خروج عوف سلمی ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۱۷۲۱ بازدید

سلام.از نشانه های اخر الزمان خروج عوف سلمی از جزیره است.منظور از جزیره کجاست؟

برخی جزیره را بصره و برخی دیگر ان را تکریت ( نه کویت) و عده ای نیز آنجا را منطقه ای در نزدیکی مرز سوریه و عراق دانسته اند. آیت‌‌الله محمد جواد خراسانی، در کتاب «مهدی منتظر» در این‌باره گفته است: «حضرت زین العابدین (ع) فرمود: "پیش از سفیانی خروج مردی خواهد بود که او را عوف سلمی گویند (یعنی از بنی سلیم است) در ارض جزیره (بصره و نواحی آن) و مأوی و محل او در تکریت است (از قرای عراق) و قتل او در دمشق خواهد بود، پس از آن شعیب بن صالح است و بعد از آن سفیانی"[غیبت طوسی، ص ۴۴۴، ح ۴۳۷؛ بحارالانوار، ج ۵۲، ۲۱۳، ح ۶۵.].
در مقاله «بررسی کتاب نور الانوار علی اصغر بروجردی در حوزه مهدویت» آمده است: «خروج عوف نامی است سلمی در زمین جزیره که او را "کویت" گویند و قریب "ابوشهر" است و خروج او با فتنه و فساد خواهد بود تا آن‌که می‌رود به دمشق و در آن‌جا کشته خواهد شد . مصدر اولیه وتنها ناقل این راویت کتاب غیبت شیخ طوسی است . با مراجعه به کتاب‌های ذکر شده درمی‌یابیم که عبارت صحیح (تکریت) می‌باشد (که شهری از شهرهای عراق است) و به کویت و بوشهر ارتباطی ندارد»[شهبازیان، محمد، صفری فروشانی،نعمت‌الله؛ بررسی کتاب نور الانوار علی اصغر بروجردی در حوزه مهدویت، ص120-121].
آیت الله کورانی نیز می گوید: ظاهرا عوف سلمی علیه حکومت سوریه قیام می‌کند نه عراق و مدت کوتاهی قبل از سفیانی بسرمی‌برد. اما جزیره که مرکز جنبش و قیام اوست نام منطقه‌ای است در مرز عراق و سوریه و هرگاه لفظ جزیره بدون اضافه ذکر شود همین معنا از آن استفاده می‌شود آنگونه که در کتب تاریخ و حدیث نیز چنین آمده است، البته این جزیره به نام جزیره ربیعه و جزیره دیار بکر نیز نامیده می‌شود، بنابراین از لفظ جزیره نمی‌توان جزیرة العرب و یا جزیره دیگری را لحاظ نمود مگر در صورت اضافه شدن این کلمه. و ظاهرا معنای جمله "و جایگاه وی تکریت است" این است که جایگاه او قبل از قیام و حرکتش و همچنین بعد از شکست او و فرارش شهر تکریت خواهد بود که امروزه یکی از شهرهای معروف عراق است و آنچه که این مطلب را تأیید می‌کند این است که تکریت نزدیک منطقه حرکت او یعنی جزیره واقع شده است. و عبارات دیگری که در برخی از نسخه‌ها "جایگاه وی بکریت و یا بکویت" آمده است در اثر اشتباه نسخه‌هاست که بجای تکریت نقل شده است و مؤید این معنی این است که در بحار و غیبت طوسی فقط تکریت آمده است. روایت اشاره به این معنا دارد که او (عوف سلمی) در مسجد دمشق کشته می‌شود یعنی در آنجا بوسیله ترور بقتل می‌رسد و یا اینکه در آن محل دستگیر و کشته می‌شود، بنابراین قضیه خروج او از جمله حوادث و پیشامدهای سرزمین شام است که با حوادث عراق نیز بی‌ارتباط نیست»[کورانی، علی، عصر ظهور، ص۱۹۱، ۱۹۲.].

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.