خسته نشدن از حفظ قرآن ۱۳۹۳/۹/۱۵ - ۲۱ بازدید

تصمیم و علاقه شما به حفظ قرآن بسی مایه خوشبختی و سعادت است و لذا قبل از هر تدبیری از خدا بخواهید که شما را در این راه پایدار و موفق بدارد و در قدم بعدی برای توفیق در این امر بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید.

1017.jpgتصمیم و علاقه شما به حفظ قرآن بسی مایه خوشبختی و سعادت است و لذا قبل از هر تدبیری از خدا بخواهید که شما را در این راه پایدار و موفق بدارد و در قدم بعدی برای توفیق در این امر بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید.
۱- انگیزه عالی و خالصانه، برای این عمل فراهم آورید لذا با خواندن روایات مربوطه به ثواب حفظ قرآن و مانند آن سطح انگیزه خود را افزایش دهید.

۲- روخوانی و روانخوانی قرآن را به صورت کامل و دقیق فرا گیرید.

۳- تنظیم اوقات برای کارهای تحصیلی و اختصاص دادن وقت مناسب بعد از انجام فریضه صبح و کمی ورزش؛ مثلا هفته ای حداقل سه روز به مدت نیم ساعت تا یک ساعت به حفظ قرآن بپردازید در ضمن سعی کنید آرام ترین مکان را انتخاب نمایید.

۴.استفاده کردن از یک نوع قرآن و بهترین نسخه ها و رسم الخطهای قرآن مجید .

۵. به همراه داشتن یک قرآن جیبی از همان خط برای مرور در ایام فراغت .

۶. توجه به معانی الفاظ قرآن و شروع کردن از سوره های کوتاه قرآن .

۷. رعایت کردن اموری که حافظه را تقویت می کند، مانند: زدن مسواک ، استعمال بوی خوش، داشتن وضو، نگاه به خط قرآن ، استنشاق، پرهیز از گناه، عمل به مستحبات، خوردن کشمش و پرهیز از اموری که حافظه را کم می کنند؛ مانند: گناه، دروغ گفتن، گوش دادن به موسیقی، غرور، لجاجت و عصبانیت.

۸. میزان مقطع حفظ را کم و کوتاه انتخاب کنید و اندک اندک اقدام کنید.

۹. مقدار زیاد را برای حفظ بر خود تحمیل نکنید تا موجب خستگی شود.

۱۰. همت و پشتکار شرط استمرار تا رسیدن به هدف است و باید آن را تحصیل کنید.

۱۱. برای خطا نکردن در موارد مشابه باید از نشانه گذاری های مختلف استفاده کرد. یعنی، جمله متشابه را با یک مشخصه از موارد دیگر جداسازی کرده و آنها را مشخص نمود.

۱۲. در انتخاب قاری نیز ذوق و سلیقه شما نقش تعیین کننده ای دارد و هر صوتی که بیشتر مورد پسند و علاقه شما واقع شد گزینش کنید هر چند حضور در جلسات قرائت قرآن و بهره مند شدن به طور حضوری از اساتید این رشته و مشورت کردن با آنها نقش زیاد و مؤثری در این زمینه خواهد داشت.

براى آگاهى بیشتر به کتاب های روش حفظ قرآن از جمله کتاب حافظ محترم آقای شهریار پرهیزگار مراجعه فرمایید.

غلامرضا کاویان
آبان ۱۳۹۳

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
خوب بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.