خنده رسول الله صلی الله علیه و آله بعد از معراج ۱۳۹۷/۱۰/۰۹ - ۱۲۱۵ بازدید

سلام.می فرمایند از شب معراج که اتفاق صدای سنگ در جهنم افتاد،دیگر حضرت پیامبراکرم خنده نمیکردند،منظور از نخندیدن چیست؟

حضرت در معراج بهشت و جهنم را مشاهده فرمودند و پس از معراج هم زنده بودند ولی مورخین نوشته اند: پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم در طول مدتی حدود 20 سال خنده ایشان فقط در حدّ لبخند بوده است. مثلاً فرض کنید خدای ناکرده یک نفر فرزند خود را از دست داده است، اگر قصه خنده داری برای او بازگو کنند می خندد اما از قلبش نیست و این لبهای اوست که خنده ای می کند، خنده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز چنین بوده است. دلیل این حالت حضرت، معراج ایشان بوده زیرا در معراج بهشت را از نزدیک دیدند و در آن گردش کردند، انسان وقتی به شهر دیگری سفر کند از آن شهر دیدن می کند و تمامی نقاط آن شهر را مشاهده می نماید، خداوند متعال می فرماید: ما پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم را به معراج بردیم تا بعضی از آیات و نشانه های خود به او نشان دهیم: «لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا ». چون در معراج جهنم را دیدند، با اینکه خداوند متعال به پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: شما اهل جهنم نیستید ولی با این حال (فقط به مجرد مشاهده کردن جهنم) حضرت پس از آن تا آخر عمر مبارک خود خنده بلند یا عمیقی نداشته اند.
یک مثال برای درک این حالت آنکه فرض کنید شما در خانه خود هستید و خدای ناکرده، شخصی را در همسایگی شما شکنجه دهند، شما چقدر متأثّر می شوید؟! با اینکه شما اطمینان دارید که این شکنجه به شما مربوط نیست و شما در امان هستید. این معنای تقوی است،

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.