خفه کردن هفتاد نفر ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ - ۹۹۰ بازدید

خفه کردن ۷۰ انسان توسط امام على
عده ای از محدثین و مورخین از امام صادق و نیز از باقر نقل کرده اند:
پس از ان که امام على از جنگ جمل با ناکثین و اهل بصره رهایی یافت و پیروزمندانه بازگشت، هفتاد نفر مرد از اهالی هندوستان به حضور وی امدند و پس از ان که اسلام را پذیرفتند و مسلمان شدند، حضرت با زبان هندی با انان سخن میگفت و پاسخ سیوالات انها را به زبان خودشان مطرح میفرمود.و چون کراماتی از ان حضرت مشاهده کردند، مدعی شدند که علی بن ابیطالب خدا است.
امام علی اظهار نمود: ای جماعت! انچه را که شما درباره من گمان کرده اید، درست نیست.
بلکه من نیز همانند شما بنده ای از بندگان خداوند متعال میباشم.
اما انها فرمایشات حضرت را نپذیرفتند و بر گفته خویش اصرار ورزیدند که تو همان خدا هستی، چون همه چیز را میدانی.
حضرت از این حرکت خشمگین شد و فرمود:
والله! اگر از عقیده و حرف خود برنگردید و توبه نکنید، شما را خواهم کشت. ولیکن انها بر عقیده و حرف خود پافشاری کردند.
به ناچار حضرت علی دستور داد تا چند حلقه قنات حفر نموده و انها را از زیر زمین به یکدیگر متصل نمایند، سپس تمامی ان هفتاد نفر را که منکر افریدگار جهان شده بودند داخل قناتها انداختند، و سر قناتها را نیز پوشانند.
پس از ان یکی از قناتها را که خالی بود، پر از هیزم نموده و اتش زدند، و چون دود اتش به تمامی قناتها جریان پیدا کرد، تمامی ان هفتاد نفر خفه گشتند و به هلاکت رسیدند.
خوب ببینید ایا این منطق و عقل و شعور را میرساند که تنها راه چاره خفه کردن و اعدام وحشیانه این انسانها بوده؟؟
ایا این شخص میتواند همای رحمت و صاحب علم و دانش باشد؟
چه تفاوتی میان ایشان با هیتلر یا چنگیز خان وجود دارد؟
منابع :
رجال کشی: ص ۱۰۹، ح ۱۷۴،
وسایل الشیعه: ج ۲۸، ص ۳۳۵، ح ۲،
کافی: ج ۷، ص ۲۵۷، ح ۸ و ۲۳

حدیث بدون تردید ساختگی است چون راوی آخر آن معلوم نیست که چه کسی است . حدیث دارد : " عن رجل " از یک کسی . این کس معلوم نیست . راوی قبل از آن شخصی به نام " کردین بن مسمع بن عبد الملک " است و این شخص مهمل است و چیزی از او نمی دانیم . راوی قبل از این شخص صالح بن سهل است و از راویان حدیث ساز و دروغ پرداز است . ( به جامع الرواه چاپ دو جلدی ،جلد اول ص ۴۰۷ و دوم ص ۲۹مراجعه کردم )پس این حدیث ساختگی است . در آثار علامه عسکری هم دیده ام که این حدیث را ساختگی معرفی کرده است ولی یادم نیست در کدام کتابش . حدیثی با این مشخصات از نظر علم حدیث شناسی مورد قبول هیچکس نمی باشد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
به نظر بهتر است تیتر موضوع تغییر کند .الان خفه کردن ۷۰ نفر توسط حضرت علی ع به عنوان یک مطلب سرچ شده در اینترنت قرار میگیرد.ضمن آنکه در تیترهای یک سایت معتبر بوده .لذا ممکن است کسی به توضیح مراجعه نکند و این تهمت بسط پیدا کند.بنویسید در توضیح ساختگی بودن روایت فلان...

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.