خواستگاری مستقیم پسر از دختر ۱۳۹۵/۵/۱۱ - ۳۱ بازدید

خواستگاری اوّلین گام عملی برای ورود به مسیر تشکیل زندگی مشترک است؛ بنابراین بسیار مهم است که چگونه در این مسیر گام برمی‌دارید که رفتار شما سنجیده و به دور از هر گونه شتابزدگی، یک جانبه‌گرایی، ظاهر‌بینی و سطحی‌نگری به نظر برسد.
خواستگاری اوّلین گام عملی برای ورود به مسیر تشکیل زندگی مشترک است؛ بنابراین بسیار مهم است که چگونه در این مسیر گام برمی‌دارید که رفتار شما سنجیده و به دور از هر گونه شتابزدگی، یک جانبه‌گرایی، ظاهر‌بینی و سطحی‌نگری به نظر برسد.

اگر واقعاً قصد ازدواج دارید قبل از هر چیز لازم است، در مورد وجود ملاک‌های همسر مناسب در فرد مقابل مطمئن گردید؛ زیرا به نظر می‌رسد همه شناخت شما درباره فرد مورد نظر منحصر به حضور مشترک شما در محیط محدود دانشگاه بوده و از سایر موضوعات مهم و دخیل در تصمیم‌گیری برای یک عمر زندگی مشترک غفلت نموده‌ باشید، در حالی‌که ازدواج عاقلانه به عنوان زیربنای زندگی عاشقانه تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که همه جوانب مختلف مؤثّر در تشکیل زندگی موفّق را از قبل رعایت نمایید.
در ادامه گفتنی است که خواستگاری مستقیم پسر از دختر مورد علاقه خود چه به صورت حضوری و چه مکاتبه‌ای یا تلفنی به هیچ وجه پسندیده نیست؛ زیرا دختران آگاه،‌ منطقی، متدیّن و پای‌بند به اصول اخلاقی و ارزشی همین که ببینند پسری برخلاف عرف متداول به طور مستقیم و بدون واسطه از آنها خواستگاری کرده، نسبت به او نگرش منفی پیدا کرده و او را در شأن و رتبه خود نمی‌بینند. به گونه‌ای که اگر هم بر فرض می‌خواستند با وی ازدواج کنند با این اقدام مستقیم، وی را برای همسری خود غیر‌مناسب تلقی نموده و با شکل‌گیری این نگرش منفی تمام تصمیمات خود را بر آن اساس بنا خواهند کرد. و احتمال این‌که با این کار به جای نزدیک شدن به هدف،‌ از آن دور گردید، زیاد است.
نکته دیگری که شایسته است بدان توجّه داشته باشید آن است که حتی اگر خواستگاری مستقیم‌تان دختر مورد نظر را ناراحت نکند، حداقل آن است که تصمیم‌گیری چنین دخترانی بدون مشورت و اطلاع خانواده‌شان بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا دختران خانواده‌های مذهبی، خود را موظف می‌دانند که هر چه زودتر خانواده‌ خود را از این ماجرا مطلع نموده و نظر آنها را در این زمینه جویا شده و سپس جواب مثبت یا منفی به شما بدهند. در حقیقت خواه ناخواه خانواده‌شان مطلع می‌شوند و از آن‌جا که رسم در خانواده‌های مذهبی آن است که خواستگاری باید به طور رسمی و از طریق خانواده پسر انجام گیرد،‌ چه بسا خانواده وی نیز با اطلاع از پیشنهاد مستقیم‌تان به شما نگرش منفی پیدا نموده و شما را شایسته همسری با فرزند‌شان نیابند، بلکه ممکن است شما را فردی جسور، غیر‌متدین و غیرپای‌بند به اصول اخلاقی و آداب و رسوم اجتماعی تلقی نمایند که در این صورت نیز چه بسا به جای نزدیک شدن به هدف، فرسنگ‌ها از آن دور خواهید شد‎.‎
بنابراین پس از انجام تحقیقات لازم چنانچه اجمالاً به این نتیجه رسیدید که فرد مورد نظر ملاک‌های همسر مناسب را دارا می‌باشد و می‌توانید در کنار هم خوشبخت شوید، موضوع را با والدین خود مطرح کنید تا آنان برای فراهم کردن مقدمات ازدواج شما پیشقدم گردند. مطمئن باشید والدین‌تان مهم‌ترین افراد برای کمک به شما در این زمینه هستند که چه بسا راه حل مناسب را برای نزدیک شدن به هدف و از دست ندادن دختر مورد نظر در اختیارتان قرار خواهند داد.

نویسنده : رضا وظیفه مند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.