خدا و مکان-مکان خدا ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ - ۲۰۰۹ بازدید

خدای متعال کجاست؟

از جمله مسائلى که جاثلیق از امیرمؤمنان (ع) پرسید، این بود که: به من بگو که خداى تعالى کجا است؟امام (ع) فرمود: هُوَ هُنا و هُنا، و فَوقَ و تَحتَ و محیطٌ بِنا و مَعَنا؛ «او اینجا، آنجا، بالا، پائین، و محیط بر ما و با ما است». و همین معناى سخن خداى تعالى که مى فرماید: «أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ ما یَکُونُ مِنْ نَجْوى ثَلاثَةٍ إِلاَّ هُوَ رابِعُهُمْ وَ لا خَمْسَةٍ إِلاَّ هُوَ سادِسُهُمْ وَ لا أَدْنى مِنْ ذلِکَ وَ لا أَکْثَرَ إِلاَّ هُوَ مَعَهُمْ أَیْنَ ما کانُوا»؛مجادله (58)، آیه 7.؛ «مگر ندیدى که خداوند آنچه را در آسمان ها و زمین است بداند. هیچ نجوایى میان سه نفر نیست که او چهارمین آنها نباشد، و پنج نفرى که خدا ششمین آنها نباشد، نه کمتر از آن و نه بیشتر مگر این خدا هر کجا که باشند، همراهشان است». تفسیر البرهان، ج 4، ص 90.

نظرات

میهمان
فرمایش أمیرالمؤمنین و آیه شریفه در حد فهم محدود و دیگر شرایط زمانی مکانی بیان شده؛و إلا لاحد در حد نگنجد یعنی باید پرسید خدا کجا نیست؟ و از جمله أسماء شریفه إلهی حاضر و ظاهر یعنی حضرت حق همیشه و همه جا در مراتب إمکانیه حاضر و خداوند ألان اینجاست از ذره تا دره و هم ظاهر و هم باطن؛یاعلی
پرسمان
سلام علیکم، ممنون از دقت نظرتان

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید