حکم استمنا-درمان استمنا-عوارض استمنا ۱۳۸۷/۰۹/۱۵ - ۸۳۵۱ بازدید

گناه عمل استمنا ازنظر اسلام و مراجع دینی چیست؟

استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
استمناء از گناهان کبیره اى است که هر چند در قرآن و یا روایات به کبیره بودن آن تصریح نشده ولى چون بر آن وعده عذاب داده شده، این دلیل و نشانه کبیره بودن آن است و این نشانه را خود ائمه(ع) در روایات فرموده اند. مثلاً محمد بن مسلم در روایتى در اصول کافى از حضرت صادق(ع) نقل مى کند: «هر گناهى که خداوند آتش را جزا و سزاى آن قرار داده کبیره است» و روایات به این مضمون فراوان وارد شده است.
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه ۷ سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
۱. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد. (میزان الحکمة، ح ۱۸۷۴۹)
۲. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. (همان، ح ۱۸۷۴۸)
۳. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى کند، ملعون است. (همان، ح ۱۸۷۵۱)
۴. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. (همان، ح ۱۸۷۵۰)
۵. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. (همان، ح ۱۸۷۴۹)
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: لا تعبد و الشیطان ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.

کبیره بودن:


به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.
استمناء باعث ضعف قواى شهوانى، ترسو شدن و سستى انسان مى گردد و شجاعت و درستى را از انسان سلب مى کند و اولین تأثیر آن بر چشم و گوش است و باعث ضعف این دو قوه مى گردد. کم خونى، رنگ پریدگى، کم شدن حافظه، لاغرى، بى اشتهایى، بدخلقى، سرگیجه و ده ها آفت دیگر از عوارض این عمل ناروا است. این عمل بر سلسله اعصاب تأثیر عمیقى به جا مى گذارد و زمینه ضعف شدید آن را فراهم مى سازد. اگر فردى به این عمل معتاد شد، اراده اش را از دست مى دهد و بعد از آگاه شدن از زیان هاى این عمل، آن قدر اراده ندارد تا آن را ترک کند.
راه هاى زیر براى جلوگیرى از این عمل زشت مناسب است:
۱- اقدام به ازدواج اگر از لحاظ سنى و شغلى و شرایط مورد نیاز، زمینه ازدواج فراهم باشد.
۲- فراهم نیاوردن زمینه هاى تحریک مثل خواندن کتابهاى نامناسب و دیدن فیلم هاى تحریک کننده وحضور در مجالسى که باعث تحریکات جنسى مى شوند و گفتگو درباره امور جنسى و یا شنیدن این امور.
۳- ورزش به طور منظم، خصوصا کوه نوردى.
۴- کنترل نگاه نسبت به نامحرم و پرهیز از گفتگوى غیرضرورى با آنها.
۵- پرهیز از خوردن غذاهاى تحریک کننده و غذاهایى که بیش از حد مورد نیاز بدن تولید انرژى مى کنند.
۶- دورى از تنهایى و خلوت و زیاد نماندن در حمام و دورى کردن از دوستان منحرف و فاسدى که انسان را در معرض تحریکات قرار مى دهد.
۷- رو آوردن به عبادت و خواندن قرآن کریم ودعا و مناجات با خداوند متعال.
۸- مطالعه مضرات و زیان هاى این عمل زشت و رجوع به کتاب هایى که در این مورد نوشته شده (مثل گناهان کبیره، شهید دستغیب شیرازى).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خسته نباشید . من ۱۷ سالمه و سه سال به استمنا مبتلا بودم . در صورتی که اصلا فکر نمی‌کردم دارم گناه کبیره میکنم ! از بچگی در مسجد و سر منبر ها بزرگ شدم . حتی در ۹ سالگی دیگه نماز های ۵ گانه ام را کامل می‌خواندم و حتی در بعضی شب ها هم نماز شب می‌خواندم ... اما حیف با استمنا از بین رفت ... از ۹ سالگی تا ۱۲ سالگی استمنا میکردم . اما به محض اینکه متوجه شدم دارم گناه میکنم توبه کردم و در عرض یک ماه استمنا رو ترک کردم فقط به عشق اینکه بخشیده بشم و البته به عشق خلبانی ! از همون موقع عاشق خلبانی شدم و فهمیدم که اگر شخصی استمنا کرده باشه در تست اورولوژی رد میشه . به همین خاطر ترک کردم و الان ۵ ساله که پاک هستم . و به جرئت میتونم بگم هفته ای یک بار قبل از خواب با خدا راز و نیاز میکنم و بهش التماس میکنم منو ببخش !! اما خب بازم میترسم ... نه از اینکه خدا منو نبخشه... از این که در تست اورولوژی ارتش و نیروی هوایی رد بشم ! همه فامیل منو وقتی نوجوان کم سن تری بودم مسخره میکردن و میگفتن ما هم از این رویا ها داشتیم ‌... خب بهم برمیخورد اما وقتی با معدل ۲۰ رفتم رشته ریاضی فیزیک همه حیرت زده شدند ! من فقط به عشق دفاع از آسمان این کشور درس خواندم ... و اینکه من دان ۳ تکواندو دارم و به عشق خلبانی رفتم تکواندو و البته ۲ تا قهرمانی کشوری هم دارم ... وقتی پارسال در آزمون آجا(ورود به ارتش) شرکت کردم و قبول شدم همه حیرت زده شدند ! اما خب به دلیل فوت همزمان پدر بزرگم ... در تست های پزشکی شرکت نکردم . اما امسال میخواهم دوباره امتحان بدم و شرکت کنم ... اما باز میترسم که نکنه رد بشم ؟ راستش از نظر علمی غیر ممکنه که بشه شخصی رو که چندین سال هست استمنا رو ترک کرده شناسایی کرد اما من بازم میترسم ! نکنه این استمنا ها بال های که رو که با درس خواندن و ورزش برای خودم ساخته بودم بشکند و به جای اینکه به آسمان صعود کنم ... با سر به زمین سقوط کنم ؟ راستی از بدو تولد یا بهتر بگویم بعد از ختنه ، روی آلت تناسلی من حالتی مثل زیگیل درست شده دقیقا قبل از محل ختنه گاه هست ... آیا این زگیل هستش ؟ چون در چند سایت خواندم که این زگیل نیست و مشکلی ایجاد نمیکنه اما من واقعا وحشت میکنم ‍‍‍! و اینکه بر روی محل ختنه گاه من دون دونی هایی وجود داره ... آیا این ها زگیل است ؟ البته چند تا بیشتر نیستند ، اما همین منو نگران می‌کنه ! آیا در تست اورولوژی خلبانی ارتش ، این ها زگیل حساب میشه ؟ و آیا واقعا میتونن بفهمن من ۵ سال پیش استمنا میکردم ؟ و آیا اون زگیل ها ممکنه منو مردود کنه و آیا اصلا اون ها زگیل هست ؟؟ خواهش میکنم جوابمو بدید در همین جا خواهش میکنم 🙏.
اگر در تست خلبانی رد بشم ... هیچ وقت خودمو نمیبخشم .
من فقط ازتون جواب نمی‌خوام ..‌. ازتون دعا هم می‌خوام ... دعام کنید ... دعام کنید منم از سرباز های باشم که از این کشور محافظت می‌کنه ... شاید خدا نمی‌خواد لباس پاک خلبانی به تن من گناه کار بره ...
الان ماه محرم هست ... به دست های بریده شده قمر بنی هاشم قسمتون میدم جوابمو بدید
پرسمان
سلام علیکم، برادر عزیز و بزرگوار
اولا همین که ۵ سال است استمنا را ترک کرده اید کفایت میکند که در تستها نشان داده شود که شما سالمید و خیالتان راحت باشد از این بابت مشکلی ندارید. انشاءالله از سایر جهات نیز مشکلی نداشته باشید و به خوبی در ازمون خلبانی قبول شوید.
ثانیا چیزهایی که گفته اید سر الت تناسلی است اندامک های حسی جنسی است که در همه مردها وجود دارد و طبیعی است . نگران نباشید.
ما برایتان دعا کردیم ، شما هم ما را از دعای خیر فراموش نسازید.
میهمان
اخوب بود
میهمان
سلام من متاهل ولی از متاهل بودنم لذت نمی برام خانم زیاد میل جنسی ندارد ومن مجبور میشوم دست به خودارضای خودم کنم مثل خودارضایی یا کارهای دیگه آیا گناهش دامن گیر من است لطفا راهنمای کنید
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی هر مشکلی با همسرتان دارید این دلیل نمی شود که شما دست به خودارضایی زنید. این کار شما حرام و از گناهان کبیره می باشد و دامن گیر شما می باشد. در هنگام رابطه جنسی، از همسرتان بخواهید شما را هم به اوج لذت جنسی برساند. شما می‌دانید که از چه کارهایی در هنگام آمیزش لذت می‌برید. از همسرتان بخواهید همان کارها را برای ارضای جنسی‌تان انجام دهد. از او بخواهید که کار خودارضائی را خودش برایتان انجام دهد و بعد از مدتی این کار او برایتان عادت می شود. منتها منشاء لذتش آنوقت همسر شما خواهد بود.بنابراین شما خودارضایی را انجام نخواهید داد. این را هم بدانید که اگر خودتان این کار را انجام دهید خودارضایی محسوب می شود. ولی اگر توسط همسرتان این کار صورت گیرد خودارضایی محسوب نمی شود. پس سعی کنید برای ارضا شدن کامل، همسرتان این کار را انجام دهد تا مرتکب گناهی نشوید. پس سعی کنید که در مواقع همبستری همان کاری که برای خودارضائی انجام می دهید همسرتان برایتان انجام دهد.
به هر حال، توصیه ما این است که تا حد امکان با بهره‌گیری از همسر، نیاز جنسی‌تان را برآورده سازید به گونه‌ای که دیگر به سمت خودارضایی نرود و به مسایل جنسی در خارج از رابطه با همسر، نیندیشید. در کنار این راهکارها، لازم است رابطه با همسر را نیز بهبود بخشید و اگر مشکلی دارید آن را برطرف نمایید. بدین طریق، افسردگی و اضطراب که می‌تواند باعث رفتن به سوی خودارضایی شود، کاهش می‌یابد و مشکل تا حدود زیادی برطرف می‌شود. اگر خواهان راهکارهایی در زمینه ترک خودارضایی هستید به بهانه مکاتبه بعدی با ما سخن بگویید. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.