حنا بستن-سرمه کشیدن ائمه(ع) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۹۰۶۸ بازدید

آیا پیامبراکرم(ص) به سر و موهایشان حنا می بستند؟ و به چشم مبارکشان سرمه می زدند؟ پس چرا الان مراجع تقلید و مقامات مذهبی و روحانیون به سر خود حنا نمی بندند و سرمه نمی زنند و موهایشان را رنگ نمی کنند؟

در این باره گفتنی است، در زمان صدر اسلام، بسیاری از یاران پیامبر(ص) دارای سن زیاد بودند و برای این که دشمنان احساس ضعف در جبهه مسلمانان نکنند، پیامبر(ص) دستور دادند که پیرمردان خضاب کنند و در هنگام جنگ زیر دیگ های بیشتری آتش کنند و تعداد شتران بیشتری پی کنند تا در دل دشمن وحشت افکنده شود. اما در زمان امام علی(ع) چنین ضرورتی نبود، لذا امام علی(ع) خضاب نمی کرد. برای توضیح بیشتر به مطالب زیر توجه کنید:

خضاب


حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمود:
پیامبر اسلام (ص) حنا مصرف می کرد ولی علی(ع) حنا نبست چون پیامبر به علی(ع) فرموده بود: موهای صورت تو با خون سرت رنگین می گردد و امام حسین(ع) و امام باقر(ع) هم حنا مصرف کردند.(وسائل الشیعه، ج اول، چاپ اسلامیه، ص۳۹۹، باب ۴۱، حدیث اول)
براساس این حدیث صحیح، علی(ع) موهای خود را با حنا رنگین نکرد. حالا اگر کسی حنا ببندد پیرو پیامبر(ع) شده است و اگر نبندد پیرو حضرت علی(ع) شده است و هیچگونه مشکلی ندارد.
حضرت امام زین العابدین(ع) و فرزندش امام باقر(ع) در حمام و مشغول نظافت و شستن بودند. افراد دیگری هم داخل حمام شدند. بر سر خضاب کردن و نکردن بگو مگو شد. این افراد امام زین العابدین را نمی شناختند. در میان بگو مگوها، امام زین العابدین فرمود: فلانی اگر خضاب بکنی پیرو پیامبر شده ای و اگر خضاب نکنی پیرو علی شده ای. آن افراد پس از اینکه از حمام بیرون آمدند درباره این جواب دهنده سؤال کردند. در جواب اینها گفتند: این امام زین العابدین و او فرزندش ابو جعفر است.(تفصیل این داستان را در وسائل الشیعه، جاول، ص۴۰۰، حدیث ۴ ملاحظه کنید)
برخی از امامان موهای خود را با رنگ مشکی رنگ می کردند(همان، ص۳۹۹، ح۲، باب۴۱)
توجه به این داشته باشیم که هدف این است که موهای سفید سر و صورت از سفید بودن بیرون بیاید چه با رنگ سرخ توسط حنا و چه با رنگ مشکی.(همان، ص۴۰۴، ح دهم)
با رنگ زرد هم می توان موها را رنگ کرد.(همان، ص۴۰۵، ب۴۷، ح اول)
از روایات بر می آید که هم رنگ کردن با حنا مستحب است و هم با رنگهای زرد، قرمز و مشکی مستحب است نه این که فقط رنگ کردن با حنا مستحب باشد.(برای مطالعه این روایات به وسائل الشیعه، ج اول، کتاب الظهاره، ابواب آداب الحمام، ص۳۹۹ به بعد مراجعه کنید)

سرمه


روایات فراوانی داریم که سرمه کشیدن خوب است و در این روایات آمده است که پیامبر اسلام(ص) وقتی که می خواست بخوابد سرمه می کشید.(وسائل الشیعه، ج اول، ص۴۱۱، باب ۵۵، ح۱) و اصل سرمه کشیدن هم به شب مربوط است و موقع خواب ولی اگر کسی روز سرمه بکشد این آرایش و زینت است.
امام صادق(ع) فرمود: پیامبر اسلام(ص) قبل از خواب چهار بار به چشم راست سرمه می کشید و سه بار به چشم چپ. (همان، ص۴۱۳، باب ۵۷، ح اول)
آن حضرت فرمود: سرمه کشیدن در شب برای بدن مفید است و در روز زینت است.(همان، ح دوم)
روایات باب ۵۷ همه اش درباره سرمه کشیدن در شب است.
از آنچه گذشت معلوم شد که چرا مراجع و علمای پیر، حنا نمی بندند. البته لازم به یادآوری است که برخی از مراجع و علما هم حنا مصرف می کنند و هم سرمه، گرچه به صورت عمومی نیست و گاهی سنت خوب اسلامی را مردم یک عصر رها می کنند و دیگر مراجع و علماء نمی توانند به آن عمل کنند و گرنه انگشت نما و مضحکه می شوند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.