، قیلُ یا رَسُولَ اللَّهِ وَ انْ نَظَرَ الَیهِ فِی الْیوْمِ مِئَةَ مَرَّة؟
اصحاب عرض کردند: هر چند در روز صدبار نگاه کند؟
قال: وَ انْ نَظَرَ الَیهِ فِی الْیوْمِ مِئَةَ مَرَّةٍ.[۸]
حضرت فرمود: هر چند در هر روز صد بار نگاه کند.
و نیز آن حضرت فرموده است:
النَّظَرُ فی ثَلاثَةِ اشْیاءٍ عِبادَةٌ، النَّظَرُ فی وَجْجِ الْوالِدَینِ وَ فِی الْمُصْحَفِ وَ فِی الْبَحْرِ.[۹]
نگریستن به سه چیز عبادت محسوب می شود و آن سه عبارتند از: صورت پدر و مادر، قرآن و دریا.
۳- کفاره گناهان
یکی از اثرات نیکی به پدر و مادر، آمرزش گناهان و آسان بودن حساب قیامت است.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: بِرُّ الْوالِدَینِ وَ صِلَةُ الرَّحِمِ یهُونانِ الْحِسابَ.[۱۰]
نیکی به پدر و مادر و صله ارحام، حساب قیامت را سبک می گرداند.
۴- تقابل
کسی که به پدر و مادر خود نیکی کند، فرزندان نیز در آینده به آنان نیکی خواهند کرد و کسی که عاق والدین شود، فرزندان خودش نیز به وی بی احترامی خواهند نمود.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: بِرُّوا آبائَکمْ یبَرُّکمْ ابْنائُکمْ.[۱۱]
به پدر و مادر خود نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند.
و حضرت امیر علیه السلام نیز فرموده است: مَنْ بَرَّ والِدَیهِ بَرَّهُ وَلَدَهُ.[۱۲]
کسی که به پدر و مادرش نیکی کند، فرزندانش به وی نیکی می کنند.
۵- افزایش روزی و عمر
رعایت احترام والدین، علاوه بر پاداشهای معنوی، نعمتهای دنیوی چون افزایش روزی و نیز طولانی شدن عمر، را در پی دارد.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: مَنْ سَرَّهُ انْ یمِدَّ لَهُ فی عُمْرِهِ وَ یبْسُطَ رِزْقَهُ فَلْیصِلْ ابَوَیهِ وَلْیصِلْ ذا رَحِمِهِ.[۱۳]
کسی که طولانی شدن عمر و وسعت رزق، خوشحالش می کند، به پدر و مادر و نیز به ارحامش صله کند.
قال رسول الله صلی اللَّه علیه و آله: مَنْ احَبَّ انْ یکونَ اطْوَلُ النَّاسِ عُمْراً فَلْیبِرَّ والِدَیهِ وَ لْیصِلَ رَحِمَهُ وَ الْیحْسُنَ الی جارِهِ.[۱۴]
کسی که می خواهد نسبت به سایر افراد، طولانی ترین عمر را داشته باشد به پدر و مادر نیکی و به ارحام صله و به همسایگان احترام کند.
پی نوشت ها :
۱ . بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۷۲.
۲ . ‌ نهج البلاغه، فیض الاسلام ،حکمت ۳۹۹ .
۳ . العلامه المجلسی، بحار الانوار، الناشر: مؤسسه الوفاء، بیروت، لبنان، سنه النشر: ۱۴۰۴ ه.ق ،ج ۷۱، ص ۱۰۰.
۴ . واحد استفتائات دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی
۵ . سوره اسراء: ۲۳.
۶ . اصول کافی، ج ۴، ص ۵۰.
۷ . مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۷۵.
۸ . همان، ص ۲۰۴.
۹ . بحارالأنوار، ج ۱۰، ص ۳۶۸.
۱۰. مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۷۷.
۱۱. همان، ص ۱۷۵.
۱۲ . همان، ص ۱۷۸.
۱۳ . همان، ص ۲۰۲.
۱۴. همان، ص ۱۷۵.
میهمان
با عرض سلاماگر مادری فرزند خواهرش را به طور مرتب در خانه بپذیرد به این دلیل که خواهرش نمیتواند به دلیل شغل از او مراقبت کند در صورتی که برای فرزند خانه ایجاد مزاحمت کند آیا فرزند هیچ حقی در اعتراض به این امر ندارد؟
پرسمان
سلام علیکم، احساسات تلخ و ناخوشایند شما را از این جریان کاملاً درک می کنیم. ما در مورد خانواده شما و مشکلات بوجودآمده به دلیل شرایط موجود اطلاعات زیادی نداریم،اما آنچه مشخص است قبول مسئولیت نگهداری خواهرزاده مادرتان توسط ایشان باعث بروز مشکلاتی برای شما می شود. در این فرض باید با مادرتان گفتگو کنید و ناراحتی خود را از این موضوع برای مادر خود بیان کنید، این احتمال وجود دارد که مادرتان در این خصوص که شما بخاطر کارشان در رنج و عذاب هستید؛ بی اطلاع باشند. لذا در یک فضای آرام احساس خود را نسبت به رفتار مادر منعکس کنید و با همفکری هم در این مورد تصمیم بگیرید. چنانچه این راه نتیجه ای نداشت می توانید کسی را که روی مادرتان تاثیر گذاری دارد واسطه کنید تا در این باره با ایشان صحبت کرده و ایشان را متوجه این موضوع بکند. البته نباید انتظار داشته باشید که یک شبه مشکل حل شود.
