خلود و یکنواختی آخرت و بهشت ۱۳۸۸/۰۲/۰۳ - ۵۲۴ بازدید

بعد از اینکه ما به آن دنیا منتقل شدیم و به حسابها رسیدگی شد، ممکن است بعد از مدت طولانی دوباره نیست و نابود شویم؟

نابودی بعد از وجود ، خواه بعد از این دنیا ،وخواه بعد از ورود به قیامت، در هر صورت، با احادیث وآیات، ناسازگار است .
اعتقاد ما چنین است که، بعد از آفرینش ، انسان ، دیگر نابود نمی شود وقول رسول خدا آن را تایید می کند: «قول النبی: صلوات الله علیه وآله، ما خلقتم للفناء بل خلقتم للبقاء ...»
شما برای بودن وماندن خلق شده اید، نه برای فناء و رفتن.
همچنین ، از آیات نیز، چنین فهمیده می شود مثلا در سوره آل عمران ؛191:
«الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فی خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ »
همان کسانی که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آن گاه که بر پهلو خوابیده اند، یاد مى کنند و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین مى اندیشند (و مى گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده اى! منزهى تو! ما را از عذاب آتش، نگاه دار!
در واقع اندیشه توحیدی بر این است ، که خداوند کار عبث انجام نمی دهد، ودر صورت نابودی انسان بعد از وجودش ، اندیشه باطل وعبث بودن آفرینش ، زنده می شود.
از طرف دیگر خلود در قیامت ( که در ایات قرانی امده است )اشاره به همین نکته دارد که نیست شدن برای انسان تصور ندارد . هرچند ممکن است که انسانی ( بعد از ورود به جهنم )از عذاب جهنم نجات پیدا کند و به فضل خداوند وارد بهشت شود ولی نابودی در مورد انسان معنا ندارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.