حور العین و زنان ۱۳۹۴/۹/۵ - ۴۳ بازدید


در سوره نحل، آیه ۹۷ آمده: «هر کس از مرد یا زن که عمل شایسته انجام دهد و مؤمن باشد او را به زندگی نیکو زنده می‌گردانیم و هر آینه آنها را به بهتر از آنچه عمل می‌کردند پاداش می‌دهیم.»
hoor.jpg
در سوره نحل، آیه ۹۷ آمده: «هر کس از مرد یا زن که عمل شایسته انجام دهد و مؤمن باشد او را به زندگی نیکو زنده می‌گردانیم و هر آینه آنها را به بهتر از آنچه عمل می‌کردند پاداش می‌دهیم.»
دراین آیه تاکید شده که بین زن و مرد در پاداش عمل تفاوتی وجود ندارد.اما در مورد حورالعین، از مجموع آیات و روایات استفاده می‌شود که هر چه بهشتیان بخواهند، در اختیارشان گذاشته می‌شود و از جمله نعمت‌های بهشتی، همسران بهشتی است که در چندین آیه از قرآن مجید در توصیف همسران بهشتی تعبیر به «حورالعین» شده است. حور، جمع حوراء، به معنای زنی است که دارای چشمان سیاه چون چشم آهو باشد. «عین» در این جا جمع کلمه «عیناء»، به معنای درشت چشم است. بنابراین، معنای لغوی «حور العین» مشخص است و مراد از آن، زنانی هستند که دارای چشمانی زیبا و جذاب هستند. اما دلیلی بر انحصار این نعمت به مردان وجود ندارد و زنان نیز می‌توانند در بهشت از مردانی که دارای چشمانی زیبا هستند، بهره مند گردند و این گونه تعبیرات قرآن، برخاسته از نگرش قرآنی به رعایت حرمت زنان است. طبیعى است که مؤدبانه و عفیفانه سخن گفتن با زنان، یکى از راه هاى حفظ حرمت آنان است و این به معناى محرومیت زنان از نعمت‌های بهشتی نیست؛ چنان که در سایر آیات این گونه بیان شده که :«وَ مَنْ یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَ لا یُظْلَمُونَ نَقیراً ؛ (نساء/ ۱۲۴) و کسى که چیزى از اعمال صالح را انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالى که ایمان داشته باشد، چنان کسانى داخل بهشت مى شوند و کم ترین ستمى به آن‌ها نخواهد شد.»
خداوند متعال در آیات متعددی برای همه کسانی که اهل ایمان و عمل صالح باشند، اعم از زن و مرد، وعده «أزواج مطهره» (همسرانی پاک و پاکیزه) داده است؛ چنان که فرموده: «وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَنُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها أَبَداً لَهُمْ فیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ نُدْخِلُهُمْ ظِلاًّ ظَلیلاً؛ (نساء/۵۷) و کسانى که ایمان آوردند و کارهاى شایسته انجام دادند، به زودى آن‌ها را در باغ‌هایى از بهشت وارد مى کنیم که نهرها از زیر درختانش جارى است. همیشه در آن خواهند ماند و همسرانى پاکیزه براى آن‌ها خواهد بود و آنان را در سایه هاى گسترده (و فرح بخش) جاى می‌دهیم.»
در منابع کلامی و روایی هم چنین آمده که در روز قیامت، اگر شوهر زن مؤمنه، اهل بهشت بود زن می‌تواند او را به اختیار خود به عنوان همسر بپذیرد و اگر از اهل جهنم بود مردی را از میان مردان بهشتی برمی گزیند. باز در مورد جایگاه زن مومنه در روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نقل شده که فرمودند: «زن اگر در دنیا دو شوهر داشته باشد در آخرت هر کدام را که بهتر دید (از حیث اخلاق) انتخاب می‌کند.»(بحار الانوار، ج ۸، ص ۱۱۹)
با مراجعه به آیات، روایات و تفاسیر مربوطه این گونه استفاده می‌شود که زنان با‌ایمان در قیامت با همسران با‌ایمان خود وارد بهشت می شوند. حتی از روایات استفاده می شود که مقام زنان مومن برتر از حوریان بهشتی است، به خاطر عبادات و اعمال صالحی که در این جهان انجام داده اند، بنابراین لذت های بهشت مخصوص مردان بهشتی نیست، بلکه کسی که داخل بهشت می شود از نعمت ها و زیبایی ها لذت خواهد برد. چنان که قرآن می فرماید: «یُطافُ عَلَیْهِمْ بِصِحافٍ مِنْ ذَهَبٍ وَ أَکْوابٍ وَ فیها ما تَشْتَهیهِ اْلأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ اْلأَعْیُنُ وَ أَنْتُمْ فیها خالِدُونَ؛ (این در حالی است که) ظرف‌ها(ی غذا) و جام‌های طلائی(شراب طهور) را گرداگرد آنها می گردانند؛ و در آن (بهشت) آنچه دلها می خواهد و چشمها از آن لذت می برد موجود است؛ و شما همیشه در آن خواهید ماند! » (زخرف/ ۷۱)

برای تکمیل این پاسخ در مورد زنان مومنه می‌توان به این روایت اشاره کرد: نقل شده که روزی ام سلمه، همسر پیامبر(ص) عرض کرد: یا رسول الله؛ اگر ما زنان دنیا وارد بهشت شویم، آیا بر حورالعین فضیلتی داریم؟حضرت فرمودند: قسم به کسی که جان من در دست اوست! حوریان بهشتی خادم شما زنان دنیا می‌باشند و فضیلت و برتری شما نسبت به آنان، مانند ماه است در شب چهارده بر سایر ستارگان، یعنی شما مانند ماه هستید و آنان همچون ستارگان، و در روایتی دیگر در باب برتری زنان دنیا بر حوریان آمده است، هنگامی که زنان بهشتی در مقابل حوریان قرار می‌گیرند، دلایل برتری خود را این گونه می‌شمارند: ما نمازگزارانیم و شما نماز نخوانده‌اید؛ ما روزه گیرانیم و شما روزه نگرفته‌اید؛ ما وضو گرفتگانیم و شما وضو نگرفته‌اید؛ ما صدقه دهندگانیم و شما صدقه نداده‌اید؛ ما زحمت خانه داری و شوهرداری را تحمل کرده‌ایم و شما تحمل نکرده‌اید؛ ما بچه‌های خود را نُه ماه در شکم نگاه داری کرده‌ایم و شما چنین نکرده‌اید؛ و ما درد تولد به دنیا آوردن فرزندمان را احساس کرده‌ایم و در آن لحظه مرگ خود را به چشم دیدیم، ولی شما احساس درد و ناراحتی نکرده‌اید، و نقل شده است زنان دنیا در بهشت به قدری زیبایی پیدا می‌نمایند که حوریان بهشتی چون از برای خدمت گذاری آنان می‌آیند، با توجه به آن صورت زیبایی که دارند، از خجالت در پیش آنان سر بلند نمی‌کنند و از خجالت عرق از پیشانی آنان می‌ریزد.(آمال الواعظین، ج۳: ۲۶۳- ۲۶۷)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.