خریدن زمین کربلا ۱۳۹۵/۰۸/۰۴ - ۲۷۴ بازدید

آیاخریداری قطعات سرزمین کربلا توسط امام حسین علیه «آلاف التحیات والصلوات» از اهالی آن منطقه از لحاظ روایات وتاریخ صحیح است؟

کهن‌ترین روایتی که در این باره وجود دارد، روایت شیخ بهائی در کتاب کشکول است.( ر.ک: شیخ بهائی، کشکول، ترجمه و شرح محمدباقر ساعدی خراسانی، تهران، اسلامیه، ۱۳۵۸ ش، ج۱، ص ۲۰۱).همچنین بر اساس گفتة محدث نوری، شیخ بهایی به نقل از دست خط جدش محمد بن علی جُباعی و او به نقل از دست خط سید ابن طاووس و وی از جزء دوم کتاب زیارات محمد بن احمد بن داود قمی(م ۳۶۸ ق) و او از امام صادق ع نقل کرده است که امام حسین ع نواحی‌ای را که قبرش اکنون در آن قرار گرفته است، از اهل نینوا و غاضریّه به شصت هزار درهم خرید و آن را به ساکنان آنجا صدقه داد و با آنان شرط کرد که زائران قبرش را به آنجا راهنمایی کرده و سه روز از آنان پذیرایی کنند.( مستدرک الوسائل، ج۱۰، ص ۳۲۱ و ج۱۴، ص ۶۰ به نقل از کشکول شیخ بهایی؛ مستدرک سفینة البحار، ج ۸، ص ۳۸۷. )پس از شیخ بهایی، سید نعمه الله جزائری ( در زهر الربیع، ص ۳۴۴.) این روایت را آورده‌ است. چنان که یوسف بن‌احمد بحرانی (م ۱۱۸۶ ق) نیز به نقل از سید ابن طاووس، این روایت را نقل کرده‌ است.( یوسف بن احمد بحرانی، الکشکول، ج۳، ص ۳۸۹.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.