حقیقت گرایی در اسلام ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

سلام وقت بخیر خسته نباشیدمن به عنوان مسلمان این روزها با شبهاتی مواجه میشم، که قلبا اعتقادی ندارم ولی ذهنم رو درگیر کرده و نگرانم، نمیدونم چطور میتونم در مقابل اونها حقیقت رو گم نکنم، چند مورد براتون مثال میزنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.به جز قران که معجزه حاضر ماست خیلی از احادیث و وقایع و اعتقادات ما، جز چیزهایی هستند که از ایمه به ما رسیدن و در واقع تاریخی محسوب میشن، از کجا معلوم که واقعا درست باشند، تحریف نشده باشند؟پیشرفتهای اخیر علمی رو که ادعای ایجاد فضاهای مجازی و انسانهای هوشمند بدون هیچ روحی رو دارند، چطور توجیه میکنیم؟
اونهایی که نظریه فرگشت رو مطرح میکنند که انسان در نتیجه تکامل به دنیا اومده و در حاله تکامله، برای من که مطالعه زیادی ندارم، چطور میتونم رد کنم؟ اینکه دین و خدا رو به عنوان راهی که انسان برای ارامش و زیست مناسب خودش انتخاب کرده و حقیقت نداره چی؟
ما توان اینکه این همه بتونیم مطالعه کنیم و متخصص باشیم رو نداریم، اما گاهی اعتقاد و ایمان ما رو سست میکنه
ممنون میشم راهنمایی کنید.

همه این موارد بر می گردد به یک حقیقت متعالی در ادیان الاهی و آن اصالت حقیقت گرایی در ادیان الاهی است.ابزار پیشرفته ساخته دانش و عقل بشرند و ربطی به کفار و غیر کفار ندارد. و خداوند ما را به کسب دانش و رشد و توسعه آن دعوت کرده است. بنابر این استفاده مشروع و عاقلانه و عادلانه از آنها درست و مطابق با خواست خداوند است.الاهیات اسلامی/ شیعی، بر پیش‌فرض‌هایی چند در حوزة علم و دین مبتنی است ازجمله اصالت داشتن حقیقت و توصیه جدی بر کشف آن: «آیا کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند برابرند؟»ادیان ابراهیمی از جمله اسلام متکی بر اصل حنیفیت اند که در آن عنصر حقیقت بسیار پررنگ است و آدمیان را هم‌زمان به حقیقت‌گرایی در نظر و نیز حقگرایی در عمل توصیه و ترغیب می‌کند که در آن اعتدال در مشی و میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط بر محور حق و حقیقت است.این پیش‌فرض هم‌زمان در بر دارنده دو پیش‌فرض بنیادی نیز هست:
1- «حقیقت» اصالت دارد.
2- «تمام» حقیقت اصالت دارد.
این حقایق می‌توانند علمی، فلسفی، عرفانی و وحیانی و... باشند. و در حقیقت دانش، دانستن این حقیقت‌ها است. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که کشف این حقیقت‌ها عملی دینی محسوب می‌شود، چرا که خداوند ما را به کشف و فهم این حقایق فراخوانده است یعنی علم حقیقت‌گرا دینی است و مطلوب خداوند است.
و این یعنی، هر عملی که هدف آن «جستار حقیقت» باشد، دینی و مطلوب خداوند است.
ادیان الاهی به کشف حقیقت، که در اینجا در حوزة زیست شناسی است دامن می زنند و ما را به تحقیق و تتبع بیشتر موضوع دعوت می کنند.
بنابراین نظریه ای مانند فرگشت، چون نظریه است نه قانون، یعنی دانشمندان در حال بررسی و تکمیل شواهد آن هستند و هنوز قطعی نشده است، به دلیل حقیقت گرایی اسلام، تنها به آن به عنوان یک نظریه نگاه می شود و نه قانون قطعی و از ما خواسته می شود که کار مطالعه و تحقیق و جمع آوری شواهد را در مورد آن جدی بگیریم. و این یعنی حمایت از کار علمی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.