حکومت و جانشینی پیامبر(ص) ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ۴۳۵ بازدید

ما معتقدیم که رحلت پیامبر (ص) کاملا با اطلاع ایشان بوده که اولین بار در حجه الوداع بیان گردید چرا انتقال حکومت به حضرت علی در این چند ماه به گونه ای صورت نگرفت که بعد از پیامبر اصلا سقیفه ایجاد نشود؟ مثلا چرا در اواخر زمان حیات پیامبر(ص) حکومت به حضرت علی واگذار نشد تا بهانه دیگری دیگران از بین برود؟ اسلام صحیح عملا ۲۳ سال دوام آورد و بعد از آن کاملا خراب شد!

با توجه به شناخت دقیقی که پیامبر صلی الله علیه و آله از اوضاع و احوال مسلمانان داشتند، احتمال «تمرّد آشکار» می دادند؛ یعنی می دانستند که اگر علی علیه السلام را به جانشینی خود معرفی کنند، عده ای «به طور علنی» در مقابل پیامبر صلی الله علیه و آله می ایستند و هرگز به این امر راضی نمی شوند؛ ولی وحی الهی در قسمت آخر آیه تبلیغ به پیامبر صلی الله علیه و آله اطمینان داد که: «خداوند تو را از مردم مصون نگاه می دارد»؛ یعنی تو را از شرّ مردم، و مخالفت علنی مردم محافظت می نماید.مؤید این مطالب روایتی است که از ابن عباس نقل شده است: «... فَتَخَوَّفَ رسولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله ان یقولوا: حامی اِبنَ عَمِّهِ و اَن تَطْغَوا فی ذلکَ عَلیه»( روح المعانی : ۴ / ۲۸۲ ، طبعة : دار الفکر / بیروت ؛ المیزان فی تفسیر القرآن، ج ۶، ص ۵۴.)یعنی: پیامبر خوف این داشتند که مردم بگویند: از پسر عمویش پشتیبانی کرد و بدین خاطر بر پیامبر صلی الله علیه و آله طغیان کنند و....
برای مطالعه بیشتر به آدرس (http://www.vahabiat.porsemani.ir/node/add/porsesh) مراجعه گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.