حمله به خانه فاطمه(س) -دفاع علی(ع) از فاطمه(س) -سکوت امام علی(ع) ۱۳۹۱/۰۲/۱۳ - ۳۰۵ بازدید

در برخی تواریخ آمده که خانه علی(ع) مأمن کسانی که بیعت نکردند بوده حتی نقل شده که کسانی مثل عبدالله بن زبیر در خانه بود با این حال چرا حضرت زهرا(س) پشت در رفته اند؟

با سلام در پاسخ به سوال شما باید گفت: آن‌چه در منابع تاریخی آمده، آن است که: ابوبکر برای گرفتن بیعت، عده‌ای را به دنبال امیرالمومنین علی (ع) فرستاد. ایشان از آمدن امتناع ورزید.[۱] برای دومین بار ابوبکر عده‌ای را برای آوردن امیرمومنان به سوی خانه ایشان فرستاد آنها پست در آمده و با داد و فریاد و تهدید از حضرت خواستند همراه آنان برای بیعت پیش ابوبکر بیاید که بازهم با امتناع حضرت مواجه شدند. این خبر به گوش ابوبکر که همکنون خود را خلیفه بلامنازع می دید و انتظار داشت کسی در برابر دستورات او مخالفت نکند، رسید. لذا برای سومین بار ابوبکر عده‌ بیشتری را به دنبال حضرت فرستاد و این بار عمر را نیز به همراه آنان فرستاد و به آنان گفت: اگر نیامدند، آنان را با اعمال زور و خشونت تمام برای بیعت بیاور.[۲] عمر نیز فتیله‌ای به دست گرفت و با آن درب خانه صدیقه طاهره را به آتش کشید.[۳] حضور پی در پی دشمنان امیرمومنان پشت در خانه، باعث شد این‌بار صدیقه طاهره، خود پشت در برود تا شاید آنان با شنیدن صدای ایشان، شرم کرده و بازگردند. قبل از به آتش کشیدن درب خانه، صدیقه طاهره اندکی با آنان سخن می‌گوید. آنان کوتاه نیامده و ایشان را تهدید به آتش زدن خانه می‌کنند. اما این نکته باور کردنی نبود. اینجا خانه وحی و خانه تنها بازمانده رسول خدا (ص) بود. اما نفاق، حسادت و ... به همراه عشق به ریاست و قدرت و ... باعث شد آنان درب خانه را به آتش بکشند. زمانی که شعله‌ها زبانه کشید و در به حالت نیم سوخته در آمد برای دومین بار صدیقه طاهره سلام الله علیها برای آن که آنان را از ادامه کارشان منع کند و سخنی بگوید تا شاید آنان دست از آتش زدن خانه وحی بر دارند پشت در آمد که ناگاه در نیم سوخته به زور باز شد و ایشان میان در و دیوار قرار گرفتند. از آنجا که تنها پهلوی ایشان مجروح می‌شود خود گواه بر این نکته است که صدیقه طاهره سلام الله علیها از درب فاصله داشته و به هنگام باز شدن آن نیز تلاش کرده بین در و دیوار قرار نگیرد اما به دلیل آن که در یکباره وبه شدت باز شده حضرت خود را کنار کشیده اما پهلوی ایشان میان در و دیوار گیر می‌کند و ...
افراد حاضر در خانه:
این افراد به منظور بررسی اوضاع بوجود آمده در خانه ایشان جمع شده بودند. لذا وسایل دفاعی و تهاجمی مثل شمشیر به همراه نداشتند. منابع تاریخی اشاره می کنند که از میان آن جمع تنها زبیر (که ظاهرا شما اسم او را به اشتباه عبدالله بن زبیر نوشته‌اید) شمشیر داشت و با آن به سوی آنان حمله کرد اما پایش لغزید و به زمین خورد. در این هنگام اطرافیان عمر بر او هجوم برده و شمشیر را از دستش خارج ساختند. اما از آن سو، عمر و همراهانش با تجهیزات آمده بودند. لذا عملا جز درگیری‌های فردی و تن به تن (در منابع تاریخی عبارت کُشتی آمده است[۴]) با دست خالی کاری از دست افرادی که در خانه حضرت جمع شده بودند بر نمی‌آمد.


[۱]. ابن قتیبه دینوری، امامت و سیاست (تاریخ خلفاء)، ترجمه: طباطبایى، ص۲۹.
[۲]. انساب الأشراف، ج۲، ص۲۶۸ و ۲۶۹.
[۳]. بلاذری، انساب الأشراف، ج۲، ص۲۶۸.
[۴]. تاریخ یعقوبى، ترجمه: آیتى ،ج ۱،ص۵۲۷.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.