توجه داشته باشید که احترام به والدین، به معنای سکوت در مقابل تمام کارهای آنان نیست. شما می توانید خطاهای آنها را (البته اگر این کار، مشکل را بدتر نمی کند) به آنها گوشزد کنید. می توانید به صورت جدی با آنها بحث کنید البته با رعایت کامل احترام آنان. موفق باشید.
میهمان
واقعا دوره ایی شده ک کسی حقوق همدیگر رو رعایت نمیکنن باید بکوشیم تا بتوانیم حقوق را رعایت کنیم تا هم خداوند و هم والدین مان خشنود باشند
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام.بابت مطالب آموزنده ممنونم منتاها...
میشه توضیح بدید پدر و مادر شما چطور با شما رفتار کردند؟
اگر جوری رفتار کرده بودند که الان کلی مشکل به خاطر برخوردشون تو وجودت ایجاد شده باشه...
بازم دفاع میکردید؟ نمیتونم توضیح بدم چه چیزهایی را متحمل شدم.
لطفا اینقدر ظالمانه سهراب کشی نکنید...
که میفهمید رستم استوره بوده ؟؟
میهمان
پس با این اوصاف حق قتل فرزند رو هم دارن دیگه،باید صبر کنبم تا بعد از اینهمه فشار شاید تصمیم گرفتن مارو بکشن،ما هم با دبده منت قبول کنیم.
میهمان
شما خودتون هرودت دقیقا توی این مشکلات و مسائل قرار گرفتین آنوقت اینقدر راحت نظر بدین بگین.طرد و شکایت درست نیست و باز هم نیکی و نیکی و نیکی.مشکل اینجاست که از حال ادما خبر ندارین.آدم بد و پست به هیچ وجه لیاقت خوبی رو نداره.چه بسا که بچشو بکشه ولی مجازات نشه
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام خدمت همه شما. پسر ۱۴ ساله ای هستم که با خانواده ام مشکلات فراوانی دارم.بنده فرزند دوم و وسط خانواده ام هستم. یعنی یک برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر از خودم دارم. والدین من بین ما تفرقه می اندازند. با من مثل دختر رفتار میکنند و اجازه نمیدهند به دیدار رفیق خود بروم. حتی وقتی مرا با رفیقم میبیند، تنبیه بدنی میکند. از دست آنها خسته شده ام و قصد خودکشی دارم. اگر راه دیگری را میدانید، پیشنهاد کنید. لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه میتوانم از نظر قانونی و شرعی از این خانواده بی دین و ایمان جدا شوم؟؟؟
میهمان
اینا که همش شعار بود وقتی یه نفر قصد جونتو کرده چطوری باهاش اینطوری عاشقانه رفتار کنیم به نظر من درین مواقع دوری و دوستی بهترین گزینه اس تا حرمت هر دو طرف حفظ بشه و چون این وسط بیشترین ضررو بچه ها میکنن از لحاظ شرعی همانطور که گفتید اگه پدری فرزندشو بکشه هم قصاص نمیشه و اگه برای حفظ جان خودش هم که شده وسط دعوا از خودش دفاع کنه باز هم عمل بسیار قبیحی رو انجام داده از نظر همه پس دوری و دوستی بهترین گزینه اس ...
میهمان
به نظرمن پاسخی که به سوال اون فرد دادیدکاملارمانتیک وغیرواقعی بود والبته غیرعملی!!من خندم گرفت،فکرمیکنم شمانفستان ازجای گرم بلندمیشود واصلاوضعیت اون فرد رودرک نکردید
میهمان
دوره زمانه بدی شده هیچ کدام به وظایف حود عمل نمیکنند
میهمان
من پدری هستم که میخواهم از پسر پانزده ساله ام شکایت کنم قبل از اینکه در جامعه دست به کارهای خطر ناک و یا بزهکاری بزند چون بدون اجازه من هر کاری میکند چند بار از کارت مادرش پول دزدیده دو بار ماشین من را بدون اجازه با ساختن کلید برداشته بود موتور خریده با پولهای کارت مادرش و خلاصه ما عاصی ناتوان و سرگشته هستیم لطفا قبل از دیر شدن و اتفاقات بزرگتر رخ دادن من را راهنمایی کنید تو این مملکت به کجا بروم و ازش شکایت کنم ایا مراکزی هستند ای جور بچه ها را نگهداری و به راه راست بیاورند یا اینکه تماشا کنیم بزهکار شدن این بچه را لطفا مرا راهنمایی کنید

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید