حوادث کوی دانشگاه در فتنه۸۸ ۱۳۹۱/۰۷/۲۱ - ۵۳۷ بازدید

اطلاعاتی جامع درموردحوادث تیر۸۸کوی دانشگاه می خواستم?

یکی از حوادث ناگواری که به دنبال حوادث پس از انتخابات سال 88 رخ داد, حادثه کوی دانشگاه و حمله برخی افراد با سوء استفاده از فضای ملتهب ایجاد شده به کوی دانشگاه در 25 خرداد و ضرب و شتم تعدادی از دانشجویان بود. به دنبال این حادثه موجی گسترده ای از تبلیغات رسانه ای خارجی و داخلی درکشور به راه افتاد و شایعات زیادی در این زمینه مطرح گردید که این مسأله بر پیچیدگی به دست آوردن اطلاعات صحیح در این مسأله افزوده است .در بررسی این حادثه بلافاصله کمیته ای از سوی مجلس مأمور بررسی و تحقیق پیرامون آن شد همچنین مقام معظم رهبری نیزدستور پیگری این حادثه را صادر نموده و در این باره فرمودند :«این را به طور قاطع بدانید که با اینها برخورد خواهد شد... از اولین روزها دستور داده شده و کسانى دنبال هستند؛ منتها کارها باید درست با دقت و با مراقبت پیش برود.در کوى دانشگاه، قطعاً تخلفات بزرگى انجام گرفته، کارهاى بدى انجام گرفته. ما گفته ایم پرونده ى ویژه اى براى این کار تهیه شود و به طور دقیق دنبال بگردند و مجرمان را پیدا کنند و وقتى پیدا کردند، به وابستگى هاى سازمانى آنها هم هیچ نگاه نکنند و باید مجازات شوند این را من به طور قاطع گفتم... منتها توجه کنید که این مسائل هیچکدام نباید با مسئله ى اصلى بعد از انتخابات خلط شود. حادثه ى اصلى نباید تحت الشعاع این حوادث قرار بگیرد»(پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری , بیانات معظم له در دیدار با دانشجویان و نخبگان علمی , 4/6/88)آیت‌الله صادق لاریجانی رییس قوه قضائیه در همایش پیام ماندگار به مناسبت سالروز تأسیس بسیج دانشجویی در دانشگاه تهران اظهار داشت :درباره این پرونده، بیش از سی نفر احضار شدند و برای برخی از آن‌ها کیفرخواست قطعی صادر کردیم. این پرونده باید به صورت دقیق رسیدگی شود، از ما انتظار تعجیل نداشته باشید، زیرا ما بر پایه قانون فعالیت می‌کنیم و نمی‌توانیم بر اساس اتهام کار کنیم.(www.tabnak.ir/fa/news/132167)حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در مورد روند رسیدگی به پرونده کوی دانشگاه گفت: «پرونده کوی دانشگاه و ساختمان سبحان در دادگاه بررسی و حکم برای متهمان صادر شد این پرونده 50 متهم داشت که 40 نفر آنان به حبس، جزای نقدی و پرداخت خسارت وارده محکوم شدند.محسنی اژه‌ای با بیان اینکه این پرونده به دلیل وسعت شاکیان و خسارت وارده بسیار سنگین بود، گفت: «برخی از شاکیان از شکایت خود صرفنظر کردند. همچنین شناسایی برخی از متهمان به دلیل آنکه صورت خود را پوشانده بودند مشکل بود. برخی از این متهمان از خارج دانشگاه وارد کوی شده بودند و برخی در داخل دانشگاه اقدامات مجرمانه داشتند.»
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه این دادگاه در 22 جلسه با حضور متهمین، شکات، وکلای آنها، نماینده وزارت علوم و نماینده دادستان برگزار شد، گفت: «برای صدور احکام دقت و وسواس خاصی به کار برده شد اما اگر اعتراضی نسبت به آن وجود داشته باشد قابل تجدید نظر است و حکم نهایی هنوز ابلاغ نشده است.» (fararu.com/fa/tag)
برای کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به منابع زیر مراجعه نمایید .
متن کامل گزارش کمیسیون اصل 90 درباره فتنه 88,www.alef.ir/vdccieqsm2bq1e8.ala2.html?136627
«واکاوی واقعه کوی دانشگاه 88 در گفتگو با دو عضو کمیته حقیقت یاب »(www.jahannews.com/vdciz5arqt1apw2.cbct.html)
پیگیری های رهبری در کوی دانشگاه و کهریزک ,www.tabnak.ir/fa/news/257902

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.