خواب دیدن اموات-خواص سوره ها ۱۳۸۸/۰۳/۳۱ - ۹۵۲ بازدید

چند وقتی مکررا سوره واقعه را هنگام خواب می خوانم و یا چند سوره دیگر که در مفاتیح عنوان شده که اگر کسی این سوره ها را بخواند هر کسی را که بخواهد می تواند در خواب زیارت کند ولی هنوز موفق نشده ام؟ آیا هنوز لایق نیستیم؟

راه مشخصى که به طور قطعى بتوان میت را در خواب دید، وجود ندارد. آنچه در کتب دعا نقل شده است، تنها جنبه اقتضایی دارد و علیت حتمی برای وقوع نیست.
اصولا تمامی علل در مجموعه هستی جنبه اقتضایی دارد و عالم عالم اقتضا است. علیت هنگامی صورت می گیرد که تمامی زمینه ها و علل وقوع حادثه ای با هم جمع شوند به گونه ای که متضمن حتمیت باشد. آنچه در دعاها مذکور است تنها به جنبه اقتضایی دعا برای رسیدن به هدف مذکور اشاره دارد و نباید توقع داشت که تنها با دعا کردن انسان به خواسته هایش برسد. برای رسیدن به یک خواسته تلاش عملی و اجتماع شرایط دیگر نیز نیاز هست. لیاقت خود شخص و حکمت و مصلحت الهی نیز از جمله شرایط استجابت دعا است که باید در کنار سایر شرایط وجود داشته باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.