خانه کعبه چرا در عربستان؟ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۹۰۸ بازدید

چرا کعبه در مکه است؟

این که چرا کعبه و بیت الحرام در سرزمین عربستان واقع شده است. امام علی(ع) در مورد فلسفه انتخاب این سرزمین می فرماید: وضعه با وعر بقاع الارض حجراً
و... و اسباباً ذللا لعفوه؛ خدا خانه اش را در پرسنگلاخ ترین مکانها و بی گیاه ترین نقاط زمین... در میان کوههای خشن و شنهای فراوان قرار داد»، (نهج البلاغه، خطبه 192 (قاصعه). اگر می خواست خانه و حرمش را و محل انجام عبادت بزرگ حج را در میان باغها و نهرها و سرزمینهای هموار و پر درخت و باغ های پر ثمر، در منطقه ای آباد، دارای کاخ های بسیار و آبادی های به هم پیوسته بی شمار، در میان گندم زارها و بوستان های پر گل و گیاه، در لابلای باغهای زیبا و پر طراوت و پر آب، در وسط گلستانی بهجت زا با جاده هائی آباد، قرار دهد می توانست، ولی به همان نسبت که آزمایش بزرگ حج و عبادت راحت تر و ساده تر می شد، پاداش و جزا نیز کمتر بود. ولی خدا می خواهد بندگانش را با انواع شدائد بیازماید، و با انواع مشکلات در طریق انجام عبادتش روبرو کند، تا تکبر از قلبهایشان فرو ریزد، و...».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